Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Královna Alžběta podnikala i v gastronomii: Produkty souvisely s jejím oblíbeným jídlem

Královna Alžběta
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Nejdéle vládnoucí britská panovnice ve svém pokročilém věku neměla tolik povinností jako dřív, a tak vymýšela, jak se zabavit a doplnit pokladnu. Na trh uvedla pod svou značkou omáčky ze surovin, které pěstovala na pozemcích panství Sandringham v Norfolku. Dochucovadla prý odpovídala jejím vytříbeným chutím.

Před pár lety dnes již zesnulá Alžběta II. uvedla na trh značku Sandringham Royal Estate, mezi nejnovější produkty se řadily horké favority – královský kečup a hnědá omáčka.

  • Podle informací v časopise People z konce letošního ledna Sandringham's Tomato Ketchup obsahuje datle, jablečnou šťávu a směs koření.
  • Hnědá omáčka (Brown Sauce) se skvěle hodí na steaky a je výrazná díky přidanému octu a použitému koření.

  • Láhev (300 g) stojí 7 liber (200 Kč) a obě omáčky jsou prý v královské rodině evergreeny.
  • Královna byla údajně velkou milovnicí hamburgerů. Proto měla královská kuchyně vždy zásobu různých omáček přesně podle královniny chuti.

Královna upřednostňovala ‚naked burger‘

Bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady také prozradil, že panovnice měla ráda hamburger bez bulky (takzvaný ‚naked burger‘). Když si dopřávala výjimečně klasický v bulce, jedla ho příborem a kečup vyměnila za brusinkovou omáčku.

Její láska k hamburgerům byla tak silná, že britská platforma na rozvoz jídla Foodhub na její počest dokonce vytvořila hamburger s názvem Ma'amburger.

Prodej byl nyní pozastaven

Na e-shopu královniny značky Sandringham Royal Estate ale momentálně žádné věci k prodeji nejsou, celý web pokrývá zpráva o smrti královny a informace o pokládání květin před panstvím Sandringham.

Oficální stránky budou nedostupné údajně jen do doby, než se na nich provedou příslušné změny. Je tedy možné, že si fanoušci britské královské rodiny budou v budoucnu opět moct koupit například omáčky, speciální sušenky nebo gin, jehož mnohé ingredience pocházejí přímo ze dvora královnina domu v Londýně. Loni britská panovnice schválila prodej piva uvařeného z rostlin vypěstovaných na zahradě Sandringhamského panství.

Zdroje informací: The Mirror, People, BBC, Sandringham Royal Estate, Foodhub

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín