Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jarní tajemství babiček: Petrklíč funguje na mnoho otravných nemocí

Petrklíč
ZDROJ: Andreas Kretschemer/Unsplash
sdílet:

Prvními jarními květy, které vidíme na loukách, bývají petrklíče. Oznamují příchod jara a jsou jedním z mnoha symbolů Velikonoc. Kromě krásně žluté barvy mají řadu zdravotních benefitů. Účinně pomáhají při plicních onemocněních, bolesti kloubů, a díky svému vzhledu krásně ozdobí dort nebo salát.

Kde prvosenky hledat

Vytrvalé byliny drobnějšího vzrůstu se žlutými květy pochází z Evropy a Asie. U nás najdeme prvosenky jarní nebo prvosenky vyšší, které se mezi sebou často zaměňují. Z bylinkářského hlediska se příliš nerozlišují, mají totiž stejné účinky.

  • Obě rostou v teplejších polohách v okolí vlhkých luk, listnatých hájů a podél cest. Nasbírat je tedy můžete během jarní procházky. 
  • Květy a stvoly jsou k natrhání připraveny v březnu a dubnu. Jedná se ovšem o částečně chráněnou rostlinu, je tedy zakázáno vytrhávat kořeny.

Pokud chcete bylinku celou, snadno si ji vypěstujete doma. Má poměrně nízký kořenový systém a není příliš náročná. Ke spokojenosti jí stačí vlhká půda a umístění na sluníčku. Na vhodném místě se dokáže sama množit, plodit vám bude klidně i 50 let.

  • Semínka lze zakoupit v zahradnictví, kde kromě prvosenky jarní najdeme i mnoho šlechtěných odrůd.
  • Můžete začít hned z jara v květináči doma, a pak ji přesadit na zahrádku.
  • Prvosenky jsou také symbolem Velikonoc, určitě ji tedy využijete i na výzdobu. Přebytečnou úrodu je možné usušit na zimu. 

Bylinka s léčebnou sílou od kořínků po květ

Nejčastěji je petrklíč spojován s blahodárnými účinky při onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Obsahuje velké množství saponinů, které rozpouští hlen. Usnadňuje tedy vykašlávání, tlumí a zvlhčuje kašel. Naše babičky moc dobře věděly, že tahle bylinka je velmi dobrá na bronchitidu (zánět průdušek) a často se doporučuje při zápalu plic.

  • Dále se používá k tišení bolesti hlavy a údajně pomáhá při slabších neurózách. Snižuje horečky, tlumí záněty, doporučuje se na bolesti kloubů a podporuje správnou funkci metabolismu.
  • Uplatnění najde také v kosmetice. Mast z petrklíče uleví při spáleninách od slunce a odvar se přidává do léčivé koupele. Údajně zanechává hedvábné vlasy, zbavuje pokožku přebytečné mastnoty a pročišťuje póry.

Jak prvosenky využít v bylinkářství i kuchyni 

Petrklíč se tradičně používá k přípravě léčivých čajů. Pro kýžený léčivý efekt využijte celou rostlinu, nezapomeňte ani na kořínky, které obsahují nejvíce účinných látek. Vše vložte do menšího hrnce, zalijte vroucí vodou a 20 minut vdechujte páru. Až odvar vychladne, můžete jej scedit do hrníčku a užívat i vnitřně. 

Květy se mohou použít i jako barvivo či jedlá ozdoba. Mají jemně nasládlou chuť, takže jimi lehce ozdobíte dort nebo krémové polévky jako je například chřestová nebo hrášková. Květy, dokonce i mladé listy, jsou skvělým oživením nejrůznějších jarních salátů.

Výborný způsob zpracování je také domácí tinktura. Celé prvosenky stačí nasekat, dát do lahvičky a zalít lihem v poměru 1:5 (ve prospěch lihu). Lahvičku jednou denně protřepte a nechte louhovat po dobu dvou týdnů. Pak vše stačí scedit a přelít do tmavé nádobky, aby si tinktura zachovala všechny vlastnosti. Přidává se například do čaje nebo vody. K léčivým účinkům postačí 20–30 kapek 2x denně.

Zdroj: Naše krásná zahrada, Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín