Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co ukrývá Pavlišovák? Originální specialita z Náchodska, kterou jinde nenajdete

Pavlišovský řízek
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Každý kout naší země nabízí regionální jídla. V západních Čechách mají chodské koláče, na jihu země si dáte typické drbáky nebo bosáky nebo borůvkový žahour, na Českotřebovsku jabkance. Pojďte se s námi teď podívat na Náchodsko. Posvítíme si na jednu skutečně osobitou specialitu. Tušíte jakou?

Knedlo zelo řízek. takhle se tradiční náchodský pokrm nejmenuje, ale mohl by. Pavlišovský řízek, zkráceně Pavlišovák nebo Pavlišák totiž obsahuje přesně tyhle tři složky.

  • Pokud si ho v tamních restauracích objednáte, dostanete klasický řízek v trojobalu, několik plátků knedlíku a bílé zelí.
  • Své jméno pochoutka získala podle obce Pavlišov na Náchodsku. Říká se jí tak i v okolí Červeného Kostelce, ale na blízkém Úpicku se setkáte s Úpickým řízkem, ačkoli jde o stejné jídlo.
  • Tenhle vydatný a kalorický pokrm je dokonalou ukázkou regionální speciality, protože na něj nejspíš v ostatních částech České republiky nenarazíte.
  • Zajímavé také je, že využívá jídla, jejichž původ není tak úplně český. Náš řízek se totiž vyvinul z rakouské národní speciality – vídeňského Schnitzelu. A vepřo knedlo zelo? To má své kořeny také v rakouské, ale i v bavorské a slovenské kuchyni.
  • Nejde tedy o vynález ve smyslu unikátního propojení surovin. Pavlišovákova unikátnost spočívá v nezvyklé kombinaci již známých pokrmů.

Jak se potkaly řízky s knedlíky a zelím?

Existují dvě verze příběhu. První praví, že autorkou jídla je kuchařka v pavlišovském hostinci U Kaválků, který navštívili kolemjdoucí štamgasti.

  • Kuchařka však neměla nic jiného než právě řízky, knedlíky a zelí. Tak se rozhodla zkombinovat zdánlivě nekombinovatelné a nový pokrm byl na světě.
  • Ve druhé verzi se pracuje s faktem, že se na Pavlišově za první republiky stavěly válečná opevnění a kryty.
  • Místní hodspodyně dělníkům servírovaly jídla ze surovin, které měly po ruce, a často to byl právě smažený vepřový plátek, zelí a knedlík.

Řízek vepřový, zelí kysané a jaký knedlík? 

Tradiční varianta Pavlišováku pracuje s plátky vepřové kotlety nebo kýty. A dál už to nejspíš znáte – naklepat, obalit v mouce, v rozšlehaných osolených vejcích, ve strouhance a dozlatova smažit v bohaté dávce oleje. Ačkoli přílohou není kaše ani brambory, nebojte se podávat klasicky s plátkem citronu.

  • Pravý Pavlišovský či Úpický řízek doprovázejí houskové knedlíky. A aby nebyly příliš suché, polévají se výpekem z masa nebo rozpuštěným máslem.
  • Pokud ale na tradicích nelpíte, můžete si k řízku dát i knedlíky bramborové – dělají to tak i některé náchodské rodiny.
  • Co se týče zelí, většinou se Pavlišovák podává s kysanou variantou. Tu lze nahradit dušeným bílým zelím, které osolte, oslaďte a zahustěte moukou dle chuti.

Zdroje informací: Náchodský deník, ČRo Hradec Králové, Turistický portál Královehradeckého kraje

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč