Jak vyrobit prvotřídní jablečný ocet?

sdílet:

Všelék, který se vypořádá s nesčetnými zdravotními neduhy, nebo elixír krásy? O téměř magických účincích jablečného octu se v posledních letech mluví stále častěji. Přitom jde o recepturu, která má v našich kuchyních dlouhou historii. Jak prospívá jablečný ocet našemu zdraví a jak si ho snadno a rychle připravit v domácích podmínkách?

Jablečný ocet má všestranné využití. Své o tom věděla i proslulá egyptská královna Nefertiti, která si s oblibou dopřávala octové koupele. Pravidelné octové lázni údajně vděčila za své zdravé vlasy a nádherně lesklou pokožku.

Proč je jablečný ocet tak populární?

O všestranném využití jablečného octa zřejmě nepochybovaly ani naše babičky, které jej s oblibou využívaly na bradavice, nejrůznější oděrky nebo na hmyzí bodnutí.

Dnes se ocet využívá při boji s akné nebo redukcí nadváhy, kdy může pomoci snižovat hladinu krevního cukru i cholesterolu, a navíc rychleji navozuje pocit sytosti.

Jak ulevit přejedenému žaludku?

Více

Zároveň ale povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto po něm sáhneme také při detoxikaci organismu. Jako vždy ale platí: všeho s mírou. 

 • Detoxikační kúra jablečným octem by měla trvat asi týden, při dlouhodobém užívání bychom totiž mohli organismu spíše uškodit.

Jak si připravit domácí jablečný ocet?

Chcete se o přínosech jablečného octu přesvědčit doslova na vlastní kůži? Zapomeňte na produkty ze supermarketu.

 • Příprava domácího jablečného octa je opravdu jednoduchá, zvládnou ji i méně zkušení kulináři.

Znáte všechny druhy octů?

Více

Nemáte jablka? Stačí slupky!

Pokud jste se pustili do pečení voňavého štrúdlu nebo zavařování kompotů, můžete zužitkovat i ovocné slupky. Právě z nich se totiž domácí jablečný ocet dělá.

 • Pokud ale chcete mít ocet hotový co nejdříve, využijte celá jablka i s jadérky. Zbavte je pouze stopky a „bubáků“.
 • Jablka nezapomeňte předem umýt, abyste se zbavili případných nečistot a nánosů na jejich povrchu.

Třtinový cukr

K nastrouhaným jablkům můžete přidat třtinový cukr, který trochu zmírní kyselou chuť. Pokud popužíváte sladká jablka, obejdete se i bez cukru. Nebo můžete zvolit alternativu a přidat třeba med.

Čerstvá voda

 • Jakmile budete mít suroviny nachystané, postačí všechno vložit do sterilizované nádoby a zalít vodou.
 • Hrdlo přetáhněte gázou nebo papírovými utěrkami, které můžete stáhnout gumičkou, a nechte jablka svému osudu asi týden na teplém místě. Kvašení tím má zelenou.

Skladování jablečného octa

Kvašení probíhá při pokojové teplotě. Jakmile budete mít ocet hotový, můžete ho nadále skladovat i při běžné pokojové teplotě. Není nezbytné jej ukládat do lednice. S přibývajícím věkem ocet „zraje" a získává na kyselosti, za správných podmínek je ale jeho životnost téměř neomezená.

Salátová zálivka

Více

Kde můžeme jablečný ocet použít?

Jablečný ocet se rozhodně neztratí ani v kuchyni. Kdy vám přijde určitě vhod?

 • při přípravě zálivky do zdravých zeleninových salátů
 • můžete jej přidat do omáček nebo marinád (na zvěřinu nebo kuřecí maso)
 • pokud smícháte ocet s kousky ovoce, snadno si připravíte osvěžující limonádu
 • jestliže se chcete pustit do přípravy orientálních jídel, ocet vám prostě nesmí chybět

Pokud zrovna neplánujete očistu organismu, nakoukněte do sekce pod článkem. Najdete v ní další lahodné recepty s jablky, kterými si můžete zpříjemnit každý den.

Související recepty

Související články

 • Tipy a triky

5 nových nápadů, jak uchovat jablka na zimu

Jablečné pyré Neznáme všestrannější způsob, jak zpracovat nadbytečnou úrodu jablek. Jablečné pyré chutná báječně jen tak ze skleničky, ale když odoláte a dáte mu šanci, skvěle doplní spoustu jídel. Od snídaňových kaší přes různé moučníky...
 • Tipy a triky

Jablečná klasika

Vybrali jsme pro vás klasické jablečné dezerty, které pro vás tentokrát upekli nejlepší cukráři a cukrářky. Poradí vám, jak na to, aby se vám povedlo domácí lístkové těsto, jak dát obyčejné žemlovce šmrnc i jak upéct klasický jablečný koláč...
Autor: Petr Šúth

Obchod Apetit