Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného plastu

S prvním školním dnem se vrací na scénu nezbytné svačinky. V čem přenášet jídlo, aby z něj mělo radost nejen bříško, ale i životní prostředí?
1. 9. 2020 | Autor: Jana Kopřivová

Látková kapsa na svačinu

Na sendviče, müsli tyčinky a sušenky je jako dělaná, u vlhčích svačin se přimlouváme spíš za kapsičku z nepropustné látky s PU zátěrem. Po snědení svačiny obal složíte do tašky či batohu, na rozdíl do krabičky nezabírá žádné místo navíc. Díky tomu, že je vyrobená z bavlny, ji snadno vyperete. A co je nejlepší – jednoduché svačinové psaníčko hravě ušije i švadlenka začátečnice.

Oříškové müsli tyčinky

Energie sbalená do kapsy!

Voskový ubrousek

Bavlněný ubrousek napuštěný včelím voskem voní jako med, přesto se na něj jídlo nelepí. Vosk zaručuje nepropustnost, jídlo udrží čerstvé a tašku čistou. Po rozbalení ho můžete použít jako talířek. Kromě svačinek ho využijete i při nákupech a v domácnosti. Zabalit do něj můžete vážený sýr a další dobroty. Báječný je i na zakrytí otevřených plechovek či misek s jídlem. Použít ho můžete opakovaně.

Na internetu najdete spoustu prodejců, vyrobit si ho ovšem můžete i samy. Jak na to? Vhodný kus bavlněné či lněné látky se posype včelím voskem, který se do tkaniny zažehlí. Pro detailnější návod zapátrejte na internetu, kolují jich po něm spousty. Stejným způsobem si můžete vyrobit také praktické povoskované sáčky, třeba na tvarohové koláčky z místní pekárny nebo na podzimní švestky.

Poctivě namazáno aneb Ty nejlepší pomazánky a obložené pečivo

Dobrá pomazánka vám vytrhne trn z paty vždy, když spěcháte a na vymýšlení žádných složitostí není čas ani prostor...

Hummus a guacamolePraktická krabička

I stará známá může překvapit. Výrobci se nyní předhánějí v použitých materiálech a slibují praktičnost i multifunkčnost. Obligátní plast doplňuje téměř nesmrtelný nerez či neskutečně lehký bambus, to vše v designu, který potěší děti i dospělé. Vzhled není všechno, při výběru se mrkněte i na funkčnost. Chytré rozdělení uvnitř krabičky zajistí, že se vám nepomíchá pečivo a zelenina s pomazánkou v jednu velkou nasáklou kouli. Některé krabičky obsahují i základní příbor.

Dobře zvolená krabička může vydržet věčnost. Když si vyberete tu, která je nepropustná a opravdu dobře těsní, rozšíříte si svačinový repertoár. U oříšků nebo kousků sýra je to sice jedno, ale v okamžiku, kdy krabičku naplníte něčím tekutějším, nepropustnost oceníte. Věřte, že není nic horšího než mít v batohu vylitou polévku.

Lahve a termosky

Na výběr máte odlehčené sklo i plast. Praktické jsou lahve s širším hrdlem, snadněji je vyčistíte. Mnohé z lahví se prodávají i se sítky, do kterých můžete vložit ovoce či bylinky. Udělají zajímavou i obyčejnou vodu z kohoutku a potěší oko i chuťové pohárky. V zimě děti ocení kovovou termosku, která udrží čaj teplý. Nebo jim můžete na jejich oblíbenou lahev přikoupit nějaký veselý obal.

Sklenice a skleničky

Věříme, že třídění odpadu je vaším denním chlebem, ale třeba skleničku od oblíbeného jogurtu nemusíte ihned odsoudit do sběru. Kromě zavařování výborně poslouží i na transport např. skleničkového dezertu nebo oblíbeného dipu k zelenině.  

Míša ve skle

Jasný adept na nejoblíbenější svačinku? Míša ve skle! Porce nostalgie v praktickém balení...

Foto v textu: Hummus a guacamole, S'well, Unsplash

Související

Vyvážená a chutná svačina pro děti i dospělé

Chcete si zpříjemnit shon spojený se začátkem školního roku a vstoupit do přicházejícího podzimu plni sil? Máme pro vás...

Zpátky do režimu aneb Jak na svačiny a obědy do práce?

Září už klepe na dveře a my se z volného léta zase pomalu budeme muset vrátit do běžného režimu plného práce a...

Svačiny a svačinky

Přepadl vás malý hlad mezi hlavními jídly? Nebo přemýšlíte, co zabalit školákovi s sebou do školy, abyste to pak,...

Nakupujte šetrně k životnímu prostředí

Není vám jedno, že velryby polykají tuny plastových odpadků, a některé živočišné druhy vymírají jen proto, že jsou díky...

Kde najít inspiraci pro životní styl Zero Waste?

Chtěli byste šetřit planetu a minimalizovat vytváření odpadu, ale nevíte přesně jak a potřebovali byste nějakou...

Přidat komentář