Recepty z mořských ryb
Mořské ryby tvoří důležitou součást našeho jídelníčku. Obzvlášť tučné mořské ryby, mezi které patří třeba losos, tuňák nebo makrela, obsahují omega-3 mastné kyseliny. Tyto tuky jsou zdraví prospěšné a jejich bohatým a dobře vstřebatelným zdrojem je právě rybí tuk. Dalším benefitem mořských ryb je jejich obsah jódu, vitamínu D a dobrá stravitelnost rybího masa. Konzumovat ryby bychom měli minimálně jednou a ideálně dvakrát do týdne.
...
Ryby se hodí skoro ke všem druhům úprav od studené kuchyně přes vaření, pečení, grilování a smažení po nakládání nebo uzení. Rybí maso je obvykle jemné, stačí ho jen lehce dochutit a dobře si rozumí se sezónními surovinami, nevyžaduje dlouhé tepelné úpravy.
- Na jaře připravíte rybu s chřestem, na podzim s kořenovou zeleninou, přes zimu s kaší a v létě třeba jen se zahradním salátem nebo rýží.
Losos
Losos má typické růžové maso. Za jeho barvu může karotenoid tzv. astaxanthin, který lososi získávají pojídáním mořských korýšů. Maso lososů z farem, kteří neloví na volném moři, pak má světlejší barvu. V přirozeném prostředí se lososi v průběhu roku stěhují z moře do řek, kde se třou, takže se vlastně jedná o rybu zároveň mořskou i sladkovodní. Lososi se buď loví na volném moři nebo se chovají se však i v pobřežních síťových ohradách. Na obalu kupovaného lososa pak najdete vždy popisek „uloveno v moři“ či „pochází z chovu“.
- Zásadní rozdíl mezi nimi je v množství a kvalitě tuku. Chovaný farmový losos je tučnější než losos ulovený na moři. Co se však týká podílu nenasycených mastných kyselin omega-3, těch má v tuku vyšší podíl losos divoký než farmový.
- Losos obvykle chutná téměř každému děti nevyjímaje. Je už jen na vás, dáte-li přednost jednoduché úpravě na pánvi a připravíte si třeba křupavého lososa s rychle nakládanou zeleninou nebo se odvážíte a okusíte i netradiční kombinace jako lososa v arašídové omáčce s těstovinami nebo lososa s granátovým jablkem a růžičkovou kapustou.
- Velmi oblíbeného uzeného lososa uplatníte v našich receptech také: Nechte se inspirovat třeba miskou s uzeným lososem.
- Přičichněte ke skandinávské kuchyni a připravte si třeba gravlax nebo zkuste lososa marinovat a podávat na salátu.
- Syrového lososa skvěle upotřebíte do tataráku.
Tuňák
Tuňák je velká ryba, která dorůstá až tří metrů. Má pevné libové maso, které se obvykle podává jako steak (medium). Svalovina je za syrova červená a trochu podobná hovězímu masu. Nejkvalitnější je tuňák obecný, obvykle podávaný jako steak nebo za syrova například v podobě sashimi nebo carpaccia. Tuňák je hojně dostupný konzervovaný, jde však obvykle o tuňáka žlutoploutvého.
- Tuňák v konzervě se výborně hodí do pomazánek či salátu a skvělá je i tuňáková pěna. Hodit se vám bude v italské klasice vitello tonnato, tedy v telecích plátcích s tuňákovou omáčkou.
- Steak z tuňáka však připravíte jednoduše. Stačí maso opékat málo minut ze všech stran na pánvi. Uprostřed by mělo vždycky zůstat téměř syrové.
- Syrový tuňák se často podává pouze nakrájený na tenké plátky jako carpaccio kupříkladu s janovským salátem a křepelčími vejci.
Treska
Treska má velmi chutné maso s nízkým obsah tuku. S treskou obecnou se nejčastější setkáte ve formě filé bez kůže a kostí, jde o základní surovinu k přípravě fish&chips. Treska aljašská se také zpracovává hlavně na surimi neboli krabí tyčinky.
- K nedělnímu lehkému obědu se hodí naše pečená treska v sýrovém těstíčku nebo recept na tresku s kořeněnou krustou, podávejte ji s brambory nebo třeba čočkovým salátem.
- Hledáte-li méně tradiční úpravu, co třeba žluté karí s treskou a špenátem nebo zkusit podávat tresku s kuskusovým salátem?
- Treska si skvěle rozumí i se smetanou: Uvařte si vydatnou polévku chowder s treskou nebo rovnou tresku na smetaně!
Makrela
Makrela je dravec a její maso má poměrně výraznou chuť. Je tučná a hodí se na grill nebo k uzení. Její maso je velmi vydatné a z jedné makrely se tak nají i několik lidí.
- Uzenou makrelu si vychutnáte jak v pomazánce s jarní cibulkou, tak s křenem.
- Pokud narazíte na makrelu čerstvou, hoďte ji na gril. Nepotřebuje víc než sůl, citron a byliny, které jsou po ruce.
Sleď
Sled také patří mezi tučné ryby. Na našich talířích se však vyskytuje spíš v podobě lahůdek a chuťovek: jako slaneček, herinek, pepřenka, matjes nebo zavináč. V oblíbném rybím salátu s majonézou či jogurtem pravděpodobně také narazíme vždy na sledě. Syrový sleď je na pultech spíš vzácností – pokud se tedy zrovna nenacházíte v Polsku nebo ve Skandinávii. Přesto sehnat sledě není nemožné ani u nás.
- Pokud se na vás usměje štěstí a seženete syrové sledě, vyzkoušejte třeba vlastní zavináče nebo pečenáče.
- Teplý oběd či večeři zajistí smažení sledi.
Celý popis