Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se rychle zbavit rýmy přírodní cestou? Dejte se do boje proti nachlazení podle rad léčitelů

byliny
ZDROJ: Alice Pasqual/Unsplash
sdílet:

Od podzimu až do jara se setkáváme s viry a bacily, všichni proto dobře víme, jak taková rýma dokáže znepříjemnit život. Víte, jaké bylinky jsou vhodné při boji s příznaky nachlazení? A jak se obrnit za pomoci bylinných čajů a sirupů? Vytvořte si domácí bylinnou lékárnu a buďte vždy připraveni bojovat s nachlazením. Připravili jsme si pro vás tipy, jaké bylinky vám uleví a pomohou.

Každý z nás už za svůj život okusil, jak dokáže rýma a ucpané dutiny potrápit. Plný nos doprovázený bolestí hlavy dovede člověka vyvést z rovnováhy. Nemusíte však hned běžet do lékárny, vyzkoušet můžete sílu přírody.

Bylinky jako prevence

Podobně jako je tomu u každé jiné nemoci, i v případě rýmy a nachlazení platí, že důležitá je hlavně prevence. S dobrou imunitou se tělo dokáže samo vypořádat s útoky zákeřných mikroorganismů.

  • Zaměřte se na to, jaké potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku, pokud chcete svou imunitu posílit.
  • Kromě zdravé stravy, pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu v teplém oblečení, bychom neměli zapomínat na pitný režim. Ten by měl z velké části obsahovat vodu. Skvelým zdrojem vody jsou čaje, při nachlazení jsou nejlepší ty bylinkové.
  • Bylinky si můžete sami vypěstovat nebo nasbírat ve volné přírodě, ale chcete-li si práci ulehčit, k sehnání jsou bylinné směsi sušených na podporu imunity i v obchodech a lékárnách.
  • V případě, že se do pěstování a sušení bylinek pustíte vlastními silami, je důležité mít na paměti správné dávkování a případné vedlejší účinky bylin.
  • Pro podporu imunitního systému je ideální nať kopřivy, heřmánek, šalvěj, máta, jitrocel, třapatka nachová, lípa, lichořeřišnice, mateřídouška nebo přeslička.
  • Z plodů přírody se nám nabízí vitaminy nabitý šípekrakytníkzázvorcitrusy nebo černý bez.

První pomoc v boji s rýmou

Ráno se probouzíte s ucpaným nosem, bolestí hlavy a postupně se spustí nepříjemná rýma, která otupí čich a vy máte chuť znovu zalézt do postele. Vezměte na pomoc bylinky a vyhrajte boj s nachlazením co nejrychleji.

  • Perfektním pomocníkem je rostlina zvaná rýmovník. Pěstovat jej můžete jednoduše doma a snadno z něj připravíte lahodný čaj.
  • Stačí otrhat pár lístků a pokrájet či nalámat je do horké vody, s medem a citronem je výsledek chuťově jemný a lahodný.
  • Připravit z rýmovníku můžete i sirup, stačí do sklenice vrstvit cukr a lístky rýmovníku, nechat několik týdnů odležet v pokojové teplotě, aby se cukr rozpustil a bylinka pustila co nejvíce šťávy, následně přecedit a uchovávat v lednici. Podávat jej můžete po lžičkách nebo sirup přidávat do čaje.

Z přírodních zdrojů se nabízí použití mořské soli rozpuštěné ve vodě, kterou si za pomoci tzv. konvičky pro výplach nosu vyčistíte horní cesty dýchací.

  • Proplach slanou vodou pomůže od ucpaného nosu, sůl navíc působí antisepticky.
  • Opomenout bychom neměli ani ‚babskou radu‘ na rýmu v podobě rozkrojené cibule. Cibuli stačí pokrájet, vložit do misky nebo prodyšné látky a dát na noc k posteli. Ráno se vaší ložnicí sice bude linout typický cibulový odér, zároveň by tato zázračná nenáročná surovina měla pomoci od ucpaného nosu.
  • Podívejte se na další tipy, jak zatočit s chřipkou a nachlazením.

Zdroj: Apetit, Health, Healthline

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

KVÍZ: Dovolená v Řecku aneb znáte víc než olivy a musaku?
  • Kvízy

KVÍZ: Dovolená v Řecku aneb znáte víc než olivy a musaku?

Řecká kuchyně vychází především z čerstvých surovin. Základem mnoha pokrmů je zelenina a sýr. Tradiční recepty tak pracují například s olivami, rajčaty, česnekem a sýrem feta. Tím však výčet nekončí. Vyzkoušejte si, kolik toho o řecké...