Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jihočeské speciality: Kočičí štajryš, pučálka i vařbuchty. V kraji se míchala čeština s němčinou i jídlo a tanec

Tradiční jídlo jihočeského kraje
ZDROJ: Apetit a Pxhere
sdílet:

Jaké poklady ukrývá Prachaticko a které zdejší speciality se i po téměř sto letech uchovaly v našem jídelníčku? O tehdejší podobě jihočeského pohraničí a obzvláště o tamních pochoutkách se Amalie Kožmínová rozepsala v článku s názvem „Perla českého jihu“, který roku 1927 vydaly noviny Československá republika.

V dnešním retro okénku se podíváme na Prachaticko, které bylo součástí Sudet a stejně jako jiná pohraniční města se musela vypořádat se soužitím německým a českým obyvatelstvem. Jak zmiňuje Amalie Kožmínová v článku s názvem „Perla českého jihu“, Prachatice se zcela nikdy neponěmčili a „poměr mezi Čechy a Němci býval za starodávna v Prachaticích zcela sousedský a dobrý.“ Němci se učili češtinu, protože ji využívali „při obchodu s dobytkem“ na tehdy velkém a vyhlášeném trhu v Husinci. Češi zase posílali své děti do německých rodin „na handl“.

Právě přes Prachatice chodívali němečtí tkalci k Vodňanům pro přízi. „Na Šumavě i v české části pěstoval se dříve všude len, nosily se ‚tenčice‘ a ‚šerky‘,“ vzpomíná Kožmínová. České ženy schovávaly po sýpkách len a čekaly, až přijdou tkalci od Volar, aby jim ho prodaly. Ti zase z hor přinášeli pytel suchých hub a měnili je za znamenitý zdejší hrách nebo sladký mák.

Jihočeská pracharanda – do buchet i na škubánky

Stejně jako se v kraji míchala řeč česká s němčinou, míchalo se i jídlo a tanec. „Známá je na Prachatsku staročeská ‚pracharanda‘, dobré sypání ze sušeného ovoce.“ Nejčastěji se používaly sušené hrušky, které se následně rozemlely na prach.

  • Tento prášek sloužil jako sladidlo a také na posyp nejrůznějších sladkých jídel. Například bramborových šišek, ovocných knedlíků nebo škubánků.
  • Používala se také jako náplň buchet nebo k zahuštění a oslazení makové náplně na místo strouhaného perníku.

Pučálka – postní jídlo i chroupání k televizi

Další zmíněnou jihočeskou lahůdkou, která se podávala na Štědrý den je „pučálka“. Jde o naklíčený a opražený hrách, známý spíš jako postní jídlo v období před Velikonoci.

  • Příprava je skutečně velmi jednoduchá, stačí si na pánvi rozpustit máslo, nasypat naklíčený hrách a pozvolna smažit, dokud kuličky nebudou lehce křupavé.
  • Příliš s ním nemíchejte, aby neopadaly slupky.
  • Pak přendejte na talíř, ochuťte solí a pepřem. Pučálku lze připravit také nasladko, kdy ji místo soli posypete cukrem.

Knedlíky vařbuchty, kočičí tanec i nahá díťata

Jídlo, které nás i Němce spojuje, jsou jednoznačně knedlíky. „Tvrdé kulaté jihočeské knedlíky z ječné neb žitné mouky, přišly jistě z německé strany přes ‚Práhatyc‘ dolů. Češi jim na Netolicku říkají ‚vařbuchty‘,“podotýká pisatelka.

Další česko-německé jídlo je „kočičí štajryš“, „míchanina z krupek, brambor a zelí“. Kožmínová pro upřesnění ještě dodává, že „štajryš je lidový tanec z okrsků německé části Šumavy, z oblastí Rehberga, Antiglu, Rýštýna a Kvildy.“

Autorka v odstavci zmiňuje i pokrmy, které jsou do dnešního dne snad úplně zapomenuta. Píše, že „chutným soustem jsou ‚nahá díťata‘,“ a „jídlo pomíchané oběma stranami jsou různé ‚štěrce‘ upravené z mouky a omastku, zalité na kuthaně.“

A pokud jste během čtení na některou specialit dostali chuť, uvařte si ji, nebo se vydejte, jak vybízí Kožmínová, do Jihočeského kraje. „Historická půda Husova kraje má centrum v Husinci a Prachaticích, v kraji nad jiném líbezném a zajímavém, v nějž aspoň jednou za život měly by směřovati kroky každého upřímného Čecha.“

Zdroj informací: Národní archiv, Československá republika, datum vydání 19. 10. 1927

Skryt pre seznam

Související články

Autor: KatkaVavrova

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč