Přestože to tak z nabídek nevypadá, typická hospodská pochoutka, nakládaný sýr, může mít spoustu podob. Vyzkoušejte doma vlastnoručně naložit balkán, cambembert nebo čerstvý sýr s paprikou, ořechy či olivami. Nejtěžší na celé přípravě bude vydržet dostatečně dlouho, než budou uleželé.
Nakládání do oleje či octa patří mezi nejstarší způsoby uchovávání potravin. V případě sýrů podpoříte jejich zrání, a pokud vydržíte, půjdou vám se svou chutí i vůní doslova naproti. Čemu se vyvarovat, aby několikadenní čekání přineslo ovoce.
- Nakládejte do veliké sklenice s padnoucím uzávěrem, velikost uzpůsobte množství sýra. Ten musí být celý ponořený v oleji bez vzduchových bublin.
- Sklenici před použitím důkladně vymyjte, včetně víčka. Jakákoli nečistota může nálev i sýr zkazit.
- Sklenice musí být zcela suchá, bez kapky vody. Zní to banálně, ale voda je nežádoucí, protože poskytuje
- Všechny přidané ingredience musí být také suché, pokud tedy plníte hermelíny feferonkami nebo přidáváte kapie k oleji, nechte je nejdříve okapat.
- Pokud přidáváte sušená rajčata či olivy v oleji, určitě jej nevylévejte. Naopak, použijte ho k naložení také.
- Strach, že vám ujede ruka při kořenění nálevu je zbytečná, větší množství je naopak žádoucí, aby se chuť dostala až do sýru.
- Během vrstvení sýrů do sklenice s ní jemně bouchněte o kuchyňskou linku. Zbavíte se tak vzduchových bublin, které by mohly zapříčinit kažení.
- Po naložení nechte sklenici 24 hodin v pokojové teplotě, ještě ji několikrát protřepejte, aby se koření rovnoměrně rozptýlilo. Pak sklenici uložte do chladu. Naložené a dobře uskladněné sýry vydrží i dva měsíce.
- K manipulaci se sýry používejte vždy čistou vidličku či kleště na vyndávání sýrů. Špinavé nádobí by mohlo zanést do sklenice nežádoucí bakterie a zapřičinit kažení.
Jaké sýry se hodí?
Na jídelních lístcích v českých restaurací i hospodách běžně najdeme naložené hermelíny, pivní sýry či tvarůžky. Skvěle ale chutná i naložený balkánský sýr, kozí či ovčí čerstvý sýr nebo mozzarella.
Naložit do oleje můžete vlastně jakýkoli sýr mát rádi.
- Čerstvé sýry, balkánský sýr, syrečky či tvarůžky.
- Plísňové sýry jako camembert, hermelín, brie podtrhne naložení v jejich chuti.
- Naložit se dají i sýry tvrdé a polotvrdé.
- Zrající sýry jako pivní sýr, romadur získají uležením v oleji ještě větší říz.
Zrající sýry raději nenakládejte v celku, hermelín rozpůlte a promažte připravenou domácí harissou či česnekovou pastou, případně bylinkami a kořením. Můžete ho také nakrájet na menší kostičky, tím urychlíte dobu zrání a jíst je můžete už za 5 dní obstojně proleželé.
Pouze sýr nestačí
Další zásadní přísadou je olej. Nakládané hermelíny si rozumí se slunečnicovým, hodí se však i olej řepkový.
Použít můžete také olej olivový, ten výslednou chuť ovlivní více než slunečnicový, výrazně také navýší náklady výsledné pochoutky. Najdete i recepty, kde se sýr nakládá do nálevu z octa.
A co dalšího k sýrům přidat?
- Hermelíny můžete promazat utřeným česnekem, chilli papričkou a solí a prokládat plátky cibule,.
- Do oleje můžete přidat také feferonky, beraní rohy, kapie, olivy, sušená rajčata, ančovičky, malé cibulky, chilli papričky, stroužky česneku – zkrátka co máte rádi a zrovna ve spíži.
- Z bylinek se skvěle hodí rozmarýn, tymián, oregano nebo saturejka.
- Z koření můžete bez obav použít bobkový list, kuličky pepře, jalovce a nového koření.
- Nebojte se výrazné chuti olejového nálevu, sýry to zvládnou a odmění se říznou chutí po dostatečném uležení.
Vyplatí se počkat
S dobou uležení je to těžké. Někdo tvrdí, že stačí 2 – 3 dny. Ta opravdická chuť ale začíná až 7. dnem od naložení. Ať už se dočtete jakékoli informace, nejsnáze si všechny teorie ověříte v praxi: ochutnejte druhý, třetí i sedmý den a sami porovnejte, kdy vám sýr přišel nejlepší.
Může se však stát, že už po týdnu bude sklenice prázdná. Nevěšte hlavu, nejste rozhodně první, kterým se to stalo. Vytrvat a neotevřít sýry před datem, které si stanovíte jako dobu uležení, je téměř nadlidský výkon. Rozhodně se to však vyplatí.
Zdroj informací: časopis Apetit, TastingTable