Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Přehled samosběrů jahod v Praze a Středočeském kraji: Které farmy už mají otevřená pole?

Jahodárna Vraňany
ZDROJ: Jahodárna Vraňany
sdílet:

Na samosběry jahod směřují každý rok tisíce lidí odhodlaní vlastnoručně natrhat košíky plné jahod. Letos začaly samosběry dříve, než je obvyklé, a jahody budou drahé. I přesto už jsou někde v plném proudu. Kraj po kraji se podíváme, kam za jahodami vyrazit. Začneme Prahou a Středočeským krajem.

Hlavní město Praha

Kunratická jahodárna Jakoubek: Samosběr zatím nebyl zahájen 

V Kunraticích se s pěstováním jahod začalo v roce 1959, kdy se základem zdejší produkce stala odrůda George Soltwedel. Během let 1959 až 1992 se na polích nejvíce osvědčily odrůdy jako Surprise des Halles, Senga Sengana, Gorela, Redgauntlet, Elista a Korona. 

 • Firma Jahody Kunratice vznikla v roce 1993 rozdělením ZD Kunratice na tři samostatné podniky. Provozuje technologii jednoletých výsadeb a právě jednoleté rostliny přinášejí větší a kvalitnější plody, které jsou vyhlášené po celé Praze a okolí.
 • Adresa: V jahodách 1010, Praha 4 - Kunratice, 148 00

Kunratické jahody Macháček: Samosběr zatím nebyl zahájen

Dalším kunratickým podnikem, který provozuje samosběr jahod, jsou Kunratické jahody Macháček. I přes to, že jsou v Kunraticích dva samosběry, rozhodně ani jeden netrpí nezájmem. Obě pole jsou každý rok obsypané jak jahodami, tak lidmi.

 • Adresa: K Šeberáku, 140 00 Praha-Kunratice

SCHWENK jahody s.r.o.: Samosběr zatím nebyl zahájen

Rodina Hanse Schwenka se pěstováním jahod a chřestu zabývá už padesát let. Plantáže se nacházejí v Uhříněvsi a v Hájku. Za velkými šťavnatými jahodami tady stojí nový způsob pěstování. Sazenice se sázejí ve zhruba čtyřicet centimetrů vysokých řádcích. Aby byly květy a plody chráněny před nepřízní počasí, je půda okolo sazenic zakryta textilní fólií a slámou. 

 • Adresa: Běčovská, 104 00 Praha 22 (Uhříněves) a poblíž stanice U Mezníku (Hájek) 

Středočeský kraj

Jahodárna Sedlčánky: Samosběr byl zahájen
 

Rodinná firma Albaflor se zabývá prodejem palivového dřeva a jahod, mají ale také skvělou farmářskou zeleninu. Jejich jahody můžete koupit ve stodole v Sedlčánkách nebo na farmářském trhu v Klánovicích.

 • U jahodových polí se zde nacházejí včelí úly, aby včely mohly pracovat na opylování květů jahodníku.  
 • Adresa: Ke křížku 1, 250 88 Sedlčánky

Jahodárna Vraňany: Samosběr byl zahájen 

Jedna z nejznámějších jahodáren vůbec. Vraňany jsou od roku 1998 vyhledávaným cílem všech milovníků jahod. Farma Vraňany Hanč byla založena v roce 1998 bratry Milanem a Radkem Hančovými. Navázala na rodinnou tradici zemědělského hospodaření a zahradnictví. V současné době hospodaří na ploše 295 ha.

 • Hlavní produkcí farmy je pěstování jahod, zeleniny a sazenic jahodníku a následně jejich prodej na farmě. 
 • Adresa: Vraňany 240, 277 07 

Ovocné sady Bříství: Samosběr zatím nebyl zahájen 

Rodina Žertů žije na Kolínsku v Bříství již 350 let a vždy se zaměřovali na zemědělskou výrobu. Tuto etapu ukončilo znárodnění v roce 1949. Po restituci v roce 1992 se na Bříství opět začalo se zemědělským podnikáním. Výroba se rozdělila na klasickou prvovýrobu a speciální výrobu – Ovocné sady Bříství, specializující se na pěstování jablek, hrušek a jahod. 

 • Adresa: Bříství – Křečhoř 18 280 02 Kolín280 02 Kolín 

Jahody Oskořínek: Samosběr pozastaven (momentálně probíhá samosběr v omezeném provozu) 

Jahodárna Oskořínek byla založena v roce 2004. Od roku 2007 se specializují na samosběr jahod.

 • Nasbírané jahody ve vaničká je možné i předem objednat. 
 • Adresa: Nový Dvůr-Oskořínek

Starokolínské jahody: Samosběr pozastaven 

Jahodárna firmy Baše nabízí Starokolínské jahody, kterým byl udělen certifikát Regionální produkt Polabí. 

 • Adresa: B. Němcové, 281 23 Starý Kolín

Jahodárna Kouřim: Samosběr zatím nebyl zahájen 

Prvním pěstitelem jahod z rodu Procházků byl Ludvík Procházka. Jahody pěstoval v období první republiky, na Kolínsku v Červených Pečkách. Prodával je v Praze na Senovážném náměstí, kde měl obchod s ovocem a zeleninou. Jeho syn Evžen Procházka pěstoval jahody za socialismu v malém v Červených Pečkách. V roce 2000 vysázel jahody v Kouřimi okolo Lechova kamene pro syna Radka Procházku.

 • V současné době pěstuje jahody Radek Procházka na výměře 5,5 ha. Zaměřuje se především na tradiční českou velkoplodou sladkou odrůdu Karmen.
 • Adresa: Kolínská 578, 281 61 Kouřim

Berry servis s.r.o. Samosběr zatím nebyl zahájen 

Společnost Berry servis se zabývá prodejem frigo sadby (speciálně připravené, chlazené sazenice jahod, které byly uskladněny při nízkých teplotách, aby se pozastavil jejich růst), pěstováním a prodejem čerstvých jahod, malin a ostružin. Také vyrábí domácí džemy a zpracovávají ovoce na pálenku. 

 • Adresa: Břežany II 71, 282 01 Břežany

Farma Novák: Samosběr byl 18.5. zahájen

Farma byla založena roku 1991 manželi Josefem a Kateřinou Novákovými, kteří začínali s 3 ha pole. Aktuálně na farmě pracuje 11 zaměstnanců včetně tří členů rodiny Nováků.  

 • Adresa: Přerov nad Labem 49, 289 16 Přerov nad Labem
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?
 • Kvízy

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?

Už jste někdy slyšeli například názvy hákarl, chačapuri, casu marzu? Pokud jste zvídaví milovníci netradičních chutí, pak je tu pro vás náš kvíz. Vyzkoušejte si, jak dobře se vyznáte v krkolomných názvech! Třeba vás překvapí, kolik...