0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Popraskalo těsto při pečení? S námi to vyřešíte!

Popraskalo vám těsto při pečení
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Každý den není posvícení, a tak se někdy stane, že těsto při pečení popraská. Co s tím? Nebojte se, nemusíte ho vyhazovat, to by byla škoda. Připravili jsme pro vás pár triků, pomocí nichž praskliny odstraníte nebo zakryjete a nikdo nic nepozná. Proč těsto při pečení popraskalo?

Popraskaný piškot na roládu, prasklý dortový korpus nebo prasklina na povrchu cheesecaku. Snad každý, kdo někdy pekl, se s tím setkal. Nejčastěji praská těsto lité, piškotové či třené, stejně tak ale mohou popraskat i buchty nebo chléb z těsta kynutého či listový štrůdl. Nezdarem můžou skončit i náplně, například ta v cheesecaku nebo quichi.

A proč vlastně praskliny při pečení vznikají?

 • Špatné promíchání: Při míchání nebo hnětení těsta dbejte, aby všechny ingredience byly pořádně rozmíchané a spojené dohromady. Pozůstatky hrudek mouky mohou vytvořit neplechu a při pečení způsobit prasklinky.
 • Přešlehání: Popraskal vám v troubě cheesecake? Pravděpodobně jste sýrovou náplň příliš šlehali, čímž se do ní dostalo moc vzduchových bublinek, které při pečení náplň vyboulí a způsobí popraskání. Příště náplň šlehejte méně, nebo jen zlehka promíchejte.
 • Moc náplně: Pokud to přeženete s náplní balených buchet, může se stát, že se při pečení těsto roztrhne. Teplem náplň někdy nabyde a hledá cestu ven. 
 • Špatně připravená forma: Pečete-li těsto ve formě, pečlivě ji vymažte nebo vyložte pečicím papírem, ať se korpus při vyndávání nepotrhá.
 • Příliš vysoká teplota: Těsto se uprostřed vyboulilo a popraskalo? Na vině může být příliš vysoká teplota pečení - na povrchu se vytvořila kůrka, která zabránila těstu rovnoměrně nabývat, až si samo našlo cestu nejmenšího odporu. Příště také zkuste narhnout více těsta k okrajům a prostředek nechat trochu propadlý.
 • Příliš suché těsto: Těsto může popraskat i tehdy, pokud mu chybí dostatek vláhy. Potřebnou vláhu můžete dodat i tak, že do trouby přidáte pekáč s vodou, díky kterému vznikne v troubě parní lázeň.
 • Příliš vysušené těsto: Piškot je upečený, jakmile má na povrchu světle hnědou barvu a je pružný na dotek. Pokud ho přepečete nebo ho po vyndání necháte na horkém plechu, vysuší se a při manipulaci může popraskat. Stejně tak cheesecake by měl jít z trouby hned, jak začně na okrajích zlátnout a uprostřed zůstává ještě trochu tekutý.
 • Nedostatečné nebo urychlené vychlazení: Křehké těsto může popraskat  a rozdrobit se i po upečení při přednavání, pokud ho nencháte dostatečně zchladnout. 
 

Co s těstem, které v troubě popraskalo?

Zakrýt cukrem, polevou, krémem nebo marcipánem

Popraskal vám dortový korpus, bábovka, piškot na roládu nebo cheesecake? Na chuť prasklina nemá vliv a pořádná vrstva moučkového cukru, krém, poleva nebo lahodný marcipánový fondán prasklinu nejen efektivně zakryjí, ale chuť dezertu mohou celkově vylepšit.

Odstranit seříznutím

Vznikla na upečeném korpusu nevzhledná boule? Pokud jsou nedokonalosti malé, vyklopte ještě teplý korpus na plochu vzhůru nohama, sám se vyrovná. Větší vyboulení raději seřízněte ostrým nožem. Aby se korpus nedrolil, použijte pilkový nůž a jednejte, až korpus vychladne.

Využít na jiný dezert

Popraskanou bábovku nebo buchtu už nespraví vrstva krému nebo polevy? Použijte ji jako surovinu na přípravu jiného dezertu!

 1. Žemlovkažemlovka neboli zemlbába je oblíbený sladký nákyp z bílého pečiva, mléka a jablek. Když rohlíky nahradíte nepovedenou buchtou, bude ještě lepší.
 2. Buchtičky s krémem – natrhané kousky ještě teplých nepovedených kynutých buchet polijte vanilkovým krémem a připomeňte si oblíbené jídlo z dětství, buchtičky se šodó.
 3. Kuličky – nepovedenou bábovku nechte nejdřív ztvrdnout, pak ji nalámejte na menší kousky a rozsekejte společně s nalámanou čokoládou. Přidejte cukr, tuk (např. máslo, kokosový olej), trochu rumu a spojte v kompaktní hmotu. Nechte vyhladit. Poté tvarujte kuličky a obalujte je třeba v kokosu, kakau nebo nasekaných pistáciích.
 4. Trifle Nepovedl se vám piškot? Použijte ho na přípravu božského dezertu anglického původu – trifle.
 5. Drobenka – je-li vaše nepovedené sladké pečivo bez náplně, nasušte ho, rozmixujte a použijte jako drobenku na nejrůznější sladké dezerty.

Související články

Vánoční pečení: moučkový cukr
 • Tipy a triky

Vánoční pečení: moučkový cukr

Než se pustíte do cukroví, možná se vám bude hodit pár informací o moučkovém cukru. Bez něj by se vánoční cukroví obešlo, ale jen horko těžko. ...

Apetit magazín

AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit