Jak ulevit přejedenému žaludku?

sdílet:
Známe to asi každý. O svátcích se přejídáme vším možným, neustále něco nenápadně zobeme, ale pak to přijde. Břichabol. Jak by také ne, vždyť kdybychom si představili, co všechno náš žaludek musí přes Vánoce zpracovat, ani bychom se mu nedivili, že se ozývá. Naštěstí jsme pro vás připravili několik tipů, díky kterým se vám od bolesti žaludku uleví.

Bylinky

Bylinky jsou známé svými léčivými schopnostmi. Čaj z některých druhů, které příznivě působí na žaludek, vám od jeho bolesti rychle uleví. A jaké bylinky použít?

Aloe vera – pěstujete doma aloe? Pak rozhodně využijte gel nacházející se uvnitř listu. Má totiž zázračné účinky, a to i na žaludeční potíže. Pomáhá od překyseleného žaludku, zácpy či průjmu, nadýmání i od pálení žáhy.

Heřmánek pravý – odvar z heřmánku příznivě působí na celou trávicí soustavu, kterou zklidňuje, a zároveň podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Heřmánek vám pomůže při nadýmání, žaludečních křečích, zácpě, a kromě toho má také protizánětlivé účinky.

Majoránka zahradní – čaj z majoránky sice není úplně běžný, ale za to vám pomůže s trávením, pokud ho vypijete ihned po jídle, které bude díky majoránce postupovat vaším tělem rychleji a snadněji.

Máta peprná – máta povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zabraňuje nadýmání a podporuje činnost orgánů urychlujících trávení, jako jsou játra, žlučník a slinivka. Pokud máte k dispozici mátu i heřmánek, ideálně tyto dvě byliny smíchejte a připravte z nich odvar.

Puškvorec obecný – puškvorec se používá zejména při žaludečních obtížích. Podporuje tvorbu trávicích šťáv, pomáhá při žaludečních křečích a má také dezinfekční účinky. Pozor, je hořký, čaj vám tedy nejspíš nebude chutnat.

Zeměžluč okolíkatá – tato léčivá bylina podporuje trávicí procesy, likviduje střevní parazity a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Odvar je hořký, ale pomůže vám s nadýmáním a pocitem plnosti.

Léčivé bylinky: máta pro lepší trávení, levandule pro klidný spánek

Více

Další způsoby, jak žaludku ulevit

Jablko – s bolavým žaludkem vám pomůže také jablko. Nemusíte ho sníst celé, stačí pár plátků nebo si z něj udělejte lehký salát. Jablka obsahují pektin, který pomáhá čistit střevní stěny.

Ochucená voda – pitný režim je důležitý. Vodu si ochuťte šťávou z citronu nebo jablečným octem. Takto okyselená voda vám pomůže urychlit trávicí proces. Dobře vám udělá citronáda obohacená o mátu, o které už víme, že také velmi příznivě působí na žaludek.

Banán – konzumace banánu vám pomůže od pálení žáhy. Látky obsažené v banánu pomáhají neutralizovat žaludeční kyseliny a celkově pozitivně ovlivňují žaludek. Banán obsahuje také spoustu vlákniny, která napomáhá činnosti střev.

Zázvorzázvor podporuje trávení, zmírňuje nadýmání a zabraňuje vstřebávání toxinů do organismu. Ze zázvoru si můžete uvařit čaj, limonádu nebo ho naložit a přidat k masu či rybě.

Pohyb – úplně nejjednodušším způsobem, jak ulevit přejedenému žaludku, je se zkrátka hýbat. Když se budete povalovat doma na gauči, příliš se vám neuleví. Není ale potřeba hned běžet maraton. Bohatě postačí, když se mezi svátky vydáte na delší procházku.

Související recepty

Související články

  • Novinky a zajímavosti

České Vánoce: tradice a zvyky na Štědrý den

Známé štědrodenní tradice I když je všichni dobře známe nebo jsme o nich alespoň slyšeli, v ruchu povinností, které se snažíme stihnout do očekávaného Štědrého dne, můžeme na některé zvyky snadno zapomenout. Proto jsme si pro vás...
  • Novinky a zajímavosti

7 zvládnutelných kuchařských předsevzetí

Proč si dávat předsevzetí?Dávat si předsevzetí má své výhody. Donutí vás to zamyslet se nad tím, co od života chcete, v jakých věcech byste se chtěli zlepšit nebo co byste chtěli změnit. Ujasníte si tak, co je pro vás důležité a kam...
  • Novinky a zajímavosti

Přerušovaný půst nás učí, jak zdravě hladovět

Pokud pravidelně čtete časopis Apetit i tyto stránky, už víte, že nejsme zastánci diet a hladovek. Milujeme skvělé, poctivé jídlo a takoví jsou i naši čtenáři. Přesto, pokud jde o zdraví, uznáváme, že půsty mají v jídelníčku moderního...

Obchod Apetit