0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tipy pro rodiče: Jak připravit chutnou školní svačinu?

Tipy pro rodiče: Jak připravit chutnou školní svačinu?
sdílet:
Jak dětem připravit plnohodnotnou, zdravou svačinu, kterou s chutí sní?

Začátek školního roku je po letních prázdninách vždy náročný, a to nejen pro děti, ale i pro rodiče, kteří musí znovu nastolit pevný režim. Není divu, že je v tomto období věnována zvýšená pozornost také svačinám.

Může svačina zlepšit známky?

Svačina má zásadní vliv na výsledky dětí ve škole. Když děti nesvačí, nebo dokonce ani nesnídají, je pro ně mnohem náročnější se soustředit. Absence dopoledního jídla je často příčinou nepozornosti, zhoršené koncentrace, únavy, spavosti a v případě nedostatečného pitného režimu také bolestí hlavy.

Nedávejte kapesné, obětujte chvilku času a připravte dítěti domácí svačinu. Pokud ale nechcetem aby skončila v koši, je potřeba zapojit fantazii a vybrat něco, o čem víte, že to vaše ratolest s chutí sní. Proč děti neodbývat kapesným a nespoléhat na to, že si „něco k jídlu“ koupí samy? Většinou jej totiž utratí za sladkosti a nejrůznější laskominy, které problém jen zhorší. Jděte na to netradičně, vyzkoušejte bagely, wrapy, sendviče a další, současná "trendy" jídla. 

„Cukr děti zasytí jen na krátkou dobu, ale o to dříve se pak objeví pocit únavy. Navíc je popíjení limonád a baštění cukrovinek častým důvodem zvyšování tělesné hmotnosti a v kombinaci s nedostatečným pohybem může vést ke vzniku nadváhy a obezity“, varuje nutriční terapeutka Miroslava Matějková.

Svačina je grunt!

Jako základ dopoledního jídelníčku každého školáka, tvoří svačina 10 až 15 % denního energetického příjmu. Doma připravená svačina je pak o to hodnotnější, že mají rodiče kontrolu nad tím, co jejich dítě během dne a školní výuky sní. Do přípravy dopoledních jídel je dobré zapojit i děti samotné. Rodiče jim dají prostor pro vyjádření vlastního názoru a společně strávený čas se může stát i příjemným rodinným rituálem.

Jak připravit nutričně vyváženou svačinu?

Správná svačina by měla obsahovat kombinaci různých potravin, měla by být rozmanitá a obsahovat zástupce všech základních živin, tedy sacharidů, bílkovin i tuků. Správnou volbou je tedy např. kousek pečiva (pro starší děti celozrnného) v kombinaci se šunkou, sýrem, vejcem či jogurtem. Pečivo můžeme dětem namazat domácí pomazánkou nebo slabou vrstvou másla. Neměla by určitě chybět zelenina (list salátu, rajče, okurka, strouhaná mrkev či okurka) nebo kousek ovoce.

„Jako sladkou variantu můžeme doma připravit zdravější pečené müsli tyčinky bez polevy nebo trendy skleničky, do kterých navrstvíme třeba jogurt, kousky barevného ovoce či pohankové pukance. Pro děti, které trápí nesnášenlivost lepku, jsou vhodné vedle bezlepkového pečiva, např. Bezlepkové piškoty z Kávovin, které se můžou kombinovat s ovocem, pudinkem nebo tvarohem“, uzavírá nutriční terapeutka.

Související články

Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč