Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Vitaminem D k lepší imunitě, pevným kostem i dobré náladě

Vitamin D má v těle důležitou funkci. Ovlivňuje vstřebávání vápníku, posiluje imunitní systém, chrup a kosti. Vzniká v kůži působením slunečního záření, proto v letních měsících stačí pro jeho čerpání pobyt venku v šortkách a tričku. Přes zimu je třeba vitamin D doplňovat správným jídelníčkem, případně se spolehnout na doplňky stravy.
30. 4. 2021 | Autor: Tereza Mašková

Proč je tak důležitý?

Vitamin D je nepostradatelný, přitom tři čtvrtiny Čechů trpí jeho nedostatkem. Ovlivňuje mnoho funkcí v těle, jako je vstřebávání vápníku čímž zajišťuje správný růst a strukturu kostí. Napomáhá také funkci svalů, působí protizánětlivě a podporuje imunitní systém. Jeho nedostatek se může projevovat i na lidské psychice, je spojován s únavou, špatnou náladou a náchylností k chorobám. Z dlouhodobého hlediska může nízká hladina vitaminu D v krvi vést k lámavosti kostí, kazivosti zubů a problémům se svalovým ústrojím. 

Existuje ve dvou hlavních formách, jako vitamin D2 a D3. Vitamin D2 se nachází v rostlinách, maso a živočišné produkty obsahují vitamin D3, který je pro lidské tělo lépe využitelný.

Jak si v zimě doplnit vitaminy? Odšťavněte je

V zimě, víc než v jakémkoliv jiném období, potřebuje naše tělo vitaminy, aby správně fungovalo a chránilo se před...

Část načerpáme i z potravin

Pro člověka existují dva způsoby, jak může vitamin D načerpat. Tím prvním je konzumovat potraviny bohaté na vitamin D. Ideálními zdroji jsou tučné ryby jako je losos, makrela nebo sardinky. Déčko se ale nachází taky ve vejcích, mléčných výrobcích, v mase a játrech. Pro vegetariány může být čerpání vitaminu D obtížnější, v rostlinách ho není tolik a navíc se nevstřebává tak dobře. Najít ho však lze v houbách, které rostou na slunci například v liškách, smržích nebo shiitake. 

Řešením jsou doplňky stravy s vitaminem D, které jsou volně prodejné v lékárnách a drogériích. Na rybí tuk jako zdroj vitaminu D příliš nespoléhejte, běžně se ho v něm nachází jen mizivé množství.

Ze sluníčka to jde nejlépe

Vitamin D se do lidského těla může se i slunečními paprsky, působením ultrafialového záření se vytváří v kůži. Ideálním obdobím je květen až říjen, kdy je sluníčko vysoko a svítí přes den dlouho. Správné dávky dosáhneme alespoň dvacetiminutovým sluněním celého těla do mírného zarudnutí. Starší lidé nad 65 let potřebují vitaminu D víc, měli by proto prodloužit i své slunění.

Související

Jaké vitaminy obsahuje letní ovoce?

Máte chuť na sladké, a zároveň chcete svému tělu dopřát potřebné vitaminy a minerály? Pak vraťte čokoládu zpátky do...

5 večeří, které jsou lehké, zdravé a doplní vám potřebné vitaminy

Naše zažívání je po bujarém veselí konce roku zdecimované. Pohled na bílé pečivo, bramborový salát nebo uzeniny vám...

Steak z roštěnky a lišková omáčka

Roštěnka je pěkně mramorovaný plátek z nízkého roštěnce vysoký 2–2,5 cm. Správně propečený, krásně...
Jak si poradit s lososem

Jak si poradit s lososem

7. 7. | Losos už se v českých kuchyních bezpečně zabydlel. Víte, na kolik způsobů ho lze připravit? Umíte závin s...

Křupavé sardinky v mátě

Upečte si sardinky ve středomořském stylu s citronem, česnekem a mátou.

Vajíčka s ančovičkou

Ideální jednohubka – sotva se rozplyne na jazyku, už chcete další!...

Prospívá vařené jídlo zdraví?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Jisté však je, že pokud chceme dodat svému tělu s jídlem to nejlepší, nestačí suroviny...

Přidat komentář