Když před stovkami let dorazily arabské lodě k evropským břehům, přivážely jedno z nejzdravějších koření na světě. Zázvor má na náš organismus doslova blahodárné účinky. Jak prospívá našemu zdraví? A jak ho můžeme využít v kuchyni?
Konzumace zázvoru má v našich zemích dlouhou tradici. Pochází zřejmě z jihovýchodní Asie, odkud postupně pronikl do mnoha koutů světa. Ve starém Řecku se rozšířil zásluhou arabských obchodníků, kteří zázvor dováželi jako žhavé zboží.
- O jeho rozšíření po Evropě se ale postarali Římané, kterým se dostal do rukou při výpravách do Indie v 1. stol. n. l. Tajemné koření se časem stalo osvědčeným dochucovadlem masitých pokrmů a Římané jej rozšířili i za hranice Pyrenejského poloostrova.
- S pádem římského impéria zmizel načas zázvor z našich jídelníčků. Ve větší míře se znovu objevil o pár století později, kdy během zámořských objevů vzrost zájem o exotická koření. Od té doby obliba zázvoru rostla. A není divu.
Rostlina s téměř magickými účinky?
Zázvor má protizánětlivé a protihorečnaté účinky, proto nám přijde vhod zejména v období chřipek a nachlazení. Je považován za skvělý silný antioxidant. Dokáže si poradit i s otoky a bolestmi svalů, ať už při oslabení, nebo po náročném fyzickém výkonu.
- Podle nedávných studií pomáhá rovněž zmírňovat projevy osteoporózy – v kombinaci se seznamovým olejem nebo tekutou skořicí.
- Zázvor je účinný při boji s těhotenskými nevolnostmi, ale skvěle funguje také při střevní chřipce.
- Běžně se využívá jako osvědčený lék proti mořské nemoci.
- Zázvor údajně přispívá ke snižování hladiny cholesterolu.
Co všechno můžeme připravit ze zázvoru?
Zázvor má pikantní, citrusovou chuť. Díky svému nezaměnitelnému aroma je vhodný nejen do pokrmů, ale také na provonění celého domu. Zázvor můžete používat:
- vcelku (nakrájený na plátky)
- sušený
- v prášku
- ve formě prášku
- ve formě oleje
- jako likér
Nevíte, co vyzkoušet dřív? Máme pro vás pár spolehlivých tipů.
1. Čerstvý zázvor je ideální do čaje
Pokud potřebujete rozproudit krev nebo zahnat škrábání v krku, připravte si lahodný zázvorový čaj, který máte hotový během chvilky. Zázvor nastrouhejte nebo nakrájejte na jemné plátky a během louhování můžete přidat lžičku medu nebo skořici.
A kdyby vám ještě nějaký ten kousek zázvoru zbyl, co takhle si ho uložit na horší časy? Po nakládaném zázvoru můžete sáhnout vždy, když budete potřebovat zahnat (pod)zimní neduhy.
2. Zázvorový likér
Milovníci něčeho ostřejšího připravují ze zázvoru prověřený životabudič, který vás postaví na nohy za každé situace. V kombinaci s alkoholem vydrží zázvor i půl roku. Pokud vám tedy náhodou dojdou zásoby v baru, stačí sáhnout do spíže a překvapit návštěvu netradiční pochoutkou.
3. Kandovaný zázvor
S kandovaným zázvorem vyladíte pokrmy k dokonalosti. U přípravy si přitom vystačíte jen s několika surovinami a dostatečně velkým hrncem. Pak už jen stačí troška trpělivosti. Hotový zázvor uložte do sklenic.
Zdroje informací: časopis Apetit