0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se slaví Vánoce a Nový rok v Japonsku? Smažené kuře z KFC jako tradiční vánoční pokrm

Jak se slaví Vánoce v Japonsku?
ZDROJ: pexels.com
sdílet:

Vánoce v Japonsku? To nedává smysl, většina Japonců vyznává přece buddhismus! Budete se divit, ale i Japonci mají svůj jedinečný způsob oslav křesťanského Štědrého dne a rozhodně má něco do sebe. Pokud nemáte příležitost dostat se do Japonska a zažít oslavy Vánoc a především Nového roku na vlastní kůži, alespoň je prožijte skrze následující řádky.

Štědrý den považují Japonci jako za každý jiný. Chodí do práce i do školy. Přesto se jejich zvyky v posledních letech rychle mění. Vánoce jsou sice křesťanským svátkem, ale japonský trh se mesíce před štědrým dnem plní vánočním sortimentem.

 • Ve větších městech občas narazíme na nějaký ten vánoční trh, kde se prodávají ozdoby na stromeček nebo věnce, svíčky a keramika s vánočními motivy.

Vánoce slaví jen mladší generace

Téměř ve všech nákupních centrech najdete ozdobené stromečky a asijské Santy Clause. Vánoce v Japonsku ale slaví pouze část mladší generace, starší generace křesťanské svátky nezajímají, nekupují dárky ani nezdobí vánoční stromečky.

 • Mladí lidé si sem tam nějakou tu větvičku ozdobí, koupí si v cukrárně zákusek a vymění si pár drobností.

Fast Food na Štědrý den

Vánoce začínají poslední roky v Japonsku slavit také rodiny s malými dětmi. Děti si samozřejmě na dárečky potrpí, a když pak v televizi vidí, jak bohaté mají Vánoce lidé v Evropě nebo v USA, je jim líto, že by měly být o tento krásný svátek ochuzeny.

 • Kapra ale na štědrovečerní talíř Japonci neservírují. Nejedí ryby, které plavou ve stojaté vodě, protože z nich cítí bahno.
 • Japonci slavící Štědrý den si dopřávají po celém světě rozšířené pochoutky z Kentucky Fried Chicken, tedy z KFC.
 • Ty podle některých zdrojů Japonci konzumují už od roku 1974, kdy KFC přišlo s kampaní na smažené kuře jakožto tradiční vánoční pokrm.
 • A místo cukroví nebo perníčků si dopřejí vánoční dort v červeno-bílé barvě s jahodami a figurkou Santa Clause.

Šťastný nový rok

I Boží hod je pro Japonce klasickým pracovním dnem. Tou dobou už zase vánoční dekorace z domovů mizí a připravuje se výzdoba na Nový rok. První leden je pro Japonce opravdu důležitým svátkem a jsou s ním spojeny také zajímavé tradice.

 • Posílají novoroční přání, takzvané nengadžó, v němž svým příbuzným, přátelům nebo obchodním partnerům gratulují k úspěšnému dovršení předchozího roku a také samozřejmě přejí hodně štěstí, úspěchů a zdraví do roku nového.
 • Zároveň se ovšem toto přání nikdy neposílá těm, kteří v předcházejícím roce o někoho přišli.

 • Mezi další zvyky patří darování oseibó. Ty představují drobné dárky, kterými Japonci děkují těm, kteří pro ně něco v předchozím roce vykonali. Obvykle se daruje jídlo a nápoje.

Zvyky a tradice

S koncem roku jsou rovněž neodmyslitelně spjaty také vánoční večírky, které v japonštině nazýváme bonenkai. Pořádají se v japonských hospůdkách a setkávají se na nich kolegové z práce, bývalí spolužáci nebo přátelé. Alkohol teče proudem a pod množstvím jídla se prohýbají stoly.

 • Než oslavy Nového roku vypuknou, Japonci si domácnost vyzdobí nejrůznějšími rostlinami. Do květináčů se zasadí bambusové kmeny a zapíchnou do nich borovicové větvičky.
 • Nesmí chybět ani kagami moči, předmět, který Japonci umísťují na poličku a v němž údajně přespává božstvo.
 • Prvního ledna Japonci vstávají velmi brzy a posnídají bochánky ze stlučené rýže neboli omoči, které se podávají v kuřecím vývaru či ve sladké omáčce ze sójových bobů.
 • Japonci si rádi dají také nudle soba, které musejí být co nejdelší, neboť symbolizují délku života.
 • Malé děti dostávají na svátek obálky s otošimada, tedy s penězi, na které se skládá celé příbuzenstvo.

 • Existuje také spoustu novoročních her, jako je hagoita, míčová hra nebo takoage, při níž se pouštějí draci.
 • Po obědě se Japonci chodí pomodlit do buddhistické svatyně. Oslavy trvají až do 15. ledna, kdy slaví malý nový rok.

Jak moc jsou oslavy příchodu nového roku pro Japonce důležité, dokazuje ostatně i fakt, že jsou už celé týdny před tímto svátkem vyprodány všechny vnitrostátní lety, neboť Japonci se dle tradice musí vrátit tam, odkud pocházejí jejich předci.

A protože má většina obyvatel Tokia příbuzné na venkově, vlaky Shinkanseny jsou rovněž dlouho dopředu vyprodané. Tuto tradici berou Japonci velmi vážně a jen málokdo si nedovolí ji dodržet. Japonské Vánoce jsou oproti tomu jen pro efekt! 

Související články

Jak na výrobu perníkové chaloupky krok za krokem
 • Tipy a triky

Jak na výrobu perníkové chaloupky krok za krokem

Vyrobte si letos vlastní perníkovou chaloupku! Máme pro vás skvělý recept na perníkové těsto a postup, jak chaloupku slepit a ozdobit. Tato chaloupka potěší děti a vnese do vašeho domu kouzelnou vánoční atmosféru. A na závěr si na ní...
Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit