Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo
Zmrzlina s karamelem a lámaným griliášem
Zmrzlina s karamelem a lámaným griliášem
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Zmrzlina s karamelem a lámaným griliášem

4.7/5 Počet hodnocení: 11
Do 20 minut Velmi snadné Pro 8-10 osob

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 7225 kcal
Bílkoviny 141 g
Sacharidy 633 g
Tuky 438 g
Vláknina 40 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Co je lepšího než domácí zmrzlina? No přece domácí zmrzlina s griliášem!

Suroviny

mléko 300 ml
plnotučné
min. 30%
rum 50 ml
tmavý
Na griliáš
nasekané
makadamové ořechy 50 g
nasekané

Postup

1

Na zmrzlinu vlijte do hrnce mléko a 300ml smetany, z vanilkového lusku vyškrábněte semínka a i s luskem je přidejte do hrnce. Zahřejte těsně pod bod varu, odstavte a nechte 10 minut louhovat, poté vanilkový lusk vyjměte a vyhoďte.

2

Žloutky a 300g cukru prošlehejte v misce a za stálého šlehání k nim přilijte směs mléka a smetany. Přelijte vše zpět do hrnce, postavte na mírný plamen a míchejte, dokud směs nezačne houstnout. Nechte vychladnout. Vlijte do zmrzlinovače a umíchejte zmrzlinu.

3

Mezitím si připravte karamelovou polevu. Zbylý cukr (110g) a 50ml vody vařte v hrnci na středním plameni, dokud se cukr nerozpustí a nezačne karamelizovat. Jakmile získá tmavě zlatou barvu, přilijte zbylou smetanu (125ml) a rozmíchejte. Pozor, karamel vybublá! Následně vmíchejte máslo a rum a nechte vychladnout.

4

Hotovou zmrzlinu přesuňte do plastové nádoby a občas ji proložte vrstvou karamelu. Nakonec jemně promíchejte. Stačí, když lžící jednou či dvakrát nakreslíte číslici 8. Ve zmrzlině se vám tak vytvoří krásné karamelové mramorování. Uzavřete nádobu a dejte mrazit. Zmrzlina potřebuje minimálně 24 hodin na úplné ztuhnutí.

5

Plech vyložte pečicím papírem. Cukr na griliáš a 150ml vody nechte v hrnci na středním plameni rozpustit. Poté zvyšte plamen a vařte zhruba 5 minut, dokud nevznikne zlatý karamel. Hlídejte, ať se nepřipálí! Stáhněte jej z plotny, okamžitě vmíchejte mandle a ořechy a horký griliáš přelijte na vyložený plech. Rozprostřete, nechte vychladnout a rozlámejte na kusy. Zmrzlinu rozdělte lžící do mističek a ozdobte griliášem.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2013/11 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2013/11

Apetit magazín