0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Scovilleova stupnice: měření pekelné pálivosti

Scovilleova stupnice: měření pekelné pálivosti
sdílet:

Někdo to rád ostré! A co jednomu připadá lehce pikantní, jinému zažehne v ústech oheň. Vnímání chuti je individuální, pálivost jednotlivých chilli papriček však dokážeme změřit díky Scovilleho stupnici. Podívejte se s námi na nejznámější chilli papričky a jejich hodnoty pálivosti. Těšit se také můžete na naše oblíbené recepty, kterým nechybí pořádný říz.

Co je to Scovilleova stupnice?

Scovilleova nebo také Scovilleho stupnice je unikátní test měření pálivosti chilli papriček.

  • Tuto metodu vynalezl v roce 1912 chemik Wilbur L. Scoville a díky jednotkám SHU (Scoville Heat Units) dokážeme za pomoci roztoku chilli papriček, vody a cukru změřit pálivost každé papričky.
  • Roztok se postupně ředí přidáním další vody až do úplného vymizení pálivosti. Počet uvedených jednotek pak symbolizuje množství kapsaicinu, rostlinného alkaloidu zodpovědného za pálivost paprik. Scovilleho stupnice má rozsah od 0 do 15 milionů SHU a pro zajímavost níže uvádíme jednotky různých chilli papriček.  

Papričky a jejich SHU

Měření pálivosti patří díky roztoku mezi chemické procesy, které patří do rukou odborníků. Rozhodně tedy nedoporučujeme pouštět se do měření pálivosti doma, a to ani zkoušet ty nejpálivější druhy. Pokud patříte mezi milovníky lehce ostrých jídel a občas si svůj pokrm zpestříte papričkami jalapeños, tak věřte, že pro zaryté pojídače chilli paprik patří jalapeño k druhu paprik bez výrazné ostrosti.

  • Hodnota jalapeño se pohybuje mezi 2 500 - 8 000 SHU v závislosti na odrůdě, podnebí nebo půdě.
  • U papričky serrano dosahuje stupnice pálivosti až 23 000 SHU. 
  • V případě habañera to může být až 350 000 SHU. V současnosti známe i odrůdy papriček dosahující až milionové hodnoty SHU.
  • Za nejpálivější je prozatím oficiálně považována paprička dragon´s breath, jejíž pálivost zřejmě odpovídá názvu, jelikož dosahuje rekordní hodnoty 2 480 000 SHU.

Po celém světě se u milovníků chilli těší nemalé oblibě soutěž v pojídání nejpálivějších chilli papriček. Nad výkony některých uchazečů zůstává rozum stát, jelikož už při pohledu na konzumaci pekelné ostrosti je člověku horko.

Podpořte své zdraví s chilli 

Chilli má prokazatelně blahodárný vliv na naše zdraví. Pravidelná konzumace chilli podporuje redukci váhy, snižuje cholesterol a v neposlední řadě pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém.

Každý má jinou toleranci pálivosti a pokud stejně jako my patříte k vyznavačům snesitelné ostrosti, podívejte se na naše oblíbené pikantní recepty.

Související články

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa
  • Zajímavosti

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa

Máte v oblibě mírně kořeněná jídla? Nebo patříte mezi drsňáky, kteří si už neumí své denní menu bez porce pálivé omáčky ani představit? Ať už je to jakkoli, těmto pekelně pikantním specialitám se (možná) budete chtít oklikou vyhnout....
Jak správně pracovat s chilli papričkami?
  • Tipy a triky

Jak správně pracovat s chilli papričkami?

Každý z vás už jistě někdy zažil nežádoucí pálivost v oblasti rukou nebo dokonce očí při práci s chilli papričkami. Dá se však nepříjemnému pálení zamezit nebo dokonce předcházet? Podívejte se na naše tipy a nechte vyniknout pálivost chilli...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...
Jak připravit pravé italské tiramisu?
  • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...

Obchod Apetit