Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 důvodů, proč si dopřát chilli

Chilli papričky
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

V české kuchyni nejsou tak hojně používány jako například v té thajské, přesto se ale vyplatí je do jídelníčku zakomponovat. Mají spoustu zdravotních benefitů, vytváří hormony štěstí a fungují jako prevence proti různým nemocem. Papričky dodají pokrmu samozřejmě pikantnost, barvu a podpoří další chutě. 

Menší, větší, zelené nebo červené, více či méně pálivé – chilli papričky mají nespočet podob. Jednu věc mají ovšem společnou, všechny obsahují vitamin C a alkaloid kapsaicin, díky kterému jsou chilli papričky ostré. Konzumace chilli má pozitivní vliv na imunitu a působí jako prevence onemocnění jako je například nachlazení, rýma či chřipka.

  • V některých chilli papričkách se nachází také antioxidant beta-karoten.
  • V neposlední řadě s chilli papričkami dostaneme do těla také železo, měď, draslík i mangan

Zařazením chilli papriček a tím i přidáním kapsaicinu do své stravy získáte spoustu výhod. Jednou z nich je i prevence rakoviny. Kapsaicin je totiž schopný napadnout energetická centra rakovinových buněk a tím je úspěšně ničit. Vědci zkoumají vliv kapsaicinu na nejrůznější druhy rakoviny a zatím se podařilo potvrdit pozitivní vliv při rakovině prostaty, plic a slinivky.

Zlepšují náladu a spánek

Možná trochu překvapivou reakcí lidského těla na přítomnost kapsaicinu je tvorba hormonů endorfinu a serotoninu. Ty jsou označovány za hormony štěstí. Pokud tedy pokrm není tak pálivý, že jej budete potřebovat rychle zapíjet mlékem, vykouzlí vám úsměv na tváři.

  • Chilli papričky prý působí jako afrodiziakum.
  • Studie provedené v Tasmánii také ukazují, že pravidelní strávníci chilli mají klidnější a kvalitnější spánek. 

Snižují chuť k jídlu a zrychlují metabolismus 

Pravidelnou konzumací chilli papriček můžete zrychlit funkci metabolismu až o 20 %. Zázračný kapsaicin podporuje trávení. Pokud jste se na oběd přejedli, zkuste si odlehčit něčím ostrým. Přidejte k jídlu trochu chilli omáčky nebo ji zamíchejte do digestivu (limoncello s trochou chilli je lahůdka), díky pálivosti vám nebude tak dlouho těžko.

  • Chilli papričky regulují chuť na sladké. Pokud vás trápí nárazové neodbytné chutě na nejrůznější sládké pochutiny, zkuste je zahnat trochou chilli. Jeho pravidelné pojídání se dokonce doporučuje jako pomocný prostředek v boji se závislostí na sladkém. 

Kdo by si měl na ně dát pozor nebo je úplně vynechat 

I když mají papričky spoustu pozitivních účinků na náš organismus, tak se najdou jedinci, pro které jejich konzumace není vůbec vhodná.

  • Hned ze začátku můžeme jmenovat těhotné a kojící ženy.
  • Děti si na chutě musí pomalu zvykat, jinak by to pro ně mohl být moc velký šok. Dítě ještě plně nechápe, co se děje s jeho tělem a je zmatené. 
  • Vyhnout se chilli by měli i alergici, protože některé druhy vyvolávají silné reakce nebo podporují jiné spouštěče. Náchylnost k nim zjistíte na testech u alergologa.
  • Nejsou vhodné ani pro lidi s onemocněním jícnu, střev a s citlivým trávením, protože se jedná o přírodní projímadlo. 

Zdroj: Časopis Apetit

Související články

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
  • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč