Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

3 kamarádi do deště: Tahle trojice koření vás spolehlivě vytáhne z nachlazení

kurkuma zázvor
ZDROJ: Ajale/ Pixabay
sdílet:

V chladných měsících roku je počasí vždycky trochu nevyzpytatelné. Tu a tam ofouknete, spolucestující v autobuse na vás kýchne a problém je na světě. Co takhle zkusit si zocelit imunitu přírodní cestou nebo se prostě pořádně zahřát? Před první podzimní „rýmičkou“ vás může zachránit zázvor, kurkuma i kajenský pepř, kteří s vámi stejně ochotně budou bojovat, až na vás skočí viróza.

Zázvor, kurkumu a kajenský pepř se hodí zařadit mezi ostatní koření, která běžně máte doma ve spíži. Zázvor přijde k duhu i čerstvý, který uchováte v lednici.

 • Vyplatí se jimi zásobit hlavně v období, kdy začíná být sychravo a je třeba nastartovat imunitní systém, prohřát organismus nebo bojovat proti nachlazení.

Pojďte si představit blahodárné účinky každého z těchto druhů koření zvlášť. Ukážeme vám také, jak všechny tři nenásilně zařadit do pitného režimu.

Zázvor

Zázvor je charakteristický hlavně svojí prohřívací funkcí. Zázvorový čaj připravíte jednoduše tak, že se tenké plátky nebo kousky čerstvého zázvoru vylouhujete v horké vodě. Pokud ho podáváte s citrónem a medem a popíjíte na podzim po douškách pravidelně, určitě neděláte chybu.

 • Zázvor se považuje za jednu ze superpotravin s antioxidačními účinky a pozitivním vlivem na obranyschopnost organismu.
 • Běžně se využívá proti těhotenským i jiným nevolnostem, podporuje trávení a údajně má vliv na normální hladinu cukru a krvi a činnost srdce.
 • Čerstvý kořen zázvoru můžete směle vložit do odšťavňovače a "opepřit" jím jakýkoli fresh džus. Samotný odšťavněný zázvor můžete uchovat v lednici a použít je k přípravě zázvorového čaje.
 • Je důležitou součástí receptury ajurvédského zázraku zvaném samahan, který přináší úlevu od nachlazení už tisíce let.

Dobře dostupný je i kandovaný zázvor nebo zázvorový sirup můžete si ho však připravit i podle našeho receptu. Použít je můžete například k přípravě dezertů nebo zázvorové limonády

A co takhle se pustit do domácího nakládaného zázvoru „bez éček“, bez kterého se neobejde žádný z druhů jasponského sushi.

TIP

Před odšťavněním nemusíte zázvor loupat, stačí ho dobře omýt a vložit do přístroje tak, jak je. Pokud zázvor chcete oloupat (například do jídla), stačí k tomu použít lžičku nebo tupou stranu nože, kterým jemnou slupku odřete podobně jako u nových brambor.

Kurkuma

Kurkuma má neméně zajímavé vlastnosti a účinky. Obvykle se s ní setkáte ve formě prášku nebo jako součást směsi kari koření. Lze však použít i její čerstvý oddenek (podobným způsobem jako je tomu u zázvoru), který můžete sehnat v některých asijských obchodech.

 • Kurkumový prášek je usušený a namletý oddenek kurkumy (Kurkumovníku dlouhého).
 • Kurkuma má stejně jako zázvor antioxidační účinky a údajně přispívá k normální funkci jater a pohybového aparátu.
 • Povzbuzuje imunitu a působí protizánětlivě.
 • Dokáže naprosto cokoliv obarvit na žluto. Díky tomu se hojně využívá v potravinářství. 

Pokud máte podezření, že se o vás pokouší nachlazení, připravte si tzv. zlaté mléko.

 • Do mléka nebo jeho rostlinné alternativy přidejte pár lžiček kurkumy a směs chvíli zahřívejte na mírném plamenu až do bodu varu.
 • V průběhu zahřívání můžete přidat sušený zázvor, kardamom, skořici, pepř nebo chilli. Konzumujte teplé se lžičkou medu, nejlépe těsně před spaním.

TIP

Účinná látka kurkumin obsažená v kurkumovém prášku není v organismu sama o sobě moc dobře vstřebatelná. Jeho účinky lze však snadno navýšit pomocí tzv. boosteru. V případě kurkumy je jím černý pepř nebo chilli (kajenský pepř nevyjímaje), proto je tedy vhodné k ní vždy špetku přidat. Kurkumin lépe vstřebává v tuku, proto je dobré ho vždy kombinovat s něčím tučným, třeba mlékem či ořechy.

Kajenský pepř

Kajenský pepř je jednou z odrůd chilli papričky a jeho účinnou látkou je - jako u ostatního chilli - kapsaicin.

 • Kapsaicin je svými blahodárnými účinky na zdraví poměrně dobře známý. Díky své palčivosti pomáhá při nachlazení tím, že dokáže rozpouštět hlen a uvolnit ucpaný nos.
 • Působí protizánětlivě, detoxikačně a stimuluje trávení.

Ideální příležitostí, jak do sebe dostat blahodárné látky kajenského pepře, je připravíte-li si mayskou horkou čokoládu. Spojení skořice, smetany a vanilky s čokoládou a kakaem zahřeje a vylepší den jak po fyzické tak psychické stránce.

TIP

Pokud jste proti pálivému dostatečně rezistentní, zkuste využít jeho zdraví prospěšné a povzbuzující účinky ve formě tzv. shots. „Šotíky“ jsou mini drinky obsahující mix lisovaných šťáv ze superpotravin a ovoce. Často se jedná právě o zázvor, kurkumu, açaí, chilli apod. v kombinaci s jablečnou, řepnou, celerovou nebo pomerančovou šťávou.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín