Zabijačkový slovník

Zabijačkový slovník
sdílet:
Děcka z vesnice, kterým běhá jídlo po dvorku, v tom mají jasno. Ale co ti ostatní, kteří se narodili ve městě a vědí o jídle akorát to, že roste v obchodě? Co vůbec obsahuje tlačenka a jak se vypéká ovar? Přečtěte si v našem zabijačkovém slovníku.

Jelito


Do jelit se dává méně hodnotné vepřové maso (např. játra, bůček, hlava), krev a kroupy. Všechny tyto ingredience se společně semelou a vzniklou směsí se plní jemná střívka. Jelito použijte do polévky prdelačky nebo si ho opražte na pánvi.

Jitrnice


V jitrnicích najdete podobné suroviny jako v jelitu. Můžou obsahovat také plíce a slezinu, bílé pečivo, vývar a koření. Jitrnice patří k nejtypičtějším zabijačkovým produktům – upečte si je na česnekových bramborách s majoránkou. Voňavá lahůdka!

Škvarky


Nejčastěji se připravují z vepřového sádla, které se nakrájené za častého míchání škvaří. Vyškvařené sádlo se slije a zbylé škvarky se osolí, někdy i okmínují. Připravte si domácí škvarky. Chutnat vám díky nim bude krupkový kuba s lesními houbami.

Tlačenka


Malé kousky masa, které se spolu s rosolem z kůže vaří ve vodě. Podle toho, jak má být tlačenka kvalitní, se při její přípravě používají vybrané nebo i zbytkové kousky masa. Správná tlačenka obsahuje čerstvé koření, není však překořeněná. Podává se s cibulí, octem a s čerstvým chlebem. Popíjejte k ní jak jinak než pořádně vychlazené pivo.

Huspenina (sulc)


Vyrábí se z takových částí těla prasete, které obsahují velké množství kolagenu, proto má huspenina po zpracování podobu rosolu. Nožičky, kolena, kůže nebo hlava, nic nepřijde nazbyt. V sulcových receptech se vyskytuje celer, petržel, mrkev, bobkový list a ocet. Vzniklou směs můžeme nalít buď do formy na srnčí hřbet, nebo do formy na bábovku.

Ovar


Ovárek se připravuje z tučnějších částí prasete. Maso s kůží se vaří ve slané vodě, kde se zbaví štětin. Ovar může být z vařené hlavy, jazyka, krkovičky, plece, laloku nebo kolene. Pozor, aby se vám ovar nerozvařil. Je oblíben díky rychlé přípravě, takže ho stihnete podávat již během chystání ostatních zabijačkových pokrmů. Servírujte s jablečným křenem či hořčicí.

Prejt


V prejtu se zužitkuje maso, které není příliš kvalitní ani by na talíři samo o sobě nevypadalo hezky. Prejt se mísí s dalšími surovinami, především s bílým pečivem, dochucuje se a dobarvuje vepřovou krví a peče se ve vyhřáté troubě. Chutnat vám bude s lepenicí z brambor a kysaného zelí.

Klobása


Velmi oblíbený masový pokrm nejen v období zabijaček. Kromě masa se její příprava neobejde také bez výrazného koření (paprika, pepř, kmín, česnek…). Klobásu vaříme nebo grilujeme a následně ji podáváme s pečivem, křenem, hořčicí nebo kečupem. Ale zkuste i náš recept na smaženou klobásu v trojobalu s bramborovou kaší.

Připravila Lucie Perlíková


Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit