Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Jak na to: dokonalá rýže

Vařená nebo dušená rýže je báječnou přílohou, která snadno vstřebá bohatou omáčku klasiky, jako jsou roštěná nebo játra na cibulce. Poradíme vám jak na ni.
19. 3. 2015 | Autor: redakce Apetitu

Dávkování

Na 1 porci přílohy počítejte cca 60 g pro normálního jedlíka, pro malé dítě o trochu méně. Hladoví strávníci ocení 80 g. Na rizoto a jiná hlavní jídla počítejte 80–100 g suché rýže.

Vařená rýže (pro 4 osoby)

Ve větším hrnci přiveďte k varu 1 litr vody se lžičkou soli a 1 menší cibulí se 2 zapíchnutými hřebíčky. Jakmile začne voda bublat, vsypte 300 g dlouhozrnné rýže, zamíchejte a znovu přiveďte k varu. Poté plamen trochu stáhněte, aby se rýže vařila stejnoměrně, a ne příliš rychle. Po 15 minutách varu bez pokličky a bez míchání (to způsobuje lepkavost rýže) pár zrnek ochutnejte. Jsou-li ještě moc křupavá, vařte rýži další minutu a pak opět otestujte. Hotovo máte tehdy, když je sice měkká, ale pevná na skus. Rýži slijte v cedníku, cibuli odstraňte a přes rýži přelijte konvici horké vody. Nechte odkapat.

Dušení rýže (pro 3 osoby)

Na cibulový základ (ne moc cibule, aby se rýže v oleji hodně zprudka opekla) vhoďte hrnek rýže, promíchávejte, zprudka orestujte, až zprůhlední, řádně osolte a zalijte 2 hrnky studené vody, přiklopte, přiveďte k varu a vložte do trouby na 180 °C. Pečte a kontrolujte, dokud se nevstřebá všechna voda. Jakmile voda zmizí, okamžitě vyndejte a nechte pod pokličkou dojít.

Spoustu dalších skvělých tipů a více než sto receptů najdete v nové kuchařce:

Rýže

Rýže má tisíce odrůd a stejné množství bude i pokrmů s ní! Objevte díky 18. kuchařce Edice Apetit - Rýže všechny podoby...

Související

Čím nakrmit malé pěvce v zimě?

Při návštěvě lesa možná i vy přihodíte do krmelce něco na přilepšenou divoké zvěři. Neměli bychom však zapomínat ani na...

Přidat komentář