0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rybí omáčka starověkých Římanů coby ochucovadlo budoucnosti? Seznamte se s garum

ryby na rybí omáčku garum
ZDROJ: Patrick Boucher/ Unsplash
sdílet:

V asijských jídlech často můžeme rozpoznat charakteristické aroma rybí omáčky, která obsahuje pátou chuť umami. Víte, že tato omáčka má s evropskou gastronomií společného daleko víc, nežli by se mohlo na první pohled zdát? Jako dochucovadlo s názvem garum ji totiž používaly středomořské národy už ve starověku.

Chuť a vůni rybí omáčky máme spojenou s asijskými pokrmy, ale v historii se používala hojně i v evropské kuchyni. Rybí omáčkou ochucovali jídla už staří Římané. Garos vyráběli jak po domácku, tak v manufakturách. Latinsky se omáčka nazývala garum či liquamen a do antického středomoří se údajně dostala chvíli před naším letopočtem ze severní Afriky.

 • Omáčka garum byla poprvé vyrobena zhruba před 2 500 lety v přístavním městě Kartágo v dnešním Tunisku.
 • Stejně jako její asijská verze, i tato omáčka se vyráběla z ryb fermentovaných v mořské soli.
 • K menším rybám v celku i k větším pokrájeným na kousky se přidávaly středomořské bylinky např. tymián, šalvěj, fenykl nebo kopr.
 • Jednotlivé vrstvy ryb, bylinek a soli se pak skládaly na sebe do velkých nádob, zatížili se kamenem a uzavřely.
 • Takto se nechal obsah odležet asi týden a poté se již z části fermentovaná hmota po dobu tří týdnů několikrát denně ode dna promíchávala.
 • Vzniklou hmotu naši evropští předkové povařili, aby odfiltrovali nečistoty a vychlazenou pak skladovali v menších nádobách, kde ještě docházelo k dalšímu dozrání.
 • Kromě klasického garumu jste se v antickém prostředí mohli setkat i s omáčkou oenogarum smíchanou s vínem, oxygarum (s octem) či s medovou rybí omáčkou pod názvem meligarum.
 • Rybí omáčka je trochu sladká, ale zároveň velmi slaná a ve starověkém Římě údajně dochucovala téměř každé jídlo včetně některých dezertů. Garumu se proto někdy dokonce přezdívá římský kečup.

Výroba garumu se zpomalila, když římská vláda zavedla vysokou daň na sůl, a také kvůli pirátským útokům na rybářské vesnice a časem z evropské kuchyně vymizela. Pozůstatky továren na výrobu garumu byly archeology objeveny ve Španělsku, Portugalsku a severní Africe.

Inovativní bakterie z restaurace Noma

Na počátku vzkříšení rybí omáčky garum a její záchrany z propadliště dějin byl dánský šéfkuchař působící v kodaňské restauraci Noma René Redzepi. Enzymy z rybích střev, které u původní omáčky spouštěly fermentační proces, nahradil speciální japonskou plísní s názvem koji. Proces popsal ve své knize Foundations of Flavor: The Noma Guide to Fermentation.

Podle Redzepiho receptu je potřeba infikovat plísní nějakou bílkovinu. Koji zastane práci trávicích enzymů v rybích vnitřnostech, čímž vznikne produkt se stejným množstvím umami jako při tradiční metodě, ale údajně s mnohem příjemnější vůní. Veganská verze obsahuje obiloviny, ve speciální fermentační laboratoři Noma vznikla už i garum omáčka z hovězího masa, chobotnice, včelího pylu, kalamárů či kobylek.

 • Jeden z nejoblíbenějších pokrmů v restauraci Noma je krab se žloutky a omáčkou garum. Kuchaři rozšlehají 15 gramů hovězího garumu se smíchá se čtyřmi žloutky a strouhaným parmazánem a krab se omáčkou přelije.

Novodobé garum nejen z ryb

Svoje garum si vyrábí například pražský podnik Goodlok se zaměřením na dobré pití, ale i zdravá střeva, což mimo jiné zahrnuje fermentaci mnoha rozličných surovin. Garum zde vyrábějí jak z rybích kostí a vnitřností, tak třeba z kuřecích křídel nebo odřezků hovězího. Proces fermentace pak trvá od třiceti do devadesáti dnů.

Fermentované omáčky na vzestupu

Oblibu si garum postupně získává i díky svým ekologickým a ekonomickým benefitům. V rybí omáčce zpracujete veškeré rybí kostry a odřezky, což je skvělá příležitost hlavně pro zmíněné restaurace. Výrobou vlastní rybí nebo jiné fermentované omáčky lze získat originální dochucovadlo a zároveň zpracovat odřezky masa či zeleniny, které by jinak skončily v koši.

 • Místo toho vzniká nový a zajímavý vedlejší produkt, plný umami chuti, připravený k dalšímu využití. Omáčku lze například nasušit, umlít na prášek a používat jako koření.

Garum a jeho široké využití

Garum lze využít ať už v tekuté nebo sušené a rozmělněné formě takřka v jakémkoli pokrmu, podobně jako tak pravděpodobně činili oni starověcí Římané. Od zálivky na salát, přes polévky po těstoviny a grilovaná masa. Hodí se na pizzu i rizoto, do marinády na maso, hovězího tataráku nebo zeleninového ragú. Garum naředěný vodou obstojně zastoupí vývar.

Fermentovaná omáčka garum si získává více a více příznivců z řad profesionálních kuchařů a hovoří se dokonce o tom, že by chuťově mohla v budoucnu cíleně zvýrazňovat rostlinnou stravu, aby se snížila konzumace a tudíž produkce té živočišné.

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
 • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit