Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bylinkovým čajem proti nachlazení

Bylinkovým čajem proti nachlazení
sdílet:

Sychravý podzim, změny počasí i časté přepršky způsobují nepříjemné nachlazení, které člověku může na několik dnů znepříjemnit život. Matka příroda je naštěstí nejen mocnou čarodějkou, ale také zkušenou lékárnicí, která má v zásobě hned několik výborných bylin proti nachlazení. Nebojte se tedy sáhnout po přírodní léčbě a zažeňte viry do kouta díky bylinkovým čajům.

Znovuobjevujeme kouzlo léčivých bylin, které si poradí s rýmou, bolestí v krku i zánětem průdušek. Pokud právě bojujete se sezónní virózou, zkuste vsadit na sílu bylinek, případně použijte bylinky jako doplněk ke klasické léčbě. Uvidíte, že takový bylinkový čaj dokáže hotové zázraky. A na jaké obtíže bylinky použít?

Bolest v krku

Cítíte klasické příznaky nachlazení? Bolí vás v krku, máte ucpaný nos a trápí vás bolest hlavy?

  • V takovém případě sáhněte po černém bezu, konkrétně po jeho sušených květech. Právě ty obsahují vitamin C, siliceorganické kyseliny či důležité minerální látky.
  • Čaj z černého bezu vytvoříte tak, že do hrníčku vložíte lžíci sušeného květu, kterou zalijete zhruba 2 dcl vařící vody. Snažte se čaj vypít ještě horký, abyste se dostatečně zapotili.
  • Dalším skvělým pomocníkeem proti bolestem v krku je šípkový čaj. Pokud jste byli prozíraví, a plody šípku si před několika týdny nasbírali, pak máte polovinu úspěchu v kapse. O druhou polovinu se postaráte tak, že čaj z šípků nezalijete horkou vodou, nýbrž ze šípků připravíte macerát. Jedině tak nepřijdete o důležité vitaminy C, B a K. A jak takový macerát připravit? V první řadě nadrťte sušené plody. Následně do dvou litrů studené vody dejte čtyři lžíce drti a nechte zhruba dvanáct hodin louhovat. Vzniklou tekutinu sceďte a zahřejte na sedmdesát stupňů Celsia. Voilà, šípkový čaj plný vitaminů je na světě!

Zánět průdušek

  • Při léčbě tohoto problému se vyplatí, když sáhneme po bylinkách, konkrétně po mateřídoušce. Obsahuje totiž třísloviny a působí dezinfekčně, což z ní dělá ideální bylinku pro boj s dýchacími obtížemi. Na čaj z mateřídoušky budete potřebovat jednu čajovou lžičku této bylinky, kterou spaříte čtvrt litrem vřelé vody. Následně krátce vylouhujte a podávejte ideálně čtyřikrát denně. Zároveň si mateřídouškový čaj dopřávejte ve chvíli, kdy toužíte po klidném a nerušeném spánku
  • Na kašel si troufne také prvosenka, která obsahuje flavonoidy, glykosidy, vitamin C nebo kyselinu křemičitou. Její největší silou je, že dokáže uvolnit hlenytiší podráždění a působí protizánětlivě. Pozor si dejte pouze na dávkování. V ideálním případě sáhněte po prvosence, která je ve směsi s dalšími bylinkami. Zároveň se jí vyhněte, pokud očekáváte potomka nebo kojíte.

Zvýšená teplota

K nachlazení patří také zvýšená teplota. Pokud nechcete medikamenty, vsaďte jednu kartu na lipový čaj s medem. Tento blahodárný nápoj zbožňovaly už naše babičky a rozhodně bychom ho měli připravovat i v dnešní době. Lipové květy totiž napomáhají k pocenítiší kašel, a dokonce zlepšují vykašlávání hlenů. Čaj připravíte z jedné polévkové lžíce nasušených lipových květů, které zalijete čtvrt litrem horké vody. Po patnácti minutách louhování čaj sceďte a dochuťte medem. Uvidíte, že lipový čaj se stane vaším celoročním oblíbeným nápojem.

Související články

Autor: Alžběta Rybářová, autorský článek

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny
  • Zajímavosti

Vychutnejte si dokonalý kopeček zmrzliny

Zmrzlina k létu neodmyslitelně patří, milují ji děti i dospělí. Chladivý kopeček v horkých dnech dokonale osvěží a potěší chuťové buňky. Marks & Spencer si letos opět připravil několik novinek ze světa mraženého osvěžení – a...