Krásné a oku lahodící jídlo vždy dokonale nabudí chuťové buňky. Čím je pokrm barevnější a lákavější, tím více se na jeho konzumaci těšíme, a tím více si jej zajisté i vychutnáváme. Kromě ovoce a zeleniny nám svými barvami talíř rozzáří také jedlé květiny.
Každý z nás se čas od času rád ‚kochá‘ krásou rozkvetlých zahrad, truhlíků a luk, užíváme si vůni, barevnost a rozmanitost přírodní scenérie, ale možná nás ani nenapadne, že daná rostlina výborně chutná třeba v zeleninovém salátu, dokonale se hodí jako jedlá dekorace na dort, popřípadě se s ní dají kouzlit hotové divy, pokud si libujeme v netradičních chutích. Výhodou jedlých květů je jejich dostupnost a jednoduchá příprava.
Lichořeřišnice prozáří každý salát
Dekorativní letnička se pyšní nádherně barevnými květy a šťavnatými listy, které mají trochu štiplavou chuť podobnou ředkvičkám. Skvěle se budou vyjímat v salátech, ale ozdobí i další pokrmy a dodají jim chuť. Pěstovat lichořeřišnici můžete pohodlně i na balkoně v truhlíku.
Využijte pampelišku od kořenu až po květ
Žluté pampelišky jsou více než jen plevel na zahradách a travnatých plochách. Pampeliška, tedy smetánka lékařská, je léčivá a chutná bylinka. Využít se dá téměř celá.
- Ze zářivě žlutých květů můžete připravit sirup či pampeliškový med, použít je na ozdobení salátů či dortů.
- Mladé listy, lidově mlíčáky, mají osvěžující chuť, která je podobná rukole, báječně se proto hodí do salátů.
- Využít se dají i kořeny – stačí je usušit, upražit, rozemlít a zalít vroucí vodu. Vznikne nápoj, který se používá jako náhrada kávy.
Něžné sedmikrásky sluší talíři polévky, salátu i dortu
Sedmikráska, drobná rostlinka, jejíž květy jsou typické žlutým středem a bílými nebo bílo-růžovými okvětními lístky, zdobí naše zahrady od jara do podzimu. Věděli jste ale, že sedmikráska je velmi chutná a můžete ji využít do různých pokrmů a nápojů?
Květy sedmikrásky můžete bez obav využít k ozdobení polévky, chlebíčků, slavnostních dortů, nejrůznějších pohárů či jiných dezertů. Jemné kvítky dodají pokrmu křehkou krásu. Sedmikráskové výluhy a čaje mají řadu příznivých účinků na lidský organismus.
Oslnivé denivky lze konzumovat prakticky celé
Ačkoli pestrobarevné denivky zdobí mnoho českých zahrad, na talířích se běžně nevyskytují. V asijské, francouzské i italské kuchyni však mají své místo. Konzumovat se dají téměř celé rostliny a každá část denivky poskytuje jinou chuť. A protože jde o rostliny nenáročné na pěstování i levné na pořízení, recepty s ní vás nezruinují.
Velkou delikatesou jsou například květy plněné čokoládovou pěnou.