Bílé, růžové a červené víno zná jistě každý, ale slyšeli jste už o víně oranžovém? Víno syté oranžové barvy vyrábí vinaři dvěma způsoby, pouze jeden však odpovídá tradici. Někdy se označuje jako jantarové. Rozšiřte si své sommeliérské znalosti a poznejte oranžové víno zblízka.
Oranžového víno a „kvevri“
Tradiční oranžové víno není ve světě žádnou novinkou a hojně se vyrábí v zemi svého původu – Gruzii. Tam také vznikla kameninová nádoba s názvem kvevri, specifická svým tvarem, který umožňuje kalu z vína sedat na dno, nahoře tak zůstává jen čisté víno.
- Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů, u nichž je nezbytná výběrová kvalita. Při dlouhé uzavřené maceraci by v případě vadných hroznů hrozilo poškození celého vína.
- Pravé oranžové víno se maceruje v kameninových či nerezových nádobách kvevri, které jsou zakopané pod zemí, aby se k vínu nedostal žádný vzduch a fermentace probíhala bez vnějších vlivů.
- Doba macerace oranžového vína je přibližně 6 měsíců.
- Oranžové víno se nefiltruje a nic dalšího se do něj nepřidává. Jedná se o technologii bio vinaření, hrozny se nesíří.
- Nejznámějším producentem oranžového vína je vinař Josko Gravner, který v moderním vinaření rád aplikuje prastaré poznatky gruzínských vinařů.
V současné době můžete sehnat víno pyšnící se názvem oranžové, které ale nebylo vyrobeno touto tradiční metodou. Mošt (šťáva z hroznů) fermentuje spolu se slupkami, čímž víno tzv. chytne plnější a sytější barvu dooranžova a obsahuje víc tříslovin než bílé nebo růžové.
- I takové oranžové víno může být delikátním počinem vinařů, nicméně tradiční oranžové víno ke svému vzniku potřebuje kvevri.
Jak chutná oranžové víno?
Jakmile se po dlouhé fermentaci zbarví víno v kvevri do oranžova (často získá až měděnou barvu), přichází ten pravý čas na lisování a stáčení do lahví. Ještě než takové víno poprvé ochutnáte, připravte se na charakteristickou chuť i vůni.
- V chuti oranžového vína bychom měli cítit tóny sušeného ovoce, oříšků, pomerančů a sušených květin.
- Oranžové víno je více robusní a překvapit vás může lehce slanější chuť.
Chcete-li, aby dobře vynikly všechny charakteristiky oranžového vína, pak jej před konzumací nechte řádně dekantovat (nechat víno otevřené a tzv. ho provzdušnit). Tím se víno „otevře“ a harmonizuje se jeho chuť a vůně.
Co jíst k oranžovému vínu?
Snoubení pokrmů s vínem patří k oblíbeným gastronomickým disciplínám s bohatou historií. K vyzrálému masu se nejlépe hodí červené víno, k rybám a lehčím pokrmům zase to bílé či růžové. Co ale připravit, pokud chceme popíjet oranžové víno?
- Vzhledem ke své výrazné a plné chuti stojí oranžové víno někde mezi bílým a červeným, ale na opačné straně než růžové.
- Skvěle jím doplníte různá kořeněná jídla a pokud právě teď hledáte ten správný recept, pak vedle rozhodně nesáhnete, pokud k oranžovému vínu připravíte indické či marocké speciality.
Zdroje informací: Víno mapa, Wine house, Vinium