Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tajemství dobře osmažené cibule nejen na guláš: Jak připravit skvělý cibulový základ

Cibulový základ
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Že není nic na tom osmažit dozlatova cibuli? Možná byste se divili. Není to sice velká věda, ale vyžaduje velkou dávku péče a trpělivosti. S námi to zvládnete.

Chystáte-li se vařit omáčku nebo polévku s cibulovým základem, je pro skvělou výslednou chuť důležité opékat ji na oleji nebo na sádle delší dobu při nižší teplotě než rychle a zprudka. Cibulka by měla postupně zhnědnout a zkaramelizovat, nikoli zčernat a připálit se. 

  • Pokud připravujete jídlo, kde je cibule dominantní, krájejte ji až těsně před použitím.
  • Jestliže je součástí složitější chuťové kompozice a bude procházet dlouhou tepelnou úpravou, můžete ji nakrájet i pár hodin předem a uchovávat v uzavřené nádobě.

Dokonalý cibulový základ je důležitou součástí gulášů, hnědých a indických omáček nebo cibulačky.

Skryt pre seznam

Jak správně usmažit cibuli?

  1. Nakrájejte cibuli najemno. Množství se nebojte, lepší je víc než míň. Cibulka tvoří tělo omáčky a během tepelného zpracování se část vody z cibule odpaří, čímž se její objem zmenší.
  2. Na dno pánve nebo hrnce s těžkým dnem dejte rozpálit olej, sádlo nebo ghí na střední teplotu. Před začátkem smažení vhoďte do tuku testovací vzorek cibule, abyste zjistili, že je rozpálený. Poznáte to tak, že cibule bude syčet.
  3. Do žhavého tuku přemístěte pokrájenou cibulku a promíchejte. Teď už je potřeba jen trpělivost. Cibulku není potřeba míchat neustále, při střední teplotě ji stačí jednou za dvě minutky "otočit". Cukr, který cibule přirozeně obsahuje, začne časem karamelizovat. Je proto třeba počítat s 20 až 30 minutami - v závislosti na množství.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu
  • Tipy a triky

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu

Pečení v soli je tradiční a velmi šetrná technika, díky které zůstane rybí maso krásně křehké a šťavnaté. Solná krusta totiž vytvoří vlastní minitroubu, která dokonale těsní, nepustí žádnou páru ven a zabrání, aby se...
Jak se vyrábí černý česnek?
  • Zdraví a výživa

Jak se vyrábí černý česnek?

Černý česnek je pochoutka, která vzniká procesem fermentace z běžného bílého česneku. Tento proces přeměňuje jeho ostrou chuť a štiplavé aroma na jemnou, nasládlou chuť s tóny sušeného ovoce, karamelu, balsamica a čokolády. Černý česnek je...