Pochmurné počasí, čas dušiček, celosvětová epidemie, sociální izolace. Všechny tyto faktory nás mohou zavést do míst, kde slunce nesvítí a vše je černé. Máme pro vás tipy, jak se vyrovnat se špatnou náladou, depresí či podzimním splínem. Bude to snadné, pojďte je s námi zajíst. Nikoli však obrovskou porcí nezdravého jídla, ale naopak přírodními a zdravými surovinami.
Ořechy
O účincích ořechů jsme vám již vyprávěli. Jen pro úplnost tedy zopakujeme, jak moc jsou ořechy zdraví prospěšné.
- Vlašáky vám doplní omega-3 mastné kyseliny, vitamin C, B, K i A. Díky svému složení si se stresem poradí snadno, pomáhají také s úzkostmi a podpoří správnou činnost nervové soustavy. Hrst vlašských ořechů denně vám pomůže zahnat podzimní depresi.
- Chroupáním mandlí či kešú uděláte svému duševnímu zdraví také dobře, na co dalšího jsou ořechy dobré, se dočtete zde.
Banány
Toto ovoce nemá jen žlutou optimistickou barvu, ale jeho konzumací pozitivně ovlivníme naše zažívání a také mysl.
- Banány dodají tělu, stejně jako avokádo, mandle, fazole a drůbež, látku tyrosin. Po chemické reakci v mozku se z něj stává dopamin – právě on zlepšuje naši náladu a dává nám pocítit štěstí a spokojenosti. Dále v banánech najdeme vitamin B6, který zklidňuje nervový systém. Stejně tak hořčík v něm obsažená dodá klid svalům po fyzické zátěži.
- Banány jsou skvělým způsobem, jak zmírnit celkové napěti našeho organismu. Do pěti minut máte připravený tento sladký a voňavý recept s banány.
Vitamin C
Tělo, které má nedostatek vitaminu C, si může deprese přivodit velice snadno.
- Dbejte tedy na pestrý jídelníček, a čerpejte vitamin C přímo ze stravy. Je velice důležitý pro vylučování serotinu, ten je zodpovědný za prožívání nálad.
- Nedostatečné vylučování serotinu vede ke vzniku deprese. Jak vitamin C dobít ze stravy vám rádi prozradíme.
Zázračné bylinky
Babky kořenářky věděly už od pradávna, jaké bylinky naordinovat, pokud je duševní rovnováha narušena. Nejznámější a také nejúčinnější je třezalka.
- Bývá označována jako přírodní antidepresivum a v některých případech je více k užitku než medikace.
- Bezpečně zklidní nervové poruchy, jakými jsou úzkosti, záchvaty paniky, nervozita, tréma, ale také stres.
- Na rozdíl od syntetik však nevyvolá ospalost ani otupělost. Podpoří váš krevní oběh a tím zásobuje buňky výživnými látkami i kyslíkem.
- Je velice vhodným pomocníkem také při únavovém syndromu. Pozor si však dejte při dlouhodobém užívání, pokud berete hormonální antikoncepci, po třech týdnech pravidelného užití snižuje její účinnost.
Špenát
Listový špenát, stejně jako brokolice či růžičková kapusta, obsahuje vitamin B a kyselinu listovou. Ta je ve vodě rozpustná, naše tělo ji tedy není schopné ukládat. Právě kyselina listová spolu s vitaminem B podporují tvorbu serotinu. Zvednete si tak náladu, a navíc doplníte hořčík zlepšující koncentraci.
Kysané zelí
Možná vás to překvapí, ale ačkoli je zelí kyselé, dokáže vám na rtech vykouzlit úsměv.
- A nejen to, zařazením kysaného zelí na svůj jídelníček předejdete potížím se zažíváním, vzniku zánětům, zlepšíte svůj imunitní sytém i zdraví vaší kůže a očí. Může za to vitamin C podpořený fermentací. Na nic nečekejte a do jednoduchého procesu mléčného kvašení se vrhněte ještě dnes.
Kakaové boby
Už jste se báli, že na seznamu nebude čokoláda? Není náhodou, že je až na posledním místě. Svým vlivem na lidskou psychiku však zastává přední příčky. Tělu kakaové boby dodají hořčík, vápník, železo, ale především vitaminy B, C a E. Zlepšení nálady je zapříčiněno přítomností dopaminu a serotinu. Díky nim se po čokoládě cítíme šťastní a spokojení. Mlsání vysokoprocentní čokolády v přiměřené míře je tedy v podzimních měsících (a nejen v nich) výslovně doporučováno.
Čím si zlepšujete náladu vy? Prozraďte nám tajnou surovinu v komentářích pod článkem.