Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Květák s mrkví v kari nálevu
ZDROJ: Apetit
sdílet:
5/5 Počet hodnocení: 5
Do hodiny Velmi snadné Na cca 3 sklenice po 500 ml

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 1417 kcal
Bílkoviny 12 g
Sacharidy 315 g
Tuky 7 g
Vláknina 22 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Dejte pozor, ať to nepřeženete s ochutnáváním během přípravy. Po rozležení je totiž opravdu ještě lepší.

Suroviny

ocet 360 ml
jablečný ocet 240 ml
hořčičné semínko 1 PL
žluté
kari koření 1 PL
nejlépe madraské
sůl vločková 1 PL
nejodidovaná
pepř celý ½ ČL
kuličky
nakrájený na drobné růžičky
mrkev 3 ks
střední, na cca 3cm kousky

Postup

1

V hrnci přiveďte k varu oba druhy octa, cukr, hořčičné semínko, kari i chilli koření, sůl a kuličky pepře. Vsypte květák a mrkev a nechte znovu dojít do varu. Pak ztlumte oheň na střední až mírný a vařte, aby zelenina byla al dente (provařená, ale ještě křehká/křupavá), asi 10 minut.

2

Děrovanou sběračkou rozdělte zeleninu do sklenic. Pomocí širokého trychtýře zalijte zeleninu horkým lákem, nahoře nechte cca 1/2cm volného prostoru. Uzavřete a nechte vychladnout. Uložte do chladničky, kde vydrží 3 týdny, ale jíst můžete už po třídenním rozležení.

NĚCO NAVÍC
Jestli nemáte rádi pálivé, můžete chilli koření vynechat. Anebo naopak můžete vynechat kari, aby chuť květáku hrála jen na sladkokyselo-pálivé notě. Koření ale můžete obměňovat podle vlastní fantazie – od věci není ani zavařovací klasika (pepř, nové koření, bobkový list, eventuálně kopr), ani experimenty typu provensálských bylinek.

TIPY & TRIKY

NEJODIDOVANÁ SŮL Jód či jiná aditiva ze soli mohou způsobit neočekávané změny barvy zeleniny, proto je lépe používat k nakládání i při fermentování sůl přírodní.
STERILIZACE A STERILOVÁNÍ Sklenice důkladně umyjte a pak je 10 minut při 100°C zahřívejte v troubě na plechu s vodou, jako byste zavařovali. Anebo je jen stačí umýt v horké vodě se saponátem či v myčce na co nejvyšší teplotu a pak prolít horkou vodou. To platí i pro víčka. Nechte uschnout. Sterilovat naplněné sklenice lze v zavařovacím hrnci s použitím teploměru, nebo můžete sklenice postavit do pekáče na utěrku, vlít horkou vodu a na 20 minut dát do trouby vyhřáté na 100°C.
POZOR! Při kvašení se uvolňuje CO2, což může vést v krajním případě i k explozi. Bouřlivě kvasící produkt uklidní přesun do chladničky. Přesto buďte opatrní při otevírání nádob. Používejte sklenice určené k fermentování nebo s odnímatelnou gumou. Tescoma nabízí i nastavitelné víčko. Šroubovací sklenici lze rovněž uzavřít na dobu kvašení několika vrstvami plastové fólie a před uložením do chladničky přes ně našroubovat víčko nebo prostě jen počítat s kratší dobou uložení.
ZÁTĚŽ Zelenina ke kvašení musí zůstat ponořená v láku. Jako zátěž lze použít čistý těžší porcelánový talířek s neporušeným povrchem anebo nový plastový sáček naplněný osolenou vodou a dobře uzavřený. Výhodou sáčku je, že ho vmanévrujete i do nádob s poměrně úzkým hrdlem. Prodávají se však i speciální závaží.
RYCHLOKVAŠKY DAGMAR LÁNSKÉ Okurky nakládačky naskládejte do sklenic/e a proložte je koprovou natí (na 1 litr objemu nádob/y přidejte 2–3 stroužky česneku). Zalijte solným roztokem – na 1 litr vody 30 g soli. Povrch zatižte a nechte 2 týdny kvasit.

Tento recept naleznete také v kolekcích:

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2019/7 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2019/7

Apetit magazín