0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se rychle zbavit rýmy přírodní cestou? Dejte se do boje proti nachlazení podle rad léčitelů

byliny
ZDROJ: Alice Pasqual/Unsplash
sdílet:

Od podzimu až do jara se setkáváme s viry a bacily, všichni proto dobře víme, jak taková rýma dokáže znepříjemnit život. Víte, jaké bylinky jsou vhodné při boji s příznaky nachlazení? A jak se obrnit za pomoci bylinných čajů a sirupů? Vytvořte si domácí bylinnou lékárnu a buďte vždy připraveni bojovat s nachlazením. Připravili jsme si pro vás tipy, jaké bylinky vám uleví a pomohou.

Každý z nás už za svůj život okusil, jak dokáže rýma a ucpané dutiny potrápit. Plný nos doprovázený bolestí hlavy dovede člověka vyvést z rovnováhy. Nemusíte však hned běžet do lékárny, vyzkoušet můžete sílu přírody.

Bylinky jako prevence

Podobně jako je tomu u každé jiné nemoci, i v případě rýmy a nachlazení platí, že důležitá je hlavně prevence. S dobrou imunitou se tělo dokáže samo vypořádat s útoky zákeřných mikroorganismů.

 • Zaměřte se na to, jaké potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku, pokud chcete svou imunitu posílit.
 • Kromě zdravé stravy, pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu v teplém oblečení, bychom neměli zapomínat na pitný režim. Ten by měl z velké části obsahovat vodu. Skvelým zdrojem vody jsou čaje, při nachlazení jsou nejlepší ty bylinkové.
 • Bylinky si můžete sami vypěstovat nebo nasbírat ve volné přírodě, ale chcete-li si práci ulehčit, k sehnání jsou bylinné směsi sušených na podporu imunity i v obchodech a lékárnách.
 • V případě, že se do pěstování a sušení bylinek pustíte vlastními silami, je důležité mít na paměti správné dávkování a případné vedlejší účinky bylin.
 • Pro podporu imunitního systému je ideální nať kopřivy, heřmánek, šalvěj, máta, jitrocel, třapatka nachová, lípa, lichořeřišnice, mateřídouška nebo přeslička.
 • Z plodů přírody se nám nabízí vitaminy nabitý šípekrakytníkzázvorcitrusy nebo černý bez.

První pomoc v boji s rýmou

Ráno se probouzíte s ucpaným nosem, bolestí hlavy a postupně se spustí nepříjemná rýma, která otupí čich a vy máte chuť znovu zalézt do postele. Vezměte na pomoc bylinky a vyhrajte boj s nachlazením co nejrychleji.

 • Perfektním pomocníkem je rostlina zvaná rýmovník. Pěstovat jej můžete jednoduše doma a snadno z něj připravíte lahodný čaj.
 • Stačí otrhat pár lístků a pokrájet či nalámat je do horké vody, s medem a citronem je výsledek chuťově jemný a lahodný.
 • Připravit z rýmovníku můžete i sirup, stačí do sklenice vrstvit cukr a lístky rýmovníku, nechat několik týdnů odležet v pokojové teplotě, aby se cukr rozpustil a bylinka pustila co nejvíce šťávy, následně přecedit a uchovávat v lednici. Podávat jej můžete po lžičkách nebo sirup přidávat do čaje.

Z přírodních zdrojů se nabízí použití mořské soli rozpuštěné ve vodě, kterou si za pomoci tzv. konvičky pro výplach nosu vyčistíte horní cesty dýchací.

 • Proplach slanou vodou pomůže od ucpaného nosu, sůl navíc působí antisepticky.
 • Opomenout bychom neměli ani ‚babskou radu‘ na rýmu v podobě rozkrojené cibule. Cibuli stačí pokrájet, vložit do misky nebo prodyšné látky a dát na noc k posteli. Ráno se vaší ložnicí sice bude linout typický cibulový odér, zároveň by tato zázračná nenáročná surovina měla pomoci od ucpaného nosu.
 • Podívejte se na další tipy, jak zatočit s chřipkou a nachlazením.

Zdroj: Apetit, Health, Healthline

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
 • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
 • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč