Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na skvělou fermentovanou chilli omáčku plnou probiotik. Posilte imunitu ďábelským způsobem

Kečup
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pokud patříte k milovníkům ostrých chutí, pálivá papriková omáčka u vás doma určitě nechybí. Co si takhle připravit svou vlastní, navíc fermentovanou, plnou přirozené chuti a zdraví prospěšných látek bez přidatných látek?

Zelenina na pálivé omáčky se často opéká, smaží nebo dusí s olejem a octem, který její chuti dodává výraznou nakyslost. Poté se rozmixuje na více či méně hustou tekutinu. My pro vás v následujícím návodu máme obměnu tradičního postupu. Omáčku z paprik a chilli papriček si připravíme kvašením, díky kterému získá příjemnou kyselost i bez octu, a navíc bude plná živých probiotik, které posilují imunitu, podporují trávení a omáčku udrží po dlouhou dobu ve skvělé formě i bez konzervantů.

Výběr surovin

Na domácích verzích kupovaných výrobků je skvělé, že si sami určíte, jaký poměr surovin chcete přidat.

 • Základ pálivé paprikové omáčky tvoří sladké, vyzrálé červené kapie, cibule, česnek a chilli papričky.
 • Množství jednotlivých ingrediencí určujete sami podle toho, jak jemná či pálivá má omáčka být.
 • Sladké papriky by ale určitě měly tvořit hlavní základ, který ostatní suroviny jen doplní. 

Poměr zeleniny na cca 0,4–0,5 l omáčky může vypadat například takto: 

 • 5 červených kapií
 • 2 cibule
 • 5 velkých stroužků česneku chilli papričky podle pálivosti  

Výběr chilli papriček, které budou udávat tón chuti i pálivosti, patří k naší oblíbené, kreativní fázi celého procesu. 

Krájení a mixování

Na ruce si raději natáhněte gumové rukavice a jdeme na to:

 1. Papriky i chilli očistěte, odstraňte stopky a semínka. Cibuli a česnek oloupejte.
   
 2. Zeleninu zvažte, je to důležité pro následný výpočet množství soli. Málo soli znamená, že se zelenina začne místo kvašení kazit, hodně soli by zase mohlo působit konzervačně a kvašení by vůbec nezačalo. Na 1 kg zeleniny doporučujeme 20 g soli
   
 3. Zeleninu nasekejte na menší kusy, česnek můžete prolisovat. Přidejte sůl, důkladně promíchejte a nechte několik hodin, ideálně přes noc, stranou. Zelenina se „vypotí“, pustí tekutinu a vy se pak můžete pustit do další fáze – mixování.
   
 4. Odleželou zeleninu mixujte ponorným mixérem, až vznikne hladká pasta. Můžete postupovat po částech. Pokud by vám to šlo obtížně, přidejte menší množství převařené a vychladlé vody, která mixování usnadní. Ale opravdu jen trochu! Skvělou variantou tekutiny je také trochu láku z kysaného zelí. Nejenže směs naředí a bude se lépe mixovat, ale podpoří také start následného kvašení.

Kvašení

Rozmixovanou zeleninu ochutnejte. Chcete-li pálivější chuť, přidejte chilli. Přílišnou ostrost zmírněte přidáním kapií. Jste-li s výsledkem spokojení, přelijte směs do nádoby (sklenice) se širokým hrdlem, přímo na hladinu zeleniny položte menší talířek, který projde hrdlem nádoby, a něčím ho zatižte. Zajistí, že se k zelenině nedostane vzduch.

 • Zeleninu přemístěte na suché a teplé místo a nechte při pokojové teplotě kvasit. Může to trvat dva i více týdnů
 • Omáčku pravidelně ochutnávejte (čistou lžičkou). Až bude tak akorát prokvašená a pro vás chuťově příjemná, přemístěte ji do čisté lahve či sklenice a uschovávejte v lednici.
 • Prokvašenou omáčku můžete také znovu promixovat, pokud chcete dosáhnout velice jemné konzistence. V lednici vydrží několik měsíců. 
 • Fermentovanou chilli omáčku přidávejte do jídla až po uvaření, abyste horkem nezničili zdraví prospěšné látky. Ochutí majonézu i salátovou zálivku. Jídlu dodává pikantnost a lehkou nakyslost. Podávat ji můžete také jako klasickou chuťovku ke grilovanému masu. 

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
 • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč