0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ryba, jejíž maso vás může otrávit: Proč se jí fugu a jak se připravuje?

Může vás zabít, ale pochutnáte si na ní
ZDROJ: www.unsplash.com
sdílet:

Říká se jí fugu a patří do čeledi čtverzubců. Ve světě je známá jako puffer fish, nejjedovatější ryba, která se dokáže nafouknout tak, až vypadá, že praskne. Přesto si jí lidé rádi zejména v japonských restauracích objednávají jako delikatesu.

Jen jeden druh je tou pravou delikatesou

Japonci obecně snědí deset tun ryb každý rok, ale v sezóně vás fugu může vyjít až na 265 dolarů za jeden kilogram. Jak je možné, že je tak drahá?

 • Na světě existuje více než 120 druhů ryby fugu. Z toho je 22 druhů vládou povoleno konzumovat v restauracích.
 • Ale jen jeden druh je extrémně drahý a jedovatější než všechny ostatní fugu. Říká se mu torafugu (čtverzubec rudoploutvý) nebo také Tiger Puffer Fish. Na torafugu narazíte jen v těch nejdražších a nejluxusnějších restauracích.
 • Ryba se servíruje jako sashimi – nakrájená na velmi tenoučké, skoro až průhledné plátky, ale také smažená a někdy se přidává i do horkého saké zvaného hirazake.

Tajné nabídky

Na japonském trhu Haedomari je ryba torafugu prodávána pouze v aukcích. Dražebník má ruku navlečenou v černém pytli, do nějž účastníci aukce strkají ruce a různými signály (tisknutím) mu dávají vědět o výši svých příhozů. Vše probíhá v největším utajení.

Ryba, která vás může zabít

V roce 2018 jeden z japonských supermarketů omylem prodal pět balení ryb fugu, které stále obsahovaly velmi jedovatá játra. Město muselo okamžitě vyhlásit poplach a obyvatele varovat. Játra i další vnitřnosti musí být vždy pečlivě odstraněny.

 • Takzvaný tetrodotoxin, který fugu ryby obsahují, je vysoce toxický.
 • Každý rok se také touto rybou otráví okolo dvaceti lidí.

Licence je nutností

Abyste takovou rybu dokázali připravit a naservírovat ji, chce to spoustu zkušeností, dovedností a léta praxe. Při kuchání musí být kuchař velmi opatrný a zběhlý. Srdce, žábry, žlučník, ledviny, játra, vaječníky, oči, to vše je jedovaté.

 • Nejtěžší je ale poznat rozdíl mezi vaječníky od fugu-samičky a samčími varlaty. Vaječníky jsou extrémně jedovaté, zatímco varlata jsou učiněnou delikatesou.

Japonská vláda přísně kontroluje, kdo fugu v restauracích připravuje. Šéfkuchaři navíc potřebují před tím, než je jim umožněno s fugu pracovat, složit náročnou zkoušku, při které musí prokázat, že umí rozpoznávat všechny druhy, umět je vykuchat a to v omezeném čase. Poté dostanou licenci.

Co určuje její cenu?

To vše zvyšuje cenu fugu. Aukce je prvním důvodem, získání licence druhým a třetím je samotná příprava ryby. Každá ryba musí být usmrcena těsně před jejím vykucháním a přípravou. Čtvrtým důvodem ke zvyšování ceny je nadměrný rybolov, který zapříčinil, že je z puffer fish téměř ohrožený druh.

 • Proto také v roce 2005 vydala japonská vláda nařízení, v němž omezuje rybolov, nejenom co se týče množství, ale také sezóny pro výlov ryb.
 • Místní restauratéři se proto zaměřili na jiné druhy puffer fish, levnější a snadno dostupnější, ale ty prý nejsou tak chutné jako torafugu.

A jak fugu chutná? Tenoučké průhledné plátky jsou lehce žvýkací, ale mají neskutečně jemnou chuť, které propadne naprostou každý. Údajně i ten, kdo jinak ryby příliš nemusí.

Související články

Co činí kaviár tak výjimečným a proč je tak drahý?
 • Zajímavosti

Co činí kaviár tak výjimečným a proč je tak drahý?

Kaviár seženeme v každém supermarketu za pár desítek korun. S tím pravým ovšem nemá vůbec nic společného, přestože jsou od sebe někdy téměř k nerozeznání. Podle čeho tedy pravý kaviár poznat a proč stojí tolik peněz? ...
Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit