Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chcete počít kluka? Výzkum ukázal, že pohlaví možná můžou ovlivnit cereálie. Vědci tvrzení ale nepotvrdili

Těhotná žena
ZDROJ: Devon Divine/Unsplash
sdílet:

Zní to bláznivě: Může mít fakt, že si k snídani dáte chleba s medem, ovesné vločky, cereálie anebo že nesnídate vůbec, vliv na pohlaví dítěte? Podle analytického průzkumu se zdá, že ano. Věda tvrzení ale nepotvrdila. 

Když britští analytici z univerzit Exeter a Oxford publikovali v roce 2009 analytickou studii v časopise Fertility and Sterility, okamžitě se jí chytila média. Studie totiž zjistila, že ženy, které přijímaly více draslíku a sodíku, který obsahují například cereálie, častěji porodily chlapce, zatímco ženy, které přijímaly těchto minirálů méně, mají dívky.

  • Také se ze sběru dat ukázalo, že respondentky, které měly celkový denní příjem kalorií vyšší, častěji rodily chlapce. Výzkumu se zúčastnilo celkem 740 čerstvě těhotných Britek, které již jedno dítě mají a které v době testu neznaly pohlaví očekávaného dítěte.
  • Ženy, které před početím konzumovaly více kalorií a porodily chlapce, měly také mnohem častěji kvalitnější jídleníček bohatý na ostatní živiny, jako je například vitamin C, E a B12.

Podle jedné z autorek studie doktorky Fiony Mathewsové ale není jisté, zdá má na narození chlapce větší vliv počet kalorií nebo živiny. „Matky chlapců denně zkonzumovaly přibližně o 300 miligramů draslíku a 180 kalorií více, což přibližně odpovídá jednomu velkému banánu.

Stále neexistují žádné vědecké důkazy, že strava ovlivňuje pohlaví dítěte

Pohlaví dítěte ovlivňují mužské a ženské chromozomy, které jsou ve výbavě dané, výzkum si ale pohrává s myšlenkou, že pozdější nitroděložní vývoj může strava ovlinit. Pohlaví se je dáno/vyvjíjí se až po několika týdnech nitroděložního vývoje.

  • Zatím neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly tvrzení, že obiloviny nebo jakákoli jiná potravina mohou ovlivnit pohlaví dítěte.

Jste celoživotní dietářka? Možná porodíte holčičku

Podle doktorky Mathewsové studie dokazuje trend nižší natality chlapců ve vyspělých státech, jako jsou například USA. „Je pravda, že v USA vypukla epidemie obezity, ale na druhou stranu narůstá trend diet a zhoršují se stravovací návyky u mladých žen. Stále více mladých lidí vynechává snídani. Naše studie by mohla přispět k dalšímu výzkumu toho, že tento fakt může mít vliv na malý, ale nezanedbatelný pokles natality chlapců.

Průzkum nikdy nebyl zopakován a jeho výsledky se tedy nepovažují za relevantní. Berte je tedy jen jako zajímavost. Podobné studie se provádí i na zvířatech, ale výsledky nikdy nejsou konzistentní.

Zdroje: Veritas, Science Daily, National Library of Medicine

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín