Jejich čínský název ,pai huang gua’, znamená zhruba ,rozplácnuté okurky‘, což plně vystihuje, jak se s nimi nakládá při přípravě. Díky této zdánlivé podivnosti se na nich vytvoří mnoho drobných plošek a lépe pak vstřebají výraznou marinádu.
Suroviny
Postup
Okurku položte na prkénko a čistým válečkem na těsto ji potlučte tak, aby změkla a místy popraskala. Pak okurku podélně rozřízněte na čtvrtiny a poté nakrájejte na nepravidelné kousky o velikosti sousta. Dejte je do misky, posypte solí a pak přesuňte do cedníku položeného/postaveného nad mísu. Nechte nasolovat 1 hodinu v chladničce.
Mezitím dejte do misky česnek, rýžový ocet a krupicový cukr a prošlehejte. Dejte chladit, zatímco se okurka nasoluje.
Okurku propláchněte pod mírně tekoucí studenou vodou, pak ji opravdu důkladně sceďte. Vsypte do misky a přidejte zálivku a chilli olej. Okurky lze jíst hned, ale čím déle je necháte odležet v chladu, tím lépe.
SLOVNÍČEK SUROVIN
- CHILLI OLEJ CHIU CHOW pochází z jižní Číny. Vyrábí se z nakládaných chilli papriček a česneku a sójového oleje. Značka Lee Kum Kee je k dostání například na www.tasteofasia.cz. Můžete použít také Baues Chilli Oil – český chilli olej v sečuánském stylu –, se kterým jste se možná už setkali na farmářských trzích (FB @baues.chilli.oil).
Fotografie a recept převzaty z Olive Magazine/Immediate Media.