Možná se vám občas dostane do ruky pytel kešú ořechů. Pokud trochu tápate, co s nimi, a nechcete, aby žlukly, zkuste z nich spolu s námi vyrobit třeba krémovou pomazánku. Prozradíme vám, kde kešú ořechy rostou, co obsahují a jak je využít v kuchyni.
Kešú ořechy rostou na stromě zvaném ledvinovník západní. Jedná se o tropický strom původem z Brazílie, roste však například také v Indii či jihovýchodní Asii. Roste do výšky až 12 metrů. Název stromu je odvozen právě od tvaru kešú ořechů, které připomínají ledvinu.
Kde na stromě se kešú ořechy ukrývají?
Kešú ořechy najdete v kešú jablku. Kešú jablko je zbarvené do žlutooranžova a tvarem připomíná papriku. Zachází se s ním podobně jako s jiným ovocem, přidává se například do marmelád.
Pod kešú jablkem, tam, kde byste u papriky hledali stopku, se nachází pravý plod stromu, kešú ořech. Ten je ovšem ukrytý ještě ve skořápce. Než dostanete kešú ořech tak, jak ho znáte v podobě bílého jádra, je potřeba učinit ještě spousta kroků.
- Nejprve se oddělí tobolka s kešú ořechem od jablka. Potom se celá suší a následně praží.
- Dalším krokem je vyloupnutí jeder ze skořápky, další sušení a odstranění jemné slupky, která jádra pokrývá.
- Očištěná jádra se pak třídí podle velikosti a míří k zákazníkům.
Co s kešú ořechy v kuchyni?
Kešú ořechy mají jemnou, máslovou, mírně nasládlou chuť. V obchodě je najdete nesolené, solené či slazené. Vybírat můžete z různých velikostí i tvarů (celé ořechy vs. zlomky).
Dopřejte si hrst syrových kešú denně, ať už ke snídani, jako svačinku nebo je zakomponujte do pokrmu. Kešú se hojně využívají v indické a asijské kuchyni:
- Kešú ořechy se v Indii přidávají do indického karí, indická korma (maso či zelenina v krémové omáčce) by se bez nich neobešla.
- Upotřebíte je i v čínských směsích nebo ve smažených thajských nudlích pad thai či dalších stir-fry minutkách.
- Kešú ořechy se přidávají také do rýže. Společně s kari omáčkou a rozinkami vytvářejí chuťově i nutričně bohatý porkm.
- Některé recepty počítají s přidáním rozemletých kešú ořechů do populárního indického jídla – butter chicken.
Jak vyrobit kešú máslo
Z ořechových (ne)másel patří k těm přirozeně sladším. Navíc je všestranně využitelné. Stačí použít výkonný mixér a nechat ořechy na plný výkon mixovat až do hladké kaše. Jak na to?
- Připravte si 250 g pražených nesolených kešú ořechů. Můžete použít i nepražené, ale pražením jim dodá výraznější chuť.
- Vložte je do mixéru a přidejte špetku soli.
- Mixujte zhruba deset minut a během procesu několikrát vypněte a stěrkou pastu setřete ze stran nádoby dolů.
- Pokud chcete kešú máslo krémovější, přidejte trochu kokosového mléka.
Ořechovou pastou chutíte bílý jogurt, snídaňovou kaši i těstoviny. Můžete ji také namazat na chleba či jím spojit sušenky. Lze ho přidat i do omáček na indický a asijský způsob nebo do dezertů.
- Tip na skladování: Aby vám ořechy vydržely co nejdéle čerstvé, skladujte je na suchém, chladném a tmavém místě ve vzduchotěsné nádobě. Takto vám vydrží asi 5 až 6 měsíců.
Jaké zdravotní benefity kešú ořechy přináší?
Kešú ořechy jsou nutričně velmi bohaté. Jsou stejně jako všechny ořechy tučné a skvěle zaženou hlad. Obsahují také spoustu minerálních látek, mezi něž patří například draslík, vápník, hořčík, železo či zinek. Dále v kešú ořeších můžete počítat s vitamíny K, E a B.
Díky všem výše zmíněným látkám konzumace kešú ořechů pomáhá:
- zlepšit kvalitu spánku
- regenerovat tělo
- posilovat nervovou soustavu
- zpevnit kosti
- vyrovnávat hladinu cholesterolu v krvi
- zlepšit soustředění a paměť
- zasytit
Zdroje informací: Helathline, Britannica, InspiredTaste