Pokud máte rádi zahuštěné dušené zelí, máme pro vás báječný tip – přidejte do něj nastrouhanou syrovou bramboru. Zelí také můžete zaprášit hladkou moukou nebo do něj vmíchat jíšku (tímto způsobem se připravuje moravské dušené zelí).
Postup
Z hlávky zelí oberte vnější zavadlé či poškozené listy, rozčvrťte ji, omyjte, vyřízněte košťál a zelí buď ručně, nebo v robotu nakrouhejte na tenké nudličky.
Přendejte je do mísy, posypte zhruba lžičkou soli, promíchejte a pomačkejte.
Ve větším kastrolu rozehřejte tuk, vsypte cibuli a osmahněte ji dorůžova; trvá to tak 3–5 minut.
Přisypte zelí, kmín a případně nastrouhanou bramboru. Přikryjte a duste doměkka 10–15 minut; občas zamíchejte a podle potřeby podlijte trochou vody, aby se zelí nepřichytilo a nespálilo.
Jakmile zelí změkne, dochuťte ho octem a cukrem, nechte přejít varem a stáhněte z ohně.
NĚCO NAVÍC
Červené zelí se připravuje velmi podobným způsobem. Jak bílé, tak červené zelí můžete dusit na cibulce se slaninou či špekem a různě doplňovat dalšími přísadami. Červené zelí je skvělé s pokrájenými jablky, hruškami, brusinkami a ochucené kouskem celé skořice, bobkovým listem, novým kořením, hřebíčkem apod. Vodu na podlití nahraďte bílým nebo červeným vínem a lihový ocet vinným či jablečným octem. Vinné zelí je výborné se zkaramelizovaným cukrem, ale můžete zkusit i med či javorový sirup. Vždy záleží na tom, k čemu budete zelí podávat nebo jaký pokrm z něj budete dále připravovat.