Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vypadaly kuchařky ze století Rettigové: Psaly se výhradně v ženském rodě, vařit podle nich je oříšek

Terina z uzeného a pečeného lososa
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Kuchařky se v českých zemích vydávají od 16. století a do dnešní doby prošly zajímavým vývojem. I když se to možná na první pohled nezdá, kromě tehdejších chutí prozradí také mnoho o náladě ve společnosti. Jak vypadaly ty ze století Rettigové?

I přes to, že se dodnes stále obracíme k ikoně kuchyně Magdaleně Dobromile Rettigové, vařit z jejích původních kuchařek z 19. století není snadné. Podoba receptů s vypsaným seznamem surovin před postupem se uchytila až v 50. letech 20. století a za přehlednou formu vděčíme Anuši Kejřové.

Do té doby šlo o text, ve kterém často chyběly poměry surovin. Recepty byly psány jiným jazykem (Z hovězí ledvinky se na lístky i s kůstkou nasekají a velmi dobře se naklepají...), takže dnešní čtenář může mít leckdy pocit, že se za něj ingredience samy nakrájí a naskáčou do hrnce. Navíc, kdo by dnes věděl, po čem má sáhnout, když se v receptu uvádí zemčata nebo turecký pepř?

Kuchařky byly většinou pro ženy

Co by mohlo dnešní čtenáře odradit je oslovování. V kuchařkách z 19. století se jim zpravidla tyká („Vezmi dva žejdlíky mouky“...). Čtenáři také dnes při čtení kuchařek z této doby musí autorům prominout genderovou nerovnost. Knihy byly orientované zpravidla na ženy. V úvodu, tipech a radách se dočteme, co by hospodyňky měly dodržovat a kuchařky nezapomenout

Většina knih navíc nese tituly, ve kterých je cílení na ženy zřejmé. Příkladem jsou: 

  • Výborná pražská kuchařská kniha. Pro paní, děvčata, a služebné dívky v městě i venku, jenž denně naskytající se jídla na dobrý, chutný, též laciný způsob strojiti chtějí (vydaná Martinem Neureuterem, 1805).
  • Domácí kuchařka, aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské (Rettigová, 1826).
  • Dobrá rada slovanským venkovankám (Rettigová, 1838).
  • Mladá hospodyňka v domácnosti (Rettigová, 1840). 
  • Pražská kuchařka, aneb, Co strojiti dnes? S podtitulem Kniha příruční pro šetrné hospodyně (nakladatel Karel Vilém Enders, 1823).

Zajímavost: Dnes v kuchařských knihách panuje genderová vyváženost, z Indexu genderové rovnosti ale vyplývá (2020), že ženy v domácnostech vaří stále více než muži (67,4 %).

Hygiena především

Co v dnešních kuchařkách jen tak neobjevíme, jsou rady ohledně hygieny, které z kuchařských knih na začátku 20. století téměř vymizely. Na hospodyňky začali autorky a autoři pohlížet jako na ženy zkušené, kterým takových rad není za potřebí.

Kromě rad ohledně úklidu zmizely i dobré rady ohledně výběru surovin, například jak se nazývá konkrétní část masa a na co ji použít.

Gulaš (z knihy Domácí kuchařka M. D. Rettigové)

Rozkrájej na malé kostky pro 6 osob nejméně půl druhé nebo dvě libry hovězího masa, buď od svíčkové pečeně nebo ze spodního šálu, dej ho na rendlík, k němu kousek másla (na dvě libry masa asi tři loty), dvě cibule a petruželóvý kořínek, oboje drobně rozkrájeno, a nech to spěšně dusit; kdyby to tuze vysmáhlo, podlej to trochou hovězí polívky nebo také vody, osol to patřičně, a dej k tomu trochu majoránky, trochu tureckého pepře (paprika) nebo jen obyčejného pepře; když to dáš na mísu, udělej okolo věnec ze zemčat. Tento guláš může se dělati také z telecího i ze skopového masa.

Podobu jídla lidé viděli až na talíři 

Zatímco dnes si neumíme kuchařky bez fotografií pokrmů představit, první vyobrazení jídla v podobě ilustrace se objevilo v Nové české kuchařce Anny Marie Lev z roku 1861. Jde o obrázek ženy při vaření. 

  • Kuchařky do té doby byly poměrně strohé, ozvláštnila je až Rettigová, které k postupům často připisovala i něco osobního. Byla si moc dobře vědoma úrovně kuchařské praxe svých čtenářů, takže postupy i ingredience hodnotila.

Kuchařky bez receptů 

Moderní gastronomie se snaží jít ve stopách zdravé výživy, což je odvětví, které se v 19. století hledá stěží. Takové kuchařky se začaly objevovat až na začátku století dvacátého. Jde například o:

  • Sbírku vyzkoušených předpisů k přípravě chutných a zdravých pokrmů bez masa, Ludmila Barthová, 1909.
  • Vegetariánsou část kuchařky Mladá hospodyňka, Lidka Drůbková, 1913.

Přesto jednu takovou kuchařku zaměřenou na zdravou stravu najdeme i ve století devatenáctém. Jedná se o Zdravotní kuchařku z roku 1896, ve které autor doktor Joseph Wiel zdůrazňuje všechny kladné a záporné stránky jednotlivých surovin, recepty zde však chybí.

Kuchařky 19. století jsou také typické svými dlouhými podtituly, kvůli kterým by se dnes na obálky knih nevešly stylové fotografie. I přes to, že neodpovídají standardům těch dnešních, stále se k jejich poctivým receptům vracíme. Kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová je dodnes největší ikonou českého gastronomického světa.

Zdroje: Domácí kuchařka (Magdalena Dobromila Rettigová), Vývoj kuchařky jako knižního žánru (Petra Novotná) 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč