Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bylinky a koření, které vás zahřejí

Bylinky a koření, které vás zahřejí
sdílet:
Leden s sebou přinesl pořádnou zimu, teplota často klesá pod bod mrazu a většina území je zahalena do sněhového závoje. Co nám pomůže se v těchto chladných dnech zahřát? Základem je samozřejmě teplé oblečení, ale pomoci si můžeme i jídlem nebo pitím. Stačí, když do něj přidáme bylinky, které mají hřejivé účinky. Pojďte se s námi podívat, které to jsou, a jaké dobroty si z nich můžete připravit.

Některé druhy bylinek a koření v sobě skrývají specifické látky, které v našem těle způsobí rozšíření cév a prokrvení tkání. Díky tomu se dostaví hřejivý účinek. S takovými bylinkami ale zacházejte opatrně, i zde platí staré známé přísloví „Všeho s mírou!“. Pozor by si měly dávat především osoby s vysokým krevním tlakem, zažívacími obtížemi, ale také těhotné ženy.

Skořice

Skořice patří mezi oblíbené druhy koření. Její vůni cítíme hlavně v období Vánoc, kdy se přidává do cukroví nebo svařáku. Vánoce už sice skončily, ale způsobů, jakými do sebe toto hřejivé koření dostat, je i tak spousta. Skořici si můžete přidat do čaje, kávy nebo horkého mléka, čímž tak ještě zvýšíte hřejivost nápoje. Máte rádi sladké snídaně? Pak vám doporučujeme lahodnou krupicovou kaši se skořicí a jablky nebo lívance se skořicí. Skořice kromě sladkých jídel skvěle doplňuje i jídla slaná, zejména pak ta pocházející z arabské kuchyněCizrna s datlemi, skořicí, kurkumou a mandlemi vás zaručeně mile překvapí.

Kromě zahřátí vám skořice pomůže také s chutí k jídlu a správným trávením, působí protizánětlivě, zlepšuje krevní oběh a pomáhá při kašli a nachlazení.

Jaké další bylinky pomáhají s nachlazením? Přečtěte si článek níže.

Zázvor

Zázvor je známý díky svým léčivým schopnostem, ale také jednoznačně patří mezi suroviny, které mají nejsilnější hřejivé účinky. To nejlepší, co můžete se zázvorem v zimě udělat, je uvařit si z něj horký čaj. Chcete-li skutečnou zázvorovou bombu, přidejte do čaje zázvorový sirup. S prochladnutím i nachlazením vám pomůže náš kuřecí vývar se zázvorem.

Pepř a chilli

Co pálí, to zahřívá. Pokud si nepotrpíte na čajíčky a nevadí vám pořádně ostrá jídla, pak stačí, když si do pokrmu přidáte pořádnou dávku pepře nebo chilli, a vězte, že vám bude horko raz dva. Jak pepř, tak chilli obsahují látky, které povzbuzují krevní oběh, u chilli je však tento účinek ještě větší. Díky vysoké koncentraci kapsaicinu v chilli dochází po jeho konzumaci k rychlému zahřátí končetin a hlavy.

Rozmarýn

Trpíte na studené nohy? Vyzkoušejte rozmarýn. Kromě toho, že posiluje paměť, je antibakteriální a pomáhá s trávením, také prokrvuje a zahřívá. V kuchyni se rozmarýn nejčastěji používá na dochucení masa a pečených brambor. Rozmarýn můžete používat buď čerstvý, sušený nebo si z něj rovnou vyrobit olej.

Heřmánek, mateřídouška, lípa

Rovněž bylinky jako heřmánek, mateřídouška a lípa mají hřejivé účinky. Z mateřídoušky a heřmánku si uvařte čaj. Spojením těchto dvou bylinek vytvoříte nejen lahodný, ale i hřejivý nápoj. Stačí zalít lžičku sušených květů heřmánku spolu s jednou lžičkou sušené nati mateřídoušky vroucí vodou a nechat 10-15 minut louhovat. Ale pozor na dávkování, mateřídoušku byste neměli konzumovat dlouhodobě. Lípa zase vyvolává pocení, proto je ideální, když se potřebujete takzvaně vypotit. Z lipových květů si udělejte koupel nebo uvařte čaj.

Související články

Apetit magazín

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

Atraktivní a upravený vzhled je cílem každé dívky. K tomu se doporučuje nejen používat různé kosmetické přípravky, ale také zvýšit konzumaci potravin, které obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek. Ve skutečnosti existuje poměrně velký...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč