Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vyvážená a chutná svačina pro děti i dospělé

Vyvážená a chutná svačina pro děti i dospělé
sdílet:

Chcete si zpříjemnit shon spojený se začátkem školního roku a vstoupit do přicházejícího podzimu plni sil? Máme pro vás skvělé tipy, jak na to. Nezapomínejte na menší jídla v průběhu dne. Když si svačinu naplníte vitamíny, budete nejen příjemně zasyceni, ale zároveň svému tělu dodáte spoustu energie a zdraví prospěšných živin. Poradíme vám, jak za pár minut vykouzlit ideální svačinu pro celou rodinu.

Začátek školního roku je období plné výzev a jednou z nich je stihnout co nejvíce věcí k maximální spokojenosti celé rodiny. V množství úkolů, které se na nás valí, často zapomínáme na přípravu kvalitní svačiny a může se stát, že se odbydeme něčím, co jen zaplní žaludek a tělu nic nepřinese.

  • Zapomeňte na kupovaný rohlík a sušenku, místo toho vyšperkujte svačinu, která dětem dodá sílu k učení a vám k dalším aktivitám a navíc příjemně potěší vaše chuťové pohárky.

Vyvážená dětská svačina

U koho bychom měli nejvíce dbát na kvalitní a vyváženou svačinu jsou děti. Známe to všichni – na otázky typu: „Co bylo dnes ve škole k obědu?“ dostánete často neurčitou odpověď „Nevím,“ ještě než stačíte dokončit větu. Nevhodně zvolenou svačinu pak často najdete dobře uleželou na dně batohu.

Děti ve školách jídlo někdy odmítají, buď na něj zrovna nemají chuť nebo nemají hlad. Připravte jim svačinu, po které se budou olizovat a vy budete mít jistotu, že snědly dostatek vitamínů a vlákniny.

  • Do přípravy svačiny je můžete doma také zapojit, nebojte se s dětmi o jídle mluvit, budete překvapeni, kolik vám toho o svých chutích poví.
  • Děti často „jedí očima“, a proto je důležité připravit jim takovou svačinu, na kterou dostanou už při otevření sáčku či krabičky chuť. Ideální je nakrájené ovoce nebo zelenina, třeba ve formě špízu. V období růstu je vyvážená a pestrá strava naprosto zásadní, takže nikdy nezapomínejte na dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a celozrnného pečiva.
  • Důsledně také dbejte na dodržování pitného režimu. Pro začátek vyzkoušejte 5 našich oblíbených pomazánek pro děti, kterými u svých ratolestí rozhodně zabodujete.

Čím se liší dopolední a odpolední svačina?

Abyste předešli pocitu hladu a následnému přejídání u hlavních jídel, připravte nutričně vyváženou svačinu. Zatímco dopoledne je zapotřebí spousta energie na studium, práci a následující aktivity během dne, a tudíž zapotřebí něco energeticky vydatného, odpoledne bychom měli žaludku spíše odlehčit jídlem lehce stravitelným.

  • V dopolední svačině jsou doporučovány přírodně se vyskytující cukry (např. v ovoci), k odpolednímu jídlu nezapomeňte dětem i sobě nakrájet oblíbený druh zeleniny. S plátkem žitného chleba a tvarohovou pomazánkou si nejen skvěle pochutnáte, ale tělo bude jásat blahem díky kompletnímu přísunu živin.
  • V dopolední svačině by nemělo chybět ovoce (čerstvé můžete případně nahradit sušeným – myslete ovšem na to, že je sladší, a vždy volte nesířené druhy), které můžete doplnit jogurtem či kefírem, müesli, ořechy, apod. S blížícím se podzimem doporučujeme vyzkoušet naší oblíbenou perníkovou granolu, jejíž vůně a chuť vás příjemně zahřeje. Klasickou granolu můžete rafinovaně vrstvit do skleniček s jablečným pyré a máte tak připraveno na pár dní dopředu.
  • Odpoledne se zaměřte na zeleninu, skvěle zasytí celozrnný chléb s pomazánkou a pár plátky šunky a sýra. Fantazii se meze nekladou! Pokud máte pocit, že vám dochází inspirace, pořiďte si knihu z Edice Apetit Snídaně a svačiny a zpestřete si každý den lahodnou dobrotou.

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

Atraktivní a upravený vzhled je cílem každé dívky. K tomu se doporučuje nejen používat různé kosmetické přípravky, ale také zvýšit konzumaci potravin, které obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek. Ve skutečnosti existuje poměrně velký...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč