Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Norimberské perníčky: Poklad, který se právem řadí mezi jedlé klenoty Německa

Norimberské perníčky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Norimberský perník známý pod označením Nürnberg Lebkuchen se u našich sousedů peče déle jak pět set let a svůj věhlas šíří dál po celém světě. Domácí pekárny si zakládají na ruční výrobě a prvotřídních surovinách. Během adventu na tuto pochoutku narazíte v Německu snad na každém rohu. Jak tyto koláčky vznikly a proč se pro ně vydat přímo do Norimberka?

Norimberské perníčky – klenot střežený po generace

Když se řekne „norimberské perníčky“, možná si vybavíte větší, obvykle kulaté měkké medovníčky plné mletých mandlí, kandovaného ovoce, exotického koření, a to vše upečené na slabém plátku oplatky. Na povrchu nesmí chybět cukrová glazura s plátky mandlí, nebo čokoláda. Tyto sladké delikatesy jsou klenotem našich německých sousedů a recepturu si každý střeží po generace jako rodinné stříbro.

  • Přesto, že neexistuje žádná jediná správná receptura a každá firma nebo rodina vlastní svůj originální recept, známkou kvality je vysoký podíl mandlových a ořechových jader, a také malé množství mouky (případně její úplné vynechání).

Historie norimberských perníčků

Ve středověku byl Norimberk velmi významnou křižovatkou několika evropských obchodních cest a tato centrální poloha zajistila městu v letech 1470 až 1530 značný hospodářský rozkvět. Obchodovalo se zde s nejrůznějším exotickým kořením, jako je pepř, skořice, hřebíček, kardamom, muškátový oříšek, anýz atd. a dovážely se i mandle. To vše v kombinaci s medem z Reichswaldu a regionálními surovinami z úrodné země dalo vzniknout slavnému norimberskému perníku.

  • V roce 1643 byl založen norimberský cech perníkářů, který měl 14 členů. Kvůli přísným nařízením o utajení nesměl žádný z norimberských příslušníků cechu opustit město. Kromě toho bylo dovoleno vstoupit do perníkářské profese pouze členům předchozích perníkářských rodin.

Norimberští mniši a pepřové koláčky na sušence

Velkou zásluhu na vzniku nám známým oplatkovým perníčkům mají norimberští mniši. Ti pokládali své „pepřové koláče“ na kulaté oplatky, údajně proto, aby se během pečení nelepily na plech. Tyto pochoutky pak jedli během chladných zimních měsíců a sloužily i jako postní jídlo, které mělo zároveň i léčebné účinky.

  • Obsažený med a mandle dodávaly potřebnou energii.
  • Hřebíček zabraňuje bolesti a má protikřečové účinky.
  • Skořice stimuluje krevní oběh a podporuje trávení.

Norimberský perník a legislativa

Pouze perník upečený v Norimberku se smí nazývat „Norimberk Lebkuchen“. Od 1. července 1996 získal toto zeměpisné označení původu a podle evropského práva je touto známkou chráněný. Různé zdroje a staré dokumenty dokonce poukazují na právní ochranu od roku 1927.

Zmíněná legislativa však kromě této zeměpisné podmínky nezahrnuje žádné jiné požadavky – ani na konkrétní druh použitých surovin, ani na kritéria kvality. I přesto ať ve městě narazíte na jakoukoli pekárnu, všichni si zakládají na použití prvotřídních surovin a poctivé ruční práci.

Jak císař Fridrich III. k perníku přišel

Traduje se historka o císaři Fridrichovi III., který byl, společně se svou ženou Victorií, velmi pokrokový. Společně propagovali vědu, umění a kulturu. V roce 1487, na oslavu Říšského sněmu rozdával císař dětem z Norimberka malé perníčky se svou podobiznouObyvatelé byli tímto gestem i lahodným pečivem nadšeni a pod označením „kaiserlingy“ se pekly až do 19. století. Je vidět, že, perník je nedílnou součástí města Norimberk už po mnoho let a jedli ho jak šlechtici, tak i obyčejní lidé.

Zdroje informací: Lebkuchen-nuernberg Tourismus.nuernberg, Pfefferkuchen-pulsnitz

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín