Luštěniny jsou chutné a nabité živinami, které naše tělo potřebuje. Jedním z důvodů, proč bývají opomíjeny, může být, že luštěniny nadýmají. Obzvlášť, když se nepřipraví správně. Lze tomu však předejít. Proč vlastně luštěniny nadýmají a jak tomu zabránit?
V luštěninách se kromě zdraví prospěšných látek vyskytují bohužel i látky neprospěšné, tzv. antinutriční. Mezi takové patří oligosacharidy. Problém je, že lidský organismus není schopný vytvářet enzymy, které by tyto oligosacharidy rozštěpil již v tenkém střevě, proto doputují až do tlustého střeva, kde je rozkládá střevní mikroflóra. Při tomto procesu vznikají plyny – vodík, oxid uhličitý a methan. To je ten důvod, proč nás může po konzumaci luštěnin trápit plynatost.
Dopřejte si luštěniny bez nadýmání
Luštěniny bychom měli zařadit do jídelníčku alespoň třikrát týdně. Dnes už konzumace luštěnin neznamená jen hrachovou kaši a čočkovou polévku, existují totiž stovky receptů na výborné pokrmy z různých druhů luštěnin. Ale co s tím nadýmáním? Prozradíme vám pár fíglů, jak si dopřát luštěninové hody bez nepříjemných důsledků.
Namáčejte
Před tím, než budete luštěniny vařit, je alespoň na osm hodin namočte do vody, tu jednou za čas vyměňte, po osmi hodinách luštěniny ještě jednou propláchněte a dejte vařit do nové, čisté vody. Namočením se z luštěnin uvolní látky, které způsobují nadýmání.
Vodou propláchněte i konzervované luštěniny, protože hutný lák je také plný nadýmavých látek.
Používejte bylinky
Některé druhy bylinek mohou plynatost zmírnit, proto je využívejte při vaření i k dochucení luštěnin.
- Vhodné jsou například římský kmín, koriandr, saturejka, majoránka, petržel, fenykl, bazalka, anýz, máte, bobkový list nebo libeček.
- Doporučují se i mořské řasy.
Začněte postupně
Pokud jste zvyklí luštěniny konzumovat málo a rádi byste je do jídelníčku zařadili častěji, rozhodně na to jděte pozvolna. Tělo si musí postupně zvyknout. Začněte třeba tím, že dvakrát do týdne přidáte pár luštěnin do polévky nebo salátu.
- Vyzkoušejte náš teplý čočkový salát s dýní nebo s červenou cibulí a balkánským sýrem.
Kličte
Nechte luštěniny naklíčit a klíčky použijte do salátu nebo pomazánky. Klíčky jsou chutné, bohaté na vitamín C a nenadýmají.
Luštěniny, které nenadýmají
Pokud se přece jen bojíte, že vás bude po konzumaci luštěnin trápit plynatost, vařte z těch, které tolik nenadýmají a není tedy potřeba je namáčet ani jinak upravovat. Mezi takové patří například červená čočka a fazole mungo.
Zdroje informací: VýzivaaSpol, StoBKlub, EatingWell