Staročeský sladký nákyp díky vyváženému složení zastoupí hlavní jídlo. Jáhly dodají energii ze sacharidů, a také bílkoviny, jablka doplní vlákninu. Inspirovali jsme se receptem na jahelník Hanky Zemanové, který převzala blogerka Kitchenette: původní sušené švestky, které je třeba namáčet, pro zjednodušení nahradila domácími povidly. Recept na jahelník s jablky a povidly můžete obměnovat: kaši uvařte v jablečné šťávě, a pokud máte zásoby, přidejte k jablkům nasekané vlašské ořechy.
Postup
Uvařte jáhlovou kaši. Jáhly několikrát propláchněte horkou vodou. Mléko nalijte do hrnce, dejte vařit a přidejte proprané jáhly a špetku soli. Vařte na mírném ohni 25 minut, občas promíchejte, zvlášť ke konci se jáhly mohou připalovat.
Mezitím, co se vaří kaše, jablka promíchejte se škrobem, skořicí a rozinkami a dejte stranou. Jakmile má jáhlová směs kašovitou konzistenci, stáhněte z ohně a přidejte med. Nechte vystydnout, ale ne úplně – jakmile kaše ztuhne, hůř se s ní pracuje.
Předehřejte troubu na 180 °C. Vymažte formu máslem, na dno rozetřete zhruba třetinu jáhlové kaše, potřete polovinou povidel, na povidla navrstvěte všechna jablka a rozetřete zbylá povidla. Náplň uzavřete zbylou jáhlovou kaší a uhlaďte. Dejte péct na 40 minut, ke konci pečení na chvíli zapněte gril, povrch jahelníku tak zezlátne.
Po upečení vyndejte z trouby. Nechte chvíli zchladnout, jahelník vyjměte z formy a posypte moučkovým cukrem. Podávejte nejlépe ještě teplý. Druhý den bude chutnější, když jej před podáváním lehce prohřejete.