Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rychlé snídaně, které zvládnete, i když máte ráno naspěch

Rychlé snídaně, které zvládnete, i když máte ráno naspěch
ZDROJ: Brooke Lark/unsplash.com

Každý z nás občas ráno nestíhá. Co děláte, když zaspíte, nebo se vám nechce z postele a víte, že zabouchnutím domovních dveří začíná dlouhý náročný den? Na anglickou snídani se slaninou, vajíčky a opečeným toustem to ve spěchu opravdu není, bez šance na chutnou snídani zůstat nemusíte. Máme pro vás tipy, jak se ráno během chvilky do něčeho smysluplného a lahodného zakousnout!

 

Snídaně jako první jídlo

Někteří lidé považují snídaně za nejdůležitější jídlo dne, jiní ji vynechávají a začínají až polední svačinou nebo obědem. Proč je pro někoho důležité snídat?

 • Energie pro mozek i tělo. Po dlouhé noci se tělo může probudit hladové a bez energie. Aby to po ránu myslelo (ale i například chodilo), je potřeba mozek ,,nakrmit”. Lidský mozek spotřebuje denně přibližně pětinu přijaté energie. 
 • Dobrá nálada. Prázdný žaludek umí působit podrážděnost, což pořád souvisí s chybějící energií. Příval energie umí šmahem z protivných mrzoutů vykouzlit sluníčka.
 • Dávka vitamínů a dalších důležitých živin. Přispívá k obranyschopnosti organismu a to se vždycky hodí. Ovoce, ořechy, semena a obiloviny poskytnou tělu důležité látky hned po probuzení.

Superrychlovky: banán a avokádo

Avokádo je dokonalé v tom, že k jeho přípravě si vystačíte i jen se solí a pepřem. Zralé avokádo je měkké a má mazlavou konzistenci, díky které ho namažete podobně jako máslo na toust nebo plátek chleba. Stačí osolit a přidat čerstvě mletý pepř a dokonalý chlebíček k snídani je na světě. Pokud je avokádo tvrdší, nakrájejte ho na tenké plátky a krajíc jimi poklaďte.

 • Avokádo je tučné, takže dobře zasytí. Jeho tuk má příznivé složení mastných kyselin.
 • V avokádu se ukrývá řada vitamínů a minerálů (fosfor, draslík, sodík, mangan,vápník, zinek)

Banán patří mezi variabilní suroviny. Vedle toho, že ho můžete sníst bez skrupulí rovnou ze slupky, z něj můžete připravit smoothie, rozmačkat ho a přidat do kaše nebo z banánů a vajec připravit bezlepkové těsto na lívance. Kolečky nakrájeného banánu obložíte chléb či toust.

Kaše k snídani nemusí trvat věčnost

Nekteré snídaně si můžete připravit večer před spaním. Ráno si poděkujete i pochutnáte! "Kaše přes noc" totiž dobře zasytí a ráno už nezaberou tolik času.

 • Obiloviny stačí nasypat do misky či kastrůlku a zalít vodou nebo mlékem. Obiloviny do rána nabobtnají a vy je buď můžete jíst rovnou, nebo je ještě chvilku povaříte.
 • Dochucovat můžete ovocem, medem, ořechy, rozinkami, cukrem, skořicí, džemem či povidly... 
 • Na přípravu kaše můžete použít: pohanku, rýži, ovesné vločky, quinou, jáhly, krupici… 
 • Ovoce může použít ve všech podobách: čerstvé, mražené, kompotované nebo sušené. 

Chia pudink se připraví skoro sám

Chia pudink je skvělou a rychlou snídaní ve skleničce, kterou si můžete vzít i s sebou do práce nebo do školy, když opravdu nestíháte. Chia semínka po namočení nabobtnají a tekutinu zahustí. Chia pudink je i skvělým dezertem kdykoli během dne

 • Na chia pudink můžete se nejlépe hodí mléko nebo kokosové mléko, použít ale můžete i jiné rostlinné alternativy mléka nebo vodu či ovocnou šťávu.
 • K dochucení můžete do pudinku přidat ovoce či ořechy.

Jste buchtoví?

Upéct moučník nemusí nutně znamenat jen spoustu bílé mouky a cukr. Existuje spousta "zdravějších" receptů na buchty a koláče, které můžete upéct dopředu a k snídani je už jen ukrajovat. Rychleji už to nejde!

Domácí müsli a granola

Vločky všeho druhu, sušené ovoce, ořechy, kousky hořké čokolády či med, to všechno mohou být součásti vaší domácí granoly.

 • Vločky můžete nasucho opražit nebo opéct, získají tak oříškovou chuť. Anebo je ponechat bez opečení.
 • I když do müsli nepřidáte cukr, myslete na to, že je ho spousta obsažená v medu, čokoládě nebo sušeném ovoci.
 • Výživovou hodnotu granoly či müsli zvyšuje přidaný jogurt, zákys nebo mléko.

Zdroje informací: Health, Healthline, časopis Apetit

Autor: Karoli

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč