Některé druhy bylinek a koření v sobě skrývají specifické látky, které v našem těle způsobí rozšíření cév a prokrvení tkání. Díky tomu se dostaví hřejivý účinek. S takovými bylinkami ale zacházejte opatrně, i zde platí staré známé přísloví „Všeho s mírou!“. Pozor by si měly dávat především osoby s vysokým krevním tlakem, zažívacími obtížemi, ale také těhotné ženy.
Skořice
Skořice patří mezi oblíbené druhy koření. Její vůni cítíme hlavně v období Vánoc, kdy se přidává do cukroví nebo svařáku. Vánoce už sice skončily, ale způsobů, jakými do sebe toto hřejivé koření dostat, je i tak spousta. Skořici si můžete přidat do čaje, kávy nebo horkého mléka, čímž tak ještě zvýšíte hřejivost nápoje. Máte rádi sladké snídaně? Pak vám doporučujeme lahodnou krupicovou kaši se skořicí a jablky nebo lívance se skořicí. Skořice kromě sladkých jídel skvěle doplňuje i jídla slaná, zejména pak ta pocházející z arabské kuchyně. Cizrna s datlemi, skořicí, kurkumou a mandlemi vás zaručeně mile překvapí.
Kromě zahřátí vám skořice pomůže také s chutí k jídlu a správným trávením, působí protizánětlivě, zlepšuje krevní oběh a pomáhá při kašli a nachlazení.
Jaké další bylinky pomáhají s nachlazením? Přečtěte si článek níže.
Zázvor
Zázvor je známý díky svým léčivým schopnostem, ale také jednoznačně patří mezi suroviny, které mají nejsilnější hřejivé účinky. To nejlepší, co můžete se zázvorem v zimě udělat, je uvařit si z něj horký čaj. Chcete-li skutečnou zázvorovou bombu, přidejte do čaje zázvorový sirup. S prochladnutím i nachlazením vám pomůže náš kuřecí vývar se zázvorem.
Pepř a chilli
Co pálí, to zahřívá. Pokud si nepotrpíte na čajíčky a nevadí vám pořádně ostrá jídla, pak stačí, když si do pokrmu přidáte pořádnou dávku pepře nebo chilli, a vězte, že vám bude horko raz dva. Jak pepř, tak chilli obsahují látky, které povzbuzují krevní oběh, u chilli je však tento účinek ještě větší. Díky vysoké koncentraci kapsaicinu v chilli dochází po jeho konzumaci k rychlému zahřátí končetin a hlavy.
Rozmarýn
Trpíte na studené nohy? Vyzkoušejte rozmarýn. Kromě toho, že posiluje paměť, je antibakteriální a pomáhá s trávením, také prokrvuje a zahřívá. V kuchyni se rozmarýn nejčastěji používá na dochucení masa a pečených brambor. Rozmarýn můžete používat buď čerstvý, sušený nebo si z něj rovnou vyrobit olej.
Heřmánek, mateřídouška, lípa
Rovněž bylinky jako heřmánek, mateřídouška a lípa mají hřejivé účinky. Z mateřídoušky a heřmánku si uvařte čaj. Spojením těchto dvou bylinek vytvoříte nejen lahodný, ale i hřejivý nápoj. Stačí zalít lžičku sušených květů heřmánku spolu s jednou lžičkou sušené nati mateřídoušky vroucí vodou a nechat 10-15 minut louhovat. Ale pozor na dávkování, mateřídoušku byste neměli konzumovat dlouhodobě. Lípa zase vyvolává pocení, proto je ideální, když se potřebujete takzvaně vypotit. Z lipových květů si udělejte koupel nebo uvařte čaj.