Víceméně tradiční recept na pečenou krůtu (či krocana) jsme proměnili v přímo boží jídlo. Stačilo pár drobných úprav. Ke krůtě jsme přidali ostřejší citronovou a sladkou pomerančovou šťávu; chutě se zajímavě propojily. Zeleninová ,podestýlka‘ nasákne lahodnou šťávu a vytvoří základ fantastické omáčky.
Suroviny
Postup
Nasekejte větvičky tymiánu (dřevnaté stonky nechte do nádivky nebo je vložte do krůty). Jemně nastrouhejte kůru z citrusů a v misce ji smíchejte s nasekaným tymiánem, olejem, solí a pepřem. Směs rozetřete spodní stranou lžíce a pak nechte rozležet.
Předehřejte troubu na 190, horkovzdušnou na 170 stupňů. Krůtu opláchněte a důkladně osušte. Ze všech stran ji osolte.
Napěchujte krůtu třetinou nádivky; postupujte směrem od krku. Nepřežeňte to s množstvím, nádivka v průběhu pečení nabude. Radši ji zajistěte: do krku zapíchněte menší železnou jehlici nebo špejli. Teď krůtu zvažte a určete čas pečení – na každých 450 g počítejte osmnáct minut.
Rozpulte pomeranč i citron a vtlačte je do krůty (přitom do ní vymáčkněte trochu šťávy) spolu se zbytky tymiánu a dvěma bobkovými listy. Potom krůtě svažte nohy.
Nasekané mrkve, cibuli a zbylé bobkové listy vložte do velkého pekáče. Krůtu usaďte na zeleninovou podestýlku, potřete máslem, volně překryjte kusem alobalu a vložte do trouby. Každou hodinu krůtu potírejte vypečenou šťávou.
Mezitím vložte cibulky i tykve do mělké zapékací misky a zakapejte je polovinou tymiánového oleje (měl by se dostat i do nakrojených cibulek). Dejte stranou.
Půl hodiny před koncem pečení sejměte z krůty alobal, aby vznikla křupavá kůrčička. Asi po patnácti minutách pokapejte krůtu zbylým tymiánovým olejem.
Pokud potřebujete vyzkoušet, jestli je krůta už dostatečně propečená, zabodněte do nejsilnějšího místa stehýnka jehlici. Když vytéká čirá šťáva, je krůta propečená. Jestliže je šťáva růžová, vraťte krůtu ještě na dvacet až třicet minut do trouby. Pak ji vyjměte a zvyšte teplotu na 200/180 stupňů. Krůtu přesuňte na servírovací tác, pevně ji zabalte do alobalu a nechte odpočinout, než budete mít hotovou zeleninu a přílohu.
Červené cibulky a tykve vložte na třicet až čtyřicet minut do trouby, stejně jako slaninové závitky z nádivky (těm stačí půlhodina). Mezitím připravte omáčku: Z pekáče odstraňte tuk a k mrkvi a cibulkám přidejte víno i rybízový džem.
Vařte na vysokém plameni tak deset minut, dokud směs nezhoustne na polovinu; připékající se kousky seškrabujte ze dna vařečkou. Přidejte vývar a pomalu vařte ještě deset minut, abyste získali tmavou omáčku. Osolte ji, opepřete, přeceďte do menšího hrnce a nechte ještě jednou přejít varem. Podávejte v nahřátém omáčníku.
Co s ořezky? Do vývaru!
Z krůtích drůbků a krku můžete mít skvělý vývar. Opláchněte je, vložte do hrnce s polovinou neoloupané cibule, pokrájenou mrkví, trochou nasekaného celeru nebo kousky pórku, dvěma bobkovými listy, několika snítkami petržele, pár zrnky černého pepře a litrem vody. Přiveďte k varu; občas seberte pěnu.
Snižte plamen a odkryté vařte asi hodinu, dokud se nevyvaří zhruba polovina tekutiny. Pak vývar sceďte; v chladničce vydrží až dva dny, v mrazáku měsíc.
Komentáře