Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vyrobit prvotřídní jablečný ocet? Připravte si přírodní všelék, který pomůže s shodit kila

Domácí jablečný ocet
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Všelék, který se vypořádá se zdravotními neduhy nebo elixír krásy? O magických účincích jablečného octa se v posledních letech mluví stále častěji. Přitom jde o recepturu, která má v našich kuchyních dlouhou historii. Jak prospívá jablečný ocet našemu zdraví a jak si ho snadno a rychle připravit v domácích podmínkách?

Jablečný ocet má všestranné využití. Své o tom věděla i proslulá egyptská královna Nefertiti, která si s oblibou dopřávala octové koupele. Pravidelné octové lázni údajně vděčila za své zdravé vlasy a nádherně lesklou pokožku.

Proč je jablečný ocet tak populární?

O všestranném využití jablečného octa zřejmě nepochybovaly ani naše babičky, které jej s oblibou využívaly na bradavice, nejrůznější oděrky nebo na hmyzí bodnutí.

Dnes se ocet využívá při boji s akné nebo redukcí nadváhy, kdy může pomoci snižovat hladinu krevního cukru i cholesterolu, a navíc rychleji navozuje pocit sytosti.

Zároveň ale povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto po něm sáhneme také při detoxikaci organismu. Jako vždy ale platí: všeho s mírou. 

 • Detoxikační kúra jablečným octem by měla trvat asi týden, při dlouhodobém užívání bychom totiž mohli organismu spíše uškodit.

Jak si připravit domácí jablečný ocet?

Chcete se o přínosech jablečného octu přesvědčit doslova na vlastní kůži? Zapomeňte na produkty ze supermarketu. Příprava domácího jablečného octa je opravdu jednoduchá, zvládnou ji i méně zkušení kulináři. Nemáte jablka? Stačí slupky!

Pokud jste se pustili do pečení voňavého štrúdlu nebo zavařování kompotů, můžete zužitkovat i ovocné slupky. Právě z nich se totiž domácí jablečný ocet dělá.

 • Pokud ale chcete mít ocet hotový co nejdříve, využijte celá jablka i s jadérky. Zbavte je pouze stopky a „bubáků“.
 • Jablka nezapomeňte předem umýt, abyste se zbavili případných nečistot a nánosů na jejich povrchu
 • K nastrouhaným jablkům můžete přidat třtinový cukr, který trochu zmírní kyselou chuť. Pokud popužíváte sladká jablka, obejdete se i bez cukru. Nebo můžete zvolit alternativu a přidat třeba med.
 • Jakmile budete mít suroviny nachystané, postačí všechno vložit do sterilizované nádoby a zalít vodou.
 • Hrdlo přetáhněte gázou nebo papírovými utěrkami, které můžete stáhnout gumičkou, a nechte jablka svému osudu asi týden na teplém místě. Kvašení tím má zelenou.

Skladování jablečného octa

Kvašení probíhá při pokojové teplotě. Jakmile budete mít ocet hotový, můžete ho nadále skladovat i při běžné pokojové teplotě. Není nezbytné jej ukládat do lednice. S přibývajícím věkem ocet „zraje" a získává na kyselosti, za správných podmínek je ale jeho životnost téměř neomezená.

Kde můžeme jablečný ocet použít?

Jablečný ocet se rozhodně neztratí ani v kuchyni. Kdy vám přijde určitě vhod?

 • při přípravě zálivky do zdravých zeleninových salátů
 • můžete jej přidat do omáček nebo marinád (na zvěřinu nebo kuřecí maso)
 • pokud smícháte ocet s kousky ovoce, snadno si připravíte osvěžující limonádu
 • jestliže se chcete pustit do přípravy orientálních jídel, ocet vám prostě nesmí chybět

Pokud zrovna neplánujete očistu organismu, nakoukněte do sekce pod článkem. Najdete v ní další lahodné recepty s jablky, kterými si můžete zpříjemnit každý den.

Zdroje informací: časopis Apetit

Související články

Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu
 • Tipy a triky

Jak připravit tu nejjemnější rybu: Vsaďte na solnou krustu

Pečení v soli je tradiční a velmi šetrná technika, díky které zůstane rybí maso krásně křehké a šťavnaté. Solná krusta totiž vytvoří vlastní minitroubu, která dokonale těsní, nepustí žádnou páru ven a zabrání, aby se...
Jak se vyrábí černý česnek?
 • Zdraví a výživa

Jak se vyrábí černý česnek?

Černý česnek je pochoutka, která vzniká procesem fermentace z běžného bílého česneku. Tento proces přeměňuje jeho ostrou chuť a štiplavé aroma na jemnou, nasládlou chuť s tóny sušeného ovoce, karamelu, balsamica a čokolády. Černý česnek je...