Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Rostlinné jogurty jako chutná alternativa mléčných výrobků

Musíte se vyhýbat laktóze, ale přesto si chcete pochutnat na jogurtu? Na našem trhu se dají bez větších potíží sehnat rostlinné či bezlaktózové varianty. Jaké jsou možnosti nemléčných jogurtů vám rádi prozradíme.
15. 4. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

S intolerancí mléčného cukru (laktózy) se nemusíte zříct všech jogurtů. Výrobci reagují pružně na potravinové alergie a nesnášenlivosti a přicházejí s celou řadou produktů. Máte-li vy či vaše děti problém s laktózou či mléčnou bílkovinou, následující přehled nemléčných jogurtů vám jistě přijde vhod.

Strava bez laktózy: intolerancí váš apetit nekončí

Zjistili jste, že trpíte intolerancí na laktózu? Nemusíte se bát, váš mléčný svět nekončí, žijeme totiž v době, kdy se...
  

Ořechy plné minerálů a vitaminů

Nemléčné produkty z ořechů mají v oblibě nejen jedinci se špatnou snášenlivostí kravského mléka, ale také vegani či vegetariáni. Nejčastěji se jogurty vyrábějí z kokosového mléka, ochutnat však můžete i lískooříškové, mandlové či kešu varianty. Jogurty z ořechů jsou nabité řadou vitaminů, vlákninou i hořčíkem. Zaženou tak chuť na mléčnou pochoutku bez rizika, a navíc do těla vpraví cenné látky. K dostání jsou od několika zahraničních i tuzemských výrobců. V roce 2015 se na našem trhu objevila rodinná firma Nemléko, dnes pod názvem Optimistic, a proslula výrobou nemléčných jogurtů, nápojů či zmrzliny. Kokosové jogurty jsou běžně k dostání i v supermarketech jako je Albert, Lidl či Kaufland, kde je nabízejí pod svými privátními značkami.

Při výběru ořechových jogurtů je dobré sledovat složení, vyvarujte se produktům zahuštěným škrobem, s éčky či vysokým podílem cukru. Jogurty mají příjemnou oříškovou chuť, k dostání jsou také ochucené varianty. Využít je můžete i k přípravě bezlaktózových dezertů. 

Rostlinná mléka

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj...
  

Neutrální obilniny 

Ovesné či rýžové jogurty nejsou samy o sobě příliš výrazné, skvěle se do nich hodí čerstvé ovoce. Rakouská firma My Love My Life zaměřená na nemléčné výrobky nabízí také zakysaný ovesný nejogurt, kterým lze nahradit běžnou zakysanou smetanu. Pokud si chcete zaexperimentovat, ovesný jogurt si můžete vyrobit i doma z namočených ovesných vloček. Rýžové jogurty bývají pro svou neutrálnost doplňovány o příchutě, nezapomeňte sledovat složení na obalu, výrobci je rádi přeslazují.

Kuličková tapioka

Během objevování nemléčných výrobků jistě narazíte na tapioku, ze které se připravují dezerty a pudinky. Tapiokový škrob se využívá jako zahušťovadlo i do bezlepkových těst či dětmi oblíbeného bubble tea. Jedná se o škrob z kořene manioku, který v tekutině nabyde. Tapiokové dezerty vedle tapiokových perel obsahují většinou také kokosové mléko a ovocnou složku. Mají typickou kuličkovou strukturu. Dezert si připravíte jednoduše z tapiokových perliček i doma. Přidat do něj můžete vše, co máte rádi. Tento škrob pomáhá s trávením, je přirozeně bezlepkový, v těle působí jako vláknina a snadno zasytí. Mnoho živin však neobsahuje. Je lepší to s tapiokovými produkty nepřehánět a zařadit je na jídelníček jen občas.

Tapiokový pudink s karamelizovaným ananasem

Ještě jste nezkoušeli tapioku? Hurá do toho! Výsledný pudink vás jistě zaujme nejen lahodnou chutí, ale také zábavnou...
  

Sójový evergreen

Produkty ze sójových bobů se nabídka jen hemží. Vedle mléka, tofu, tempehu či sojanézy můžeme zakoupit také sójové jogurty. Sója má oproti ořechovým variantám výraznější chuť, často bývá ochucena vanilkou či čokoládou. K dostání jsou sójové jogurty několika značek, nejznámnějšími jsou například Sojade či Alpro.

Sója vyvolává vášnivé diskuse o prospěšnosti lidskému zdraví. V asijské kuchyni zastává výsostné postavení již tisíce let. Produkty, které tamním strávníkům pomáhají k dlouhověkosti, se vyrábějí z fermentovaných sójových bobů. Kvašení zlepšuje její stravitelnost a zbavuje nežádoucích látek.  Čtěte pozorně etikety na sójových jogurtech a dezertech, výrobci je rádi hojně doslazují či zahušťují.

Rostlinné jogurty z ořechů, obilovin i sóji, můžeme stejně jako mléčné jogurty připravit doma. Ochutit je, osladit či zahustit je pak můžeme podle vlastní chuti.

Jak připravit domácí sójový jogurt

Hledali jsme odpověď na otázku, zda se v domácím jogurtovači dá udělat sójový jogurt vhodný při alergii na kravskou...
  

Jaký rostlinný jogurt máte v oblibě vy? Podělte se s námi o své zkušenosti s přípravou rostlinných jogurtů v komentářích pod článkem.

Související

Je sója skutečným strašákem?

Ačkoli jsou sójové boby velice malé, ve společnosti způsobují veliké diskuse. Každá vědecká studie popírá tu předchozí...

Co potřebuje jogurt k životu?

Za přeměnou mléka v jogurt stojí armáda mikroorganismů, pro které se vžilo označení jogurtové kultury. Jsou poměrně...

Tropický tapiokový pudink

Koho z nás občas nepřepadne neodolatelná touha po něčem sladkém? Máme však dobrou zprávu – i mlsat se...

Sladké krémy bez laktózy a jak na ně

Chystáte se připravit dort, cupcaky, koláč či jiný zákusek, a přitom se musíte vyhnout laktóze? Krémovým receptům se...

Chia pudink: Lahodná pochoutka, kterou připravíte za pár minut

Chia semínka, mléko a ovoce. Tři komponenty, ze kterých vytvoříte jednoduchý, a přitom chutný dezert nebo snídani. V...

Pochutnejte si na italských specialitách bez lepku a laktózy!

V dnešní době čím dál víc lidí trpí celiakií či nesnášenlivostí laktózy. Pokud patříte mezi ně, nemusíte smutnit, na...

Rostlinná mléka a jak na ně – ořechová

Čím dál tím více lidí zjišťuje, že mají na laktózu intoleranci. Některým kravské mléko nechutná, či jej pro svůj...

Nemléko uvádí na trh rostlinný Nejogurt

Jogurty z rostlinného mléka ochutí ekologické domácí marmelády z Moravy.

Vše, co potřebujete vědět o potravinové alergii

Vyskytla se u vás nebo vašich blízkých potravinová alergie a máte obavy, že tato situace značně naruší váš běžný...

Jaké ořechy nesmí chybět ve zdravém jídelníčku?

Označují se jako „brainfoods“, vynikají vysokým obsahem minerálních látek a jsou důležitým zdrojem omega-3 mastných...

Snídaňová kaše – z čeho si ji můžete připravit?

Rána už začínají být chladná, a tak je opravdu příjemné dopřát si hřejivou, vydatnou snídani, abychom tělo hned po ránu...

Přidat komentář