Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Otázka, která budí emoce: Patří děti do restaurace a mají podniky právo si své hosty vybírat?

Patří děti do restaurace? Otázka, která budí emoce
ZDROJ: RDNE Stock project / Pexels
sdílet:

Deník The Mirror nedávno informoval o redditovém příspěvku mladé Angličanky, která se svěřila, že jí zlobení dítěte v restauraci zkazilo valentýnskou schůzku. To rozpoutalo podobnou diskuzi, jaká probíhala u nás v souvislosti s pražským bistrem, které se vymezilo vůči chování některých rodičů a dětí v jejich podniku.

„Byla tam pětiletá nebo šestiletá holčička, která nepřestávala dělat hluk, běhat a skákat. V jednu chvíli mi dokonce začala cuchat vlasy, sahala na mě i na příbor. Její matka musela vidět můj výraz, protože se občas polohlasně omluvila a na chvíli dceru odvedla zpátky ke stolu. Holčička ale stále křičela a nikdo nic neudělal, i když se okolní stoly také tvářily nesouhlasně,“ postěžovala si žena na sociální síti Reddit a rychle se dostavily souhlasné reakce. Někteří pod příspěvkem sdíleli podobné negativní zkušenosti  a jiní označili zmíněné rodiče za sobce, pro které je důležitější zábava než péče o vlastní potomky.

Možným řešením nespokojených zákazníků může být volba takové restaurace, která je určena pouze pro dospělé a děti do ní mají vstup zakázán. Jak uvádí iDnes.cz, v zahraničí je koncept „adults only“ restaurací celkem běžný – na rozdíl od Česka, kde legislativa povoluje vyloučit návštěvníka na základě věku pouze, pokud jde o ubytovací zařízení. V případě restaurace je takový zákaz zpravidla považován za diskriminaci.

Pražské bistro přišlo s pravidly pro děti

Právě téma dětí v restauracích poměrně silně zarezonovalo v českém veřejném prostoru v březnu roku 2023, kdy pražské bistro Marthy's Kitchen sdílelo na svých sociální sítích „sedmero“ pravidel pro chování dětí v podniku.

„V našem bistru nejsme na děti uzpůsobené. Nemáme dětský koutek, pastelky, dětskou židličku ani přebalovací pult. Nejsme přístupní tomu, abyste své dítě přebalovali na stolech nebo našich látkových sedačkách. Berte to prosím v potaz,“ uvedlo v příspěvku bistro a rodiče také požádalo, aby nenechávali děti volně běhat v prostorách podniku a rušit křikem ostatní hosty.

Podle dalšího bodu by měli rodiče dohlédnout, aby děti neušpinily jídlem nebo botami látkové sedačky. „Zvládne se vaše dítě chovat v našem bistru tak, jak se od něj očekává? Pokud jste schopni naše pravidla dodržet, jste u nás srdečně vítáni i s vašimi ratolestmi. V opačném případě vás požádáme, abyste šli navštívit místa pro děti přizpůsobená a určená,“  zakončilo bistro svůj výčet pravidel.

Pohlreich požadavky pochopil, jiní se vymezili

Po zveřejnění příspěvku s pravidly na sebe lavina komentářů a různorodých názorů nenechala dlouho čekat.

„Výtečné. Váš podnik, vaše pravidla. Rozhodně se k vám těším ještě víc,“ jako spoustu dalších pochválila počínání podniku uživatelka na Facebooku. Z jiných stran však bistro schytalo kritku.

„To jsem ráda, že jste nás minulý víkend se synem nevyhodili, když jsem ho nedokázala hned utišit a ukáznit. Ale už to radši nebudu riskovat, mám pocit, že bych mohla dostat pěstí, jak agresivně jsou ta pravidla napsaná,“ napsala pod příspěvek na Instagramu jedna z diskutujících. Do debaty se zapojila i foodblogerka Alena Kolaříková, která si posteskla nad tím, že „tato pravidla musí někdo sepisovat. Jejich dodržování, vlastně všude mezi dalšími lidmi, by měla být elementární slušnost.“

Ke kauze se dokonce vyjádřil i Zdeněk Pohlreich, který pro CNN Prima News uvedl, že ji pokládá za příliš nafouknutou a chápe, proč se vedení bistra rozhodlo pravidla sepsat.

„Majiteli pravděpodobně přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se věc korigovat. Podle mého názoru na to má svaté právo. Lidé mají stále ve zvyku se dívat na restaurace optikou nějakého společného majetku – místa, kam mohou přijít kdykoliv a někomu poručit. Bohužel z toho pak vychází i ta mylná představa, že si tam mohou dovolit úplně všechno,“  uvedl populární šéfkuchař.

Na magazínu Proženy.cz se objevil i názor Lukáše Hejlíka, autora úspěšné Gastromapy, který projevil pochopení s požadavky bistra, ale jejich formulace mu přišla nevhodná.

„Chápu, co chtěli sdělit, ale forma úplně příjemná není. Bylo to docela tvrdé. Přitom koncept adult only plně respektuju.“  

Za nešťastně zvolenou rétoriku považuje příspěvek i foodblogerka Anna Grosmanová. Mezi známé tváře, které se ke kauze vyjádřily, patří také Aňa Geislerová. Ta coby bývalá majitelka cukrárny chápe s obě strany, nicméně děti podle ní „patří všude tam, kam můžou i bývalé děti, tedy dospělí,“ uvedla na svém instagramovém účtu.

Žádný zákaz, jen vzkaz bezohledným hostům

„Nevymezili jsme se vůči rodičům a dětem, ale vůči konkrétnímu a neohleduplnému způsobu chování některých hostů s dětmi,“  zdůvodnil „sedmero“ pravidel majitel bistra Martin Petrák v rozhovoru pro magazín Maminka.cz.

Bezohledné chování některých rodičů byl problém, který tým bistra dlouhodobě trápil, ale příspěvkem rozhodně nechtěli dát najevo, že u nich děti nejsou vítané. V konečném důsledkem nejde ani tak o děti, ale hlavně o rodiče. Ti by se, stejně jako každý člověk ve společnosti, měli chovat s ohleduplností a respektem vůči okolí, a vést k tomu i své potomky.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč