Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Dokonalá bílková poleva aneb Jak krásně nazdobit všechny druhy perníčků

perníčky
ZDROJ: pixabay.com
sdílet:

Recept na dokonalou bílkovou polevu si každá cukrářka pečlivě střeží. Ale nebojte se, my vám potřebné základy prozradíme, abyste veděli jak letos vyrobit ty nejkrásnější perníčky. Ať už se chystáte na klasické zdobení, lepení perníkové chaloupky, malování větších ploch nebo dekorování cukrovou krajkou. Naše praktické rady a tipy pomohou i naprostým začátečníkům.

Připravit dokonalou polevu vyžaduje trochu zkušenosti, a proto to hned při prvním pokusu nevzdávejte. Pokud se vám ji nepodaří vychytat letos o Vánocích, máte příležitost po celý rok. Zdobte sušenky nebo perníčky na Valentýna, Velikonoce, k svátku nebo upečte perníkový dort svým blízkým k narozeninám.

Tajemstvím krásně nazdobených perníčků je – kromě šikovných rukou – také zvolení ideální konzistence polevy. Nejčastěji se pro zdobení perníčků používá bílková poleva. Je snadná na přípravu ale neexistuje jeden zaručený recept na přesný poměr všech surovin, protože každé vajíčko je jinak velké. Základní recept, od kterého se můžete odrazit, je následující:

Recept na základní bílkovou polevu na perníčky

  • 1 bílek
  • 170 – 200 g moučkového cukru
  • 1 lžíce citronové šťávy

Suroviny vymíchejte metličkou do bílé husté pěny, nebo použijte ruční mixér na co nejnižší stupeň. Začněte na 170 g cukru a postupně podle požadované hustoty přidávejte další. Měla by vzniknout hmota, která na metlách zanechává ohnuté špičky, ale nestéká z nich. Poleva v míse je lesklá, ale ne tekutá, ani příliš tuhá.

  • Do polevy kvůli konzistenci můžete přidat lžičku škrobu, není to ale nutné.
  • Hotovou polevu můžete dále barvit gelovými barvami nebo ředit citronovou šťávou na požadovanou hustotu.
  • Přendejte ji do sáčku se zdobící špičkou a pusťte se do díla.
  • Toto množství by mělo vystačit na klasicky zdobené perníčky upečené z 500 g mouky.
  • Zbylou polevu uchovávejte 1 – 2 dny v uzavřené nádobě nebo sáčku v lednici.

Pár tipů, na které je před výrobou polevy nutné myslet:

  • Moučkový cukr před použitím dvakrát prosejte. Jednak tím rozbijete hrudky a také tím odstraníte případné větší kousky cukru, které by ucpaly otvor v sáčku a bránily průtoku polevy.
  • Lepší než moučkový je tzv. pudrový cukr – je mnohem jemnější. Pochopitelně tento jeho benefit se odráží i na vyšší ceně.
  • Polevu nešlehejte na vysoké otáčky, vytvořily by se v ní vzduchové bubliny, které pak při zdobení praskají.

Poleva na klasické zdobení perníčků

Výše uvedený recept na základní polevu je vhodný pro zdobení perníčků klasickými motivy. Nejlepším testem jak zjistit, jestli má hotová poleva ideální konzistenci, je přendat ji trochu do sáčku a pár perníčků ozdobit. Pokud nechcete polevu testovat rovnou na perníčkách, zkoušejte si zdobení na čistém talíři nebo pečícím papíře.

Hmota by měla tvořit souvislé linky, které se netrhají, ani během zdobení neodpadávají od zdobícího sáčku. Také se nesmí roztékat a nakreslený ornament musí zůstat neměnný.

Poleva na lepení perníkové chaloupky

Poleva na lepení by měla být hustá, aby jednotlivé části chaloupky u sebe dobře držely a vše rychle zasychalo. Vhodné je použít základní polevu z 200 g cukru a případně podle potřeby moučku ještě přidat. Ideální konzistenci poznáte tak, že při míchání se hmota neslévá dohromady a stále za sebou zanechává stopu po stěrce.

Poleva na větší plochy

Na zdobení větších ploch jsou potřeba dva druhy polev:

  • První se používá na obrysy a drobné detaily a má konzistenci jako ta, se kterou se zdobí klasické perníčky.
  • Druhá, trochu řidší, na výplň větších ploch. Na to je nutné myslet už na začátku samotné přípravy, protože v tomto případě je výhodnější udělat nejprve polevu řídkou (s méně cukru) a pak ji zahustit, než hustou rozředit šťávou z citronu a riskovat zašedlý vzhled.

Jestli už na začátku víte, že budete zdobit větší plochy perníčků nebo sušenek, začněte připravovat bílkovou polevu ze 170 g cukru a následně podle potřeby po lžících přidávejte další. Ideální konzistenci poznáte podle toho, že když hmotu promícháte, vzniklé stopy po metle se pomaličku spojí.

  • Nejprve polevou nakreslete kontury a teprve poté je lžičkou nebo pomocí sáčku s větší dírkou vyplňte řidší polevou.
  • Případné nesrovnalosti opravte párátkem nebo zdobící jehlou.
  • S perníčky opatrně zatřeste, nebo na ně ze spodu jemně poklepejte, aby se poleva krásně slila v hladkou plochu.

Poleva na krajky

V poslední době jsou velmi oblíbené perníčky zdobené krajkou. I když se to na první pohled zdá jako složitá věc, základ můžete vyzkoušet i vy. Opět budete potřebovat dvě polevy. Na obrysy klasickou jako na zdobení perníčků a druhou opravdu velmi řídkou, kterou ředíte přidáním citronové šťávy. Poleva je velmi řídká a má hustotu tekutého medu.

  • Nejprve nakreslete tužší polevou kontury a nechte je dobře zaschnout.
  • Řídkou hmotu pomocí slabého štětečku nanášejte na plošky, které chcete mít vyplněné. Na perníčku vznikne žádoucí průsvitný vzhled, kopírující skutečnou strukturu pravé krajky.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín