Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Pochoutky ze škvarků

Škvarky vznikají jako vedlejší produkt při výrobě sádla. Vyškvařením tuku zůstávají nahnědlé hrudky, které se dají v kuchyni využít různými způsoby. Jejich výroba je velice snadná a cenově levná. Poradíme vám, jak z obyčejných škvarků vytvořit opravdovou pochoutku.

Výroba domácích škvarků ve 3 krocích

Omyté a osušené sádlo nakrájejte na kostky o hraně 1–3 cm, podle toho, jak chcete mít velké škvarky. Vložte sádlo do kastrolu se silnějším dnem (neměl by být úplně plný). Podlijte ho trochou vody, aby se zkraje lépe rozpouštělo, a zahřívejte ho a škvařte na sporáku za občasného zamíchání. Ideální teplota sádla při škvaření je okolo 120 °C, při vyšší teplotě sádlo dostane nepříjemný zápach, při teplotě nižší než 100 °C je naopak nevýrazné a chuťově neutrální a má i nižší trvanlivost.

Jakmile se sádlo rozpustí, přilijte mléko. Škvarky se lépe vypečou dokřupava a zlatova. Když škvarečky vystupují k hladině a sádlo již nepění, stáhněte kastrol z ohně, přeceďte a sádlo nalijte do čistých a suchých sklenic či porcelánové nebo kameninové nádoby.

Škvarky promíchejte se solí a pepřem. Jezte teplé i studené s chlebem a cibulí. Zbylé uchovejte v chladu.

Vychladlé ztuhlé sádlo přikryjte a uchovejte na suchém, tmavém a chladném místě. Nesolené sádlo má delší trvanlivost a širší způsob využití než sádlo ochucené. Škvarky mají v našich krajích bohatou historii a široké využití. Skvělá je například škvarková pomazánka, parádu ale nadělají i jako součást přílohy nebo zapečené v plackách či domácím pečivu. Naprosto báječně si rozumí se zelím – ať je přidáte do zelňáků nebo zatočíte do šneků, výsledkem bude opravdová lahůdka. A pokud chcete odskočte si na chviličku k sousedům na Slovensko a upečte poctivé škvarkové pagáče. 

Přidat komentář