0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Scovilleova stupnice: měření pekelné pálivosti

Scovilleova stupnice: měření pekelné pálivosti
sdílet:

Někdo to rád ostré! A co jednomu připadá lehce pikantní, jinému zažehne v ústech oheň. Vnímání chuti je individuální, pálivost jednotlivých chilli papriček však dokážeme změřit díky Scovilleho stupnici. Podívejte se s námi na nejznámější chilli papričky a jejich hodnoty pálivosti. Těšit se také můžete na naše oblíbené recepty, kterým nechybí pořádný říz.

Co je to Scovilleova stupnice?

Scovilleova nebo také Scovilleho stupnice je unikátní test měření pálivosti chilli papriček.

 • Tuto metodu vynalezl v roce 1912 chemik Wilbur L. Scoville a díky jednotkám SHU (Scoville Heat Units) dokážeme za pomoci roztoku chilli papriček, vody a cukru změřit pálivost každé papričky.
 • Roztok se postupně ředí přidáním další vody až do úplného vymizení pálivosti. Počet uvedených jednotek pak symbolizuje množství kapsaicinu, rostlinného alkaloidu zodpovědného za pálivost paprik. Scovilleho stupnice má rozsah od 0 do 15 milionů SHU a pro zajímavost níže uvádíme jednotky různých chilli papriček.  

Papričky a jejich SHU

Měření pálivosti patří díky roztoku mezi chemické procesy, které patří do rukou odborníků. Rozhodně tedy nedoporučujeme pouštět se do měření pálivosti doma, a to ani zkoušet ty nejpálivější druhy. Pokud patříte mezi milovníky lehce ostrých jídel a občas si svůj pokrm zpestříte papričkami jalapeños, tak věřte, že pro zaryté pojídače chilli paprik patří jalapeño k druhu paprik bez výrazné ostrosti.

 • Hodnota jalapeño se pohybuje mezi 2 500 - 8 000 SHU v závislosti na odrůdě, podnebí nebo půdě.
 • U papričky serrano dosahuje stupnice pálivosti až 23 000 SHU. 
 • V případě habañera to může být až 350 000 SHU. V současnosti známe i odrůdy papriček dosahující až milionové hodnoty SHU.
 • Za nejpálivější je prozatím oficiálně považována paprička dragon´s breath, jejíž pálivost zřejmě odpovídá názvu, jelikož dosahuje rekordní hodnoty 2 480 000 SHU.

Po celém světě se u milovníků chilli těší nemalé oblibě soutěž v pojídání nejpálivějších chilli papriček. Nad výkony některých uchazečů zůstává rozum stát, jelikož už při pohledu na konzumaci pekelné ostrosti je člověku horko.

Podpořte své zdraví s chilli 

Chilli má prokazatelně blahodárný vliv na naše zdraví. Pravidelná konzumace chilli podporuje redukci váhy, snižuje cholesterol a v neposlední řadě pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém.

Každý má jinou toleranci pálivosti a pokud stejně jako my patříte k vyznavačům snesitelné ostrosti, podívejte se na naše oblíbené pikantní recepty.

Související články

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa
 • Zajímavosti

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa

Máte v oblibě mírně kořeněná jídla? Nebo patříte mezi drsňáky, kteří si už neumí své denní menu bez porce pálivé omáčky ani představit? Ať už je to jakkoli, těmto pekelně pikantním specialitám se (možná) budete chtít oklikou vyhnout....
Jak správně pracovat s chilli papričkami?
 • Tipy a triky

Jak správně pracovat s chilli papričkami?

Každý z vás už jistě někdy zažil nežádoucí pálivost v oblasti rukou nebo dokonce očí při práci s chilli papričkami. Dá se však nepříjemnému pálení zamezit nebo dokonce předcházet? Podívejte se na naše tipy a nechte vyniknout pálivost chilli...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit