Do 45 minut
Velmi snadné
Tato univerzální potravina původem z Číny vznikla vlastně omylem. Legenda praví, že první tofu vyrobil před 2 tisíci lety čínský kuchař, který do sojového mléka omylem přidal řasu nigari, čímž jej srazil. Pojďte zapojit sójovou pochoutku zapojit do svého jídelníčku, poradíme vám jak!
Tofu je cenným zdrojem bílkovin - obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, železo, vápník, mangan, fosfor, hořčík, měď, zinek i vitamin B1. Díky velkému obsahu zdraví prospěšných látek a všestrannému využití se tofu stalo oblíbeným po celém světě. Ve Velké Británii se dokonce slaví Národní den tofu, který připadá na 1. září.
Tofu je univerzální surovina, kterou lze v kuchyni všestranně použít.
Tofu nejčastěji nahrazuje maso v nejrůznějších čínských zeleninových směsích. Lze jej využít v receptech jako jsou kung pao, kantonské nudle a chop suej. Chuť tofu je natolik jemná, že pokaždé dokonale přizpůsobí chuti ostatních použitých surovin.
Kari milují lidé po celém světě. Ať už indickou anebo thajskou verzi - v podobě žlutého, červeného či zeleného kari. Přidejte tofu do kari k zelenině, nebo až úplně na poslední chvíli. Vaše jídlo i vaše tělo tím získají cenné bílkoviny.
Tofu si také skvěle rozumí se sójovou omáčkou. Tuto kombinaci oceníte v asijských pokrmech připravených na pánvi typu stir-fry. Rychle restovanou zeleninu s tofu se sójovou omáčku vyčarujete vcukuletu.
Tofu nesmí chybět ve známé polévce miso, kterou v Japonsku podávají k snídani. O něco vydatnější variantu přestavuje ramen, který vedle tofu obsahuje i nudle, kukuřici, vejce a houby shitake. Jestli máte potíže se zahřát v chladných dnech, ramen to dokáže za vás.
Salát nemusí být jen studená zelenina s kapkou zálivky. Vyzkoušejte tento opékaný salát, který vám dodá maximum živin a pochutnáte si.
Pokud se stravujete vegetariánsky nebo si hlídáte příjem tuků, tofu burgery jsou pro vás to pravé. Společně s tomatovým a okurkovým relishem v doprovodu lisabonského tabbouleh z bulguru, petrželky, máty a rajčat, získáte barevné, chutné a zdravé jídlo.
V supermarketech i specializovaných prodejnách dnes najdeme celou řadu druhů tofu. Kromě klasické neochucené varianty je k dostání například bylinkové, bazalkové, lahůdkové, česnekové, marinované nebo uzené, tvrdé či měkké tofu, které se hodí jako součást pomazánek.
Grilování nemusí být jen o mase. Tofu ho skvěle nahradí třeba ve špízech, takže přijdou na své masožrouti i vegetariáni.
Díky neochucenému tofu můžete dodat bílkoviny i do sladkých jídel. Tofu rozmixované s medem, kakaem a sojovým či rýžovém mlékem bude alternativou čokoládového termixu. Můžete ho však použít i místo tvarohu do ovocných knedlíků.