0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak ulevit přejedenému žaludku?

Jak ulevit přejedenému žaludku?
sdílet:
Známe to asi každý. O svátcích se přejídáme vším možným, neustále něco nenápadně zobeme, ale pak to přijde. Břichabol. Jak by také ne, vždyť kdybychom si představili, co všechno náš žaludek musí přes Vánoce zpracovat, ani bychom se mu nedivili, že se ozývá. Naštěstí jsme pro vás připravili několik tipů, díky kterým se vám od bolesti žaludku uleví.

Bylinky

Bylinky jsou známé svými léčivými schopnostmi. Čaj z některých druhů, které příznivě působí na žaludek, vám od jeho bolesti rychle uleví. A jaké bylinky použít?

Aloe vera – pěstujete doma aloe? Pak rozhodně využijte gel nacházející se uvnitř listu. Má totiž zázračné účinky, a to i na žaludeční potíže. Pomáhá od překyseleného žaludku, zácpy či průjmu, nadýmání i od pálení žáhy.

Heřmánek pravý – odvar z heřmánku příznivě působí na celou trávicí soustavu, kterou zklidňuje, a zároveň podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Heřmánek vám pomůže při nadýmání, žaludečních křečích, zácpě, a kromě toho má také protizánětlivé účinky.

Majoránka zahradní – čaj z majoránky sice není úplně běžný, ale za to vám pomůže s trávením, pokud ho vypijete ihned po jídle, které bude díky majoránce postupovat vaším tělem rychleji a snadněji.

Máta peprná – máta povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zabraňuje nadýmání a podporuje činnost orgánů urychlujících trávení, jako jsou játra, žlučník a slinivka. Pokud máte k dispozici mátu i heřmánek, ideálně tyto dvě byliny smíchejte a připravte z nich odvar.

Puškvorec obecný – puškvorec se používá zejména při žaludečních obtížích. Podporuje tvorbu trávicích šťáv, pomáhá při žaludečních křečích a má také dezinfekční účinky. Pozor, je hořký, čaj vám tedy nejspíš nebude chutnat.

Zeměžluč okolíkatá – tato léčivá bylina podporuje trávicí procesy, likviduje střevní parazity a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Odvar je hořký, ale pomůže vám s nadýmáním a pocitem plnosti.

Další způsoby, jak žaludku ulevit

Jablko – s bolavým žaludkem vám pomůže také jablko. Nemusíte ho sníst celé, stačí pár plátků nebo si z něj udělejte lehký salát. Jablka obsahují pektin, který pomáhá čistit střevní stěny.

Ochucená voda – pitný režim je důležitý. Vodu si ochuťte šťávou z citronu nebo jablečným octem. Takto okyselená voda vám pomůže urychlit trávicí proces. Dobře vám udělá citronáda obohacená o mátu, o které už víme, že také velmi příznivě působí na žaludek.

Banán – konzumace banánu vám pomůže od pálení žáhy. Látky obsažené v banánu pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a celkově pozitivně ovlivňují žaludek. Banán obsahuje také spoustu vlákniny, která napomáhá činnosti střev.

Zázvorzázvor podporuje trávení, zmírňuje nadýmání a zabraňuje vstřebávání toxinů do organismu. Ze zázvoru si můžete uvařit čaj, limonádu nebo ho naložit a přidat k masu či rybě.

Pohyb – úplně nejjednodušším způsobem, jak ulevit přejedenému žaludku, je se zkrátka hýbat. Když se budete povalovat doma na gauči, příliš se vám neuleví. Není ale potřeba hned běžet maraton. Bohatě postačí, když se mezi svátky vydáte na delší procházku.

Související články

České Vánoce: tradice a zvyky na Štědrý den
  • Zajímavosti

České Vánoce: tradice a zvyky na Štědrý den

Vánoční přípravy jsou nyní doslova v plném proudu, našimi domovy se line vůně vánočního cukroví mísící se s vůní jehličí z vánočního stromečku. Pojďte se společně s námi podívat na nejznámější vánoční tradice a zvyky, které se po generace...
7 zvládnutelných kuchařských předsevzetí
  • Zajímavosti

7 zvládnutelných kuchařských předsevzetí

Proč si dávat předsevzetí?Dávat si předsevzetí má své výhody. Donutí vás to zamyslet se nad tím, co od života chcete, v jakých věcech byste se chtěli zlepšit nebo co byste chtěli změnit. Ujasníte si tak, co je pro vás důležité a kam...

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit