Vánoce v Japonsku? To nedává smysl, většina Japonců vyznává přece buddhismus! Budete se divit, ale i Japonci mají svůj jedinečný způsob oslav křesťanského Štědrého dne a rozhodně má něco do sebe. Pokud nemáte příležitost dostat se do Japonska a zažít oslavy Vánoc a především Nového roku na vlastní kůži, alespoň je prožijte skrze následující řádky.
Štědrý den považují Japonci jako za každý jiný. Chodí do práce i do školy. Přesto se jejich zvyky v posledních letech rychle mění. Vánoce jsou sice křesťanským svátkem, ale japonský trh se měsíce před štědrým dnem plní vánočním sortimentem.
- Ve větších městech občas narazíme na nějaký ten vánoční trh, kde se prodávají ozdoby na stromeček nebo věnce, svíčky a keramika s vánočními motivy.
Vánoce slaví jen mladší generace
Téměř ve všech nákupních centrech najdete ozdobené stromečky a asijské Santy Clause. Vánoce v Japonsku ale slaví pouze část mladší generace, starší generace křesťanské svátky nezajímají, nekupují dárky ani nezdobí vánoční stromečky.
- Mladí lidé si sem tam nějakou tu větvičku ozdobí, koupí si v cukrárně zákusek a vymění si pár drobností.
Fast Food na Štědrý den
Vánoce začínají poslední roky v Japonsku slavit také rodiny s malými dětmi. Děti si samozřejmě na dárečky potrpí, a když pak v televizi vidí, jak bohaté mají Vánoce lidé například v Evropě nebo v USA, je jim líto, že by měly být o tento krásný svátek ochuzeny.
- Kapra ale na štědrovečerní talíř Japonci neservírují. Nejedí ryby, které plavou ve stojaté vodě, protože z nich cítí bahno.
- Japonci slavící Štědrý den si dopřávají po celém světě známé pochoutky z Kentucky Fried Chicken, tedy z KFC.
- Ty podle některých zdrojů Japonci konzumují už od roku 1974, kdy KFC přišlo s kampaní na smažené kuře jakožto tradičním vánoční pokrmem.
- A místo cukroví nebo perníčků si dopřejí vánoční dort v červeno-bílé barvě s jahodami a figurkou Santa Clause.
Šťastný nový rok
I Boží hod je pro Japonce klasickým pracovním dnem. Tou dobou už zase vánoční dekorace z domovů mizí a připravuje se výzdoba na Nový rok. První leden je pro Japonce opravdu důležitým svátkem a jsou s ním spojeny také zajímavé tradice.
- Posílají novoroční přání, takzvané nengadžó, v němž svým příbuzným, přátelům nebo obchodním partnerům gratulují k úspěšnému dovršení předchozího roku a také samozřejmě přejí hodně štěstí, úspěchů a zdraví do roku nového.
- Zároveň se ovšem toto přání nikdy neposílá těm, kteří v předcházejícím roce o někoho přišli.
-
Mezi další zvyky patří darování oseibó. To představuje drobné dárky, kterými Japonci děkují těm, kteří pro ně něco v předchozím roce vykonali. Obvykle se daruje jídlo a nápoje.
Zvyky a tradice
S koncem roku jsou rovněž neodmyslitelně spjaty také vánoční večírky, které v japonštině nazýváme bonenkai. Pořádají se v japonských hospůdkách a setkávají se na nich kolegové z práce, bývalí spolužáci nebo přátelé. Alkohol teče proudem a pod množstvím jídla se prohýbají stoly.
- Než oslavy Nového roku vypuknou, Japonci si domácnost vyzdobí nejrůznějšími rostlinami. Do květináčů se zasadí bambusové kmeny a zapíchnou do nich borovicové větvičky.
- Nesmí chybět ani kagami moči, předmět, který Japonci umísťují na poličku a v němž podle mytologie přespává božstvo.
- Prvního ledna Japonci vstávají velmi brzy a posnídají bochánky ze stlučené rýže neboli omoči, které se podávají v kuřecím vývaru či ve sladké omáčce ze sójových bobů.
- Japonci si rádi dají také nudle soba, které musejí být co nejdelší, neboť symbolizují délku života.
- Malé děti dostávají na svátek obálky s otošimada, tedy s penězi, na které se skládá celé příbuzenstvo.
- Existuje také spoustu novoročních her, jako je hagoita, míčová hra nebo takoage, při níž se pouštějí draci.
- Po obědě se Japonci chodí pomodlit do buddhistické svatyně. Oslavy trvají až do 15. ledna, kdy slaví malý nový rok.
Jak moc jsou oslavy příchodu nového roku pro Japonce důležité, dokazuje ostatně i fakt, že jsou už celé týdny před tímto svátkem vyprodány všechny vnitrostátní lety, neboť Japonci se dle tradice musí vrátit tam, odkud pocházejí jejich předci.
A protože má většina obyvatel Tokia příbuzné na venkově, vlaky Shinkanseny jsou rovněž dlouho dopředu vyprodané. Tuto tradici berou Japonci velmi vážně a jen málokdo si nedovolí ji dodržet. Japonské Vánoce jsou oproti tomu jen pro efekt!
Zdroj: BBC, Insider